אובמה: ייתכן שחלון ההזדמנויות להסכם שלום כבר נסגר

בפגישה עם נציגי הקהילה האורתודוקסית, הודה נשיא ארה"ב כי חלה "הידרדרות" בעמדות הפלסטינים, אך הבטיח להמשיך ולנסות לקדם את המו"מ

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר אמש כי ייתכן וחלון ההזדמנויות להשגת הסכם בין הישראלים לפלסטינים "כבר נסגר". בפגישה של ראש הסגל של הבית הלבן ג'ק לו עם משלחת הקהילה האורתודוקסית האמריקאית, אליה הצטרף במפתיע הנשיא, התייחס אובמה לאמירות שהשמיע בעבר לפיהן חלון ההזדמנויות "לא יישאר פתוח לעד", והעיר בפסימיות כי "אולי הוא כבר נסגר". הוא הודה כי עמדות הפלסטינים "הידרדרו", ועם זאת הביע תקווה כי ניתן עדיין להתקדם במו"מ, והבטיח להמשיך ולנסות למרות זאת במאמציו לקדם את המשא ומתן. לדבריו, האירועים האחרונים בסוריה ומצרים מספקים דוגמא נוספת מדוע דרוש פתרון שתי המדינות.

אובמה ציין עוד בפני אורחיו כי הוא וראש הממשלה בנימין נתניהו "מסתדרים טוב" ברמה האישית, אך הוסיף כי הוא מבין שנתניהו לא רוצה להצטייר כחלש, וכאחד שנכנע ללחץ האמריקאי, ובדומה למנהיג של כל מדינה, אינו רוצה מגבלות.

הצטרפותו אמש במפתיע לפגישה מסמלת צעד נוסף בחיזורי הבחירות שלו אחר הקהילה היהודית – זאת לאחר שבשבוע שעבר הצטרף כבדרך אגב לפגישתו של ראש הסגל לו עם בכירי התנועה הקונסרבטיבית.

הפגישה אמנם הוקדשה לדיון אודות היעדרו של סיוע פדרלי לבתי הספר של התנועה האורתודוקסית (אובמה אמר שיבקש משר החינוך שלו, ארני דאנקן, לבדוק את העניין, והזהיר כי הקונגרס בוודאי לא יקדם את העניין עד הבחירות) - אך אז הגיעה "שאלת הקישקע'ס", כפי שהגדיר זאת אובמה עצמו, כאשר נשאל בפגישה הקודמת לגבי יחסו לישראל.

אובמה, שלשום. "יחסים טובים עם ראש הממשלה נתניהו"צילום: אי–פי

השאלה הופנתה מצד הרב שמואל גולדין, נשיא הסתדרות הרבנים של אמריקה (RCA), שתהה האם הסיק אובמה לקחים כלשהם מאופן התנהלות תהליך השלום הישראלי-פלסטיני, לאור אמירתו בוועידת איפא"ק כי אין בכוונתו להתנצל על מאמציו לקדם את ההסכם.

אובמה השיב כי למד עד כמה מדובר בתהליך "קשה" – שלאורכו הזדמנויות רבות להיקלע לאי-הבנות. לדבריו, המתחים בין הצדדים נובעים אך ורק מהעובדה ששניהם מרגישים לחץ להתפשר. הוא ציין עוד כי עמדתו בנושא ההתנחלויות לא שונה מזו של הממשלים הקודמים – וכי הממשל שלו הקדיש בכוונה יותר תשומת לב כלפי ישראל וצרכיה הביטחוניים. כמו כן ביקש הנשיא מאורחיו שלא לפקפק במחויבותו לישראל, למרות שלדבריו להיות חבר לא בהכרח אומר להסכים בכל נושא ונושא.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ