הפתרון הסיני לזיהום האוויר: לא לדבר על זה

מאז 2008, מדווחת שגרירות ארה"ב בבייג'ין על נתוני הזיהום בטוויטר שלה. סגן השר להגנה על הסביבה דרש מהנציגויות הזרות להפסיק לפרסם את המידע

קית ברדשר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קית ברדשר, ניו יורק טיימס

אחרי שנים של עשן מחניק שצורב את העיניים ושורף את הריאות, שרמתו מתועדת בחיישן ניטור בשגרירות ארה"ב בבייג'ין ומדווחת בטוויטר, החליטה ממשלת סין לנקוט צעד בעניין. סגן השר להגנה על הסביבה, וו שיאצ'ינג, דרש מהנציגויות הזרות בתחומה להפסיק לפרסם נתונים על רמת הזיהום באוויר במדינה.

בדברי ביקורת שכוונו בבירור נגד ארה"ב, אמר וו במסיבת עיתונאים, שפרסום נתונים על איכות האוויר בסין בידי קונסוליות זרות "אינו עולה בקנה אחד עם אמנת וינה על יחסים דיפלומטיים, וגם מפר תקנות של הגנת הסביבה". וו טען שהנתונים המתפרסמים אינם משקפים את התמונה הכוללת על איכות האוויר בסין.

לדבריו, אמות המידה על פיהן הוא נמדד לא מתאימות בהכרח למדינות מתפתחות. "אנו מקווים שהקונסוליות בסין יכבדו את התקנות והחוקים הרלוונטיים ויפסיקו לפרסם מידע שאינו מייצג של איכות האוויר", אמר.

הביקורת על ארה"ב התעוררה לאחר שפקידים בכירים בשנחאי הביעו התנגדות על פרסום נתוני זיהום אוויר בציבור בידי הקונסוליה של ארה"ב שם.

דובר משרד החוץ, ליו ויימין, התייחס גם הוא לנושא: "אם שגרירויות זרות מבקשות לאסוף נתונים על איכות האוויר בשביל אנשי הצוות שלהם, זה עניינם. אבל אנו סבורים שאין לפרסם מידע כזה בציבור". שגרירות ארה"ב התחילה לעקוב אחר איכות האוויר בסין ב-2008 ובאחרונה החלו לעשות זאת גם הקונסוליות שלה בגואנגז'ו ובשנחאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ