יחסים במדרון |

ישראל במוקד הסכסוך המתמשך בין איראן לאזרבייג'אן

איראן כועסת על יחסיה של אזרבייג'אן עם ישראל והמערב, ואילו אזרבייג'אן חושדת בתמיכה האיראנית בארמניה

דייוויד הרשנהורן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דייוויד הרשנהורן, ניו יורק טיימס

היחסים המתוחים בין אזרבייג'אן לאיראן, הגובלות זו בזו על שפת הים הכספי, הידרדרו בשבועות האחרונים בעקבות החשש הגובר בטהראן נוכח שיתוף הפעולה הצבאי בין אזרבייג'אן לישראל.

מעבר הגבול, מהחשובים באזור, סגור לעתים במשך ימים שלמים, כשלפניו שיירות ארוכות של משאיות. לא רחוק משם משייטות אוניות מלחמה איראניות בים הכספי. בשבוע שעבר לא התירה אזרבייג'אן את כניסתו של אחד מעוזריו הבכירים של המנהיג האיראני אייתוללה עלי חמינאי. הוא עוכב בנמל התעופה של באקו הבירה, ובעקבו התקרית, שגרירי שתי המדינות נקראו לשוב לארצותיהם.

במקביל מנהלות שתי המדינות מלחמת תעמולה, ובכירים משתיהן מחליפים ביניהם עלבונות ברשת ובערוצי החדשות השונים. בין השאר האשימו השתיים זו את זו באהדה מוגזמת להומואים.

נשיא אזרבייג'אן אלייב ושרת החוץ של ארה"ב קלינטוןצילום: רויטרס

במארס עצרו שלטונות אזרבייג'אן 22 אנשים שלטענתם היו חלק מתוכנית בחסות איראן לחיסול דיפלומטים אמריקאים וישראלים ולתקוף מטרות נוספות בבאקו בירת אזרבייג'אן. ההאשמות לא הוכחו עד כה.

"היחסים בין אזרבייג'אן ואיראן הגיעו לנקודת רתיחה", אמר אלנטן שהינוגלו, מנכ"ל "אטלס" מכון לחקר מדיניות חוץ בבאקו. רשמית רוצה אזרבייג'אן להישאר ניטראלית בכל הקשור לסכסוך הגרעין האיראני. אולם, ממשלתו של הנשיא, אילהאם אלייב, הגנה נחרצות על זכותה לחזק את קשריה הצבאיים עם ישראל, הכרזה שחוזקה ברכישת נשק מתוצרת ישראל בשווי 1.6 מילארד דולר.

אולם, שתי המדינות הכחישו דיווחים שלפיהם מאפשרת אזרבייג'אן לישראל נגישות לבסיסיה הצבאיים כדי שתעקוב מהם אחר איראן. חשיבותה של אזרבייג'אן כבעלת ברית אסטרטגית של המערב הוצגה במלואה היום (רביעי), שעה ששרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון הגיעה לביקור בבאקו במסגרת סיורה בדרום הקווקז. כיוון שדרכים יבשתיות רבות בפקיסטאן ששימשו את נאט"ו להעברת אספקה וציוד סגורות כיום, ולכן מסתמכת הברית בעיקר על שדות תעופה באזרבייג'אן להעברת אספקה לאפגניסטאן וממנה. קלינטון קראה לאזרבייג'אן להמשיך במדיניותה הפרו-דמוקרטית.

אולם הקשרים עם המערב הם רק מרכיב אחד במתיחות עם איראן. זה זמן רב שאזרבייג'אן מוחה על תמיכת איראן בארמניה, אויבתה המושבעת של באקו, בעיקר בשל הסכסוך על אזור נאגורנו-קראבאך.

נראה שהמצב באזבייג'אן וסביבתה אינו מטריד את ארה"ב, שנראית עסוקה יותר באירועים המתרחשים בסוריה. בכירים במשרד החוץ בוושינגטון סירבו להתייחס לשאלות הנוגעות לחיכוך בין אזרבייגאן לאיראן, יחסי וושינגטון ובאקו או ההשלכות על הביטחון בארה"ב ובעולם.
מאז סיים שגריר ארה"ב, מתיו בריזה, את כהונתו בבאקו בדצמבר האחרון, נותר התפקיד לא מאויש. בחודש שעבר מינה נשיא ארה"ב, ברק אובמה, את ריצ'רד מורנינגסטר, לשעבר שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי, לתפקיד השגריר המיועד בבאקו. האישור מחכה לאישור הסנאט.

חסרונו של השגריר מורגש. "חסרות לנו ההתייעצויות עם השגריר", אמר עלי חסנוב, עוזרו הפוליטי של הנשיא אלייב, שהוסיף כי "האמריקאים לא יכולים להתעלם ממדינה כאזרבייג'אן. הם לא יכולים להשאיר את אזרבייג'אן לבדה".

אולם, גורמים אמריקאים סבורים שאזרבייג'אן מציבה דילמה של "אין פתרון", כיוון שכל הפגנת ידידות תגרור ביקורת מארגונים אמריקאים-ארמנים או מארגוני מעקב ופיקוח בינלאומיים, שדיווחו על מספר מקרים של הפרת זכויות אדם בהוראת ממשלת אלייב.

מוסקווה מצדה מנסה כיום לדון בחכירת מתקן רדאר בגבאלה שבאזרבייג'אן, ששימש בעבר למעקב אחר טילים. באקו דורשת 300 מיליון דולר לתקופת חכירה בת חמש שנים, לעומת 7 מיליון דולר על פי החוזה הקודם. לטענת רוסיה, ארה"ב אשמה במצב, כיוון שלחצה על באקו להעלות את המחיר. בנוסף אייצה רוסיה לנטוש את הבסיס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ