מאב קנדי, גרדיאן

שרידים שמורים היטב של במת העץ וקירות תיאטרון "המסך" (Curtain) , שבו הועלו בפעם הראשונה מחזותיו של ויליאם שייקספיר "הנרי החמישי" ו"רומיאו ויוליה", התגלו בשטח פתוח במזרח לונדון.

התיאטרון שבשכונת שורדיץ' נבנה ב-1577, ופעל עוד לפני שהוקם תיאטרון הגלוב הידוע, והוצגו בו אחדים מהמחזות המפורסמים ביותר של שייקספיר. הוא הפסיק לפעול במאה ה-17, ואיש לא ידע עד כה מה היה מקומו המדויק.

באחרונה נחשפה באזור חצר מרוצפת שבה עמדו, אכלו, ריכלו וצפו במחזות תושבי לונדון לפני 400 שנה. החוקרים מהמוזיאון לארכיאולוגיה של לונדון גילו גם גלריות עץ שהיו מוסתרות כל השנים הללו, ואף חשפו שני קטעים מהקיר החיצוני שיכולים לתת מושג על ממדי התיאטרון המקוריים.

עד כה שיערו חוקרים כי תיאטרון המסך שכן באזור, אולם מיקומו המדויק לא היה ידוע מאז הפסיק להיות פעיל ב-1621. השרידים התגלו במרחק קטן מלוח סמלי שהוצב בעבר ברחוב סמוך, המציין את מיקום התיאטרון על פי ניחוש מושכל. התיאטרון ההיסטורי שכן במרחק מאות מטרים מתיאטרון אחר באותו הרחוב, שנקרא בפשטות "תיאטרון", ונחשף ב-2008 בידי אנשי המוזיאון לארכיאולוגיה. שני האתרים היו בין הראשונים שנבנו בלונדון להעלאת הצגות, ולשניהם קשר היסטורי ללהקת התיאטרון שאליה השתייך שייקספיר.

שרידי המבנה שהתגלו בשורדיץ'צילום: רויטרס

כשהסתיים חוזה השכירות של הלהקה ב"תיאטרון" פירקו אנשיה את מבנה העץ, על פי הסיפורים בתוך לילה אחד בלבד, והעבירו אותם לעברו האחר של הנהר כדי להקים את תיאטרון הגלוב. במשך תקופת הבנייה של "הגלוב", שנמשכה כשנתיים, השתמשה הלהקה בבניין תיאטרון המסך, והעלתה בו לראשונה את המחזות "הנרי החמישי" ו"רומיאו ויוליה".

מנהל "הרויאל שייקספיר קומפני" מייקל בויד, אמר כי "חשיפת התיאטרון מעוררת השראה. אני מצפה לגעת בקירות, בעפר ובעץ, ולחוש את המקום שבו הועלו מחזותיו המוקדמים של שייקספיר".

השמועות על חשיפת שרידי תיאטרון המסך עוררו התרגשות רבה בקהילת אוהדי שייקספיר, זאת שעה שבאנגליה נערך פסטיבל שייקספיר הבינלאומי, המוקדש ליצירותיו של המחזאי.

דומיניק דראמגול, המנהל האמנותי של "הרויאל שייקספיר קומפני", הגדיר את החדשות "מדהימות". הוא הוסיף כי "אני שמח שאנו חופרים בלונדון, מסלקים אט-אט את סמלי התקופה הוויקטוריאנית והאימפריה, וחושפים לאור היום את לונדון הפראית, האנרכיסטית והעליזה שהמתינה מתחת. זה מזכיר לי את המבנים הספרדיים ששוקעים במקסיקו, ושבמקומם מתגלים מחדש מבנים מתקופה המאיה".

כריס תומאס מהמוזיאון לארכיאולוגיה אמר כי השרידים נשמרו היטב, ככל הנראה משום שבמשך מאות שנים הם היו בשטח פתוח, שלא נוצל לבנייה, אלא הפך לגינות אחורית ולחצר של פאב שכונתי שפועל עוד מהתקופה הוויקטוריאנית.

עד כה התגלו באתר שברי צינורות חימר שמקורם ככל הנראה בבניין התיאטרון, וכן שברי חרסינה ומרצפות ששימשו לחיפוי קירות. לדברי תומאס, שרידים נוספים יתגלו בהמשך החפירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ