פרנסואה הולנד |

כבר לא "מר נורמלי"

נשיא צרפת מעדיף לנסוע ברכב מאשר לטוס במסוק, וממשיך לגור בדירה שכורה בפאריס, אולם חלק מעיתוני צרפת יוצאים נגד התדמית שהתגבשה סביבו

אנג'ליק כריסאפיס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנג'ליק כריסאפיס, גרדיאן

זה היה אחד התיוגים המוצלחים ביותר בפוליטיקה של צרפת, אך תדמיתו של פרנסואה הולנד כ"נשיא נורמלי", "מר נורמליות" ו"בחור נורמלי" מתחילה להרגיז אחדים מעיתונאי צרפת, הקוראים לחדול מהשימוש במונח "נורמלי" במשך זמן מה.


התנהגותו ותנועותיו של הולנד, בתקופה שקדמה לבחירות לנשיאות, נועדו להוכיח עד כמה הוא נורמלי בניגוד לקודמו התזזיתי ניקולא סרקוזי. אך למרות ניצחונו, ממשיך הולנד, לשעבר חבר פרלמנט ממחוז כפרי, להתגורר בדירתו השכורה במערב פאריס במקום לעבור לארמון האליזה, ובאופן כללי לחיות בצניעות רבה יותר מקודמו.


הולנד, שצולם לפני בחירתו כשהוא עורך קניות בסופרמרקט מקומי, מעדיף לנסוע ברכבת או במכונית והיה רוצה ששיירת המכוניות שבה הוא נוסע תציית לרמזורים, וזאת, לעומת סרקוזי שהעדיף מטוסים ומסוקים. הולנד קיצץ את משכורתו ב 30% והקטין את צוות המאבטחים שלו. בת זוגו, העיתונאית ולרי טרירוויילר, ממשיכה לעבוד ולקבל משכורת.


אחרי שחיפוש ב"גוגל ניוז" העלה יותר מ 43,000 תוצאות לחיפוש "הולנד + נורמלי" ויותר מ 88,000 תוצאות ל"נשיא + נורמלי", החליט אתר החדשות Rue89 לקיים "יום ללא 'נורמלי'" ודיווח על כך בטוויטר. הוא גם ביקש מעיתונאים להרחיב את אוצר המילים שלהם, ולהשתמש במילים "רגיל", טבעי", "מפוכח", "ישר" ו"הגיוני".


היוזמה לא הוכתרה מיד בהצלחה, מאחר שהכותרות על יום הזיכרון לפלישה לאירופה ציינו כי הנשיא ה"נורמלי" נסע שעתיים וחצי במכונית במקום לטוס מפאריס, וכי המוזיאון ובית הקברות שבהם עמד לבקר לא ייסגרו לקהל. "הנשיא הנורמלי מבקר בפרובינציות", היתה הכותרת של השבועון "לה פואן" באתר האינטרנט שלו."מה ההבדל בין נשיא נורמלי לבין נשיא תזזיתי?" שואל השבועון, שהשווה את נסיעתו של הולנד במכונית לטיסת סרקוזי במסוק לאותו אירוע שנערך בנורמנדי ב-2011.


הולנד נהנה מפופולריות רבה מאז כניסתו לתפקידו. לפי סקר דעת קהל שנערך השבוע בעבור השבועון Paris Match, 63% מהצרפתים מרוצים מביצועיו.יכולתו של הולנד להנהיג ביעילות ולהעביר רפורמות, כגון העלאת מיסים לעשירים, תלויה בהישגי השמאל בבחירות לפרלמנט. הולנד מקווה שהמפלגה הסוציאליסטית תקבל רוב מוחלט, אך מסקרי דעת קהל עולה כי השמאל בכללותו יזכה אמנם לשליטה בפרלמנט, אך הסוציאליסטים יצטרכו להקים קואליציה עם הירוקים ועם השמאל הקיצוני כדי להשיג רוב.


ממשלתו של הולנד חתמה היום (רביעי) על צו, המגשים הבטחה מרכזית של מסע הבחירות שלו: ביטול רפורמת הפנסיות של סרקוזי והורדת גיל הפנסיה בחזרה ל 60. החלטתו לבטל את רפורמות סרקוזי התקבלה, למרות אזהרת האיחוד האירופי כי צרפת לא תוכל לעמוד במטרותיה הפיננסיות בלי לקצץ בהוצאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ