מצרים עצרה סרט ש"קידם נורמליזציה עם ישראל"

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

הצנזורה המצרית החליטה לעצור את הפקתו של סרט מצרי ש"קידם נורמליזציה עם ישראל", כך דיווח השבוע העיתון "אל אהרם". התסריטאי והבמאי של הסרט, מוחמד קינאווי, אמר לעיתון שמדובר בהאשמת שווא וכי הסרט, ששמו "כיכר לחם", מבקש לקדם שלום ושיתוף פעולה בין כל בני האדם, ללא קשר למין שלהם, לגזע או הדת.

הסרט עוסק בשלוש דמויות, ישראלית, פלסטינית ומצרית, ובאופן כללי בחיים בעולם הערבי. סוגיית הנורמליזציה מעסיקה את האמנים במצרים, למעשה מאז שנחתם הסכם השלום בין שתי המדינות. רבים מהסופרים ושחקני הקולנוע החליטו להחרים את ישראל. גם לפני המהפכה בינואר 2011, נשמעה קריאה מפורשת מצד אנשי רוח שלא לאפשר כל סוג של נורמליזציה מול ישראל.

במקביל, רשות השידור המצרית החליטה בימים האחרונים לקחת חלק בהפקתו של סרט אשר עוסק בעימות הישראלי פלסטיני ובעיקר במה שהתקשורת המצרית מכנה "ההתנגדות הפלסטינית".

את הסרט, "ממלכת הנמלים", מביים הבמאי התוניסאי שאווקי אל-מג'רי, שסיפר כי את ההשראה לסרט קיבל לאחר שראה הלוויות של פלסטינים והריסה של בתי הקברות על ידי "הציונים", לדבריו. עלות הפקת הסרט היא כמיליון דולר וחצי, הוא אמור לעלות למסכי הקולנוע בחודש ספטמבר בעשר מדינות ערביות במקביל.

הסרט צולם ברובו בתוניסיה וחלקו בסוריה. אחד מאתרי הצילומים בתוניסיה היה אזור מערות מאחר שהסרט עוסק בפעילים פלסטינים המעורבים בחפירת מנהרות ובלחימה נגד ישראל. הבמאי הסביר כי המנהרות נהפכו למקום של חיים ובין היתר צומחת שם אהבה גדולה בין בני אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ