חוק אנטי דמוקרטי מעורר ביקורת חריפה בדרום אפריקה

לפי החוק, יוטלו עונשים חמורים על עיתונאים המחזיקים במידע הפוגע בביטחון המדינה. אנשי רוח חוששים משימוש לרעה בתקנות להסתרת שחיתות שלטונית

סטוארט מקמילן ודיוויד סמית', גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטוארט מקמילן ודיוויד סמית', גרדיאן

הצעת חוק הסודיות בדרום אפריקה, שלפיה יוטל עונש מאסר של עד 25 מאסר על עיתונאים או גורמים אחרים המפרסמים או מחזיקים בסודות מדינה, מאיימת על חופש הדיבור והעיתונות החוקרת, ועלולה להשפיע לרעה על שאר המדינות באפריקה. כך אומרים עורכי דין העוסקים בזכויות אדם, עורכי עיתונים וסופרים חתני פרס נובל. הצעת החוק היא הראשונה מאז סיום האפרטהייד ב-1994, שפוגעת בדמוקרטיה הדרום אפריקאית.

מתנגדי החוק חוששים כי יישומו בדרום אפריקה שנחשבת לסמל הדמוקרטיה והחירות ביבשת, יהווה תואנה למשטרי דיכוי אפריקאיים אחרים, שיחדשו את הדיכוי והרדיפה אחר עיתונאים ופעילים. בין המתנגדים לחקיקה המוצעת, חתן פרס נובל לספרות שזכה פעמיים בפרס בוקר היוקרתי, ג'ון מקסוול קוטזי. לדבריו, "חקיקה זו נועדה להקשות על עיתונאים-חוקרים, ולמנוע מבוכה מגורמי ממשל מושחתים וחסרי יכולת". קוטזי, יליד קייפטאון שחי כיום באוסטרליה הוסיף ואמר כי "יוזמי החוק מנצלים את המצב שנוצר לאחר 2001 ואשר הוביל להקמת חומות של חשאיות סביב פעולות מפוקפקות שנעשות בשם המדינה, וכעת הופכים לפשע כל ניסיון לפרוץ חומות אלה".

קוטזי וכלת פרס נובל נאדין גורדימר קראו להתייחס לצעדים שלדעתם נועדו לסייע
לממשלות להסתיר ראיות לשחיתות שלטונית. גורדימר, שספריה נאסרו להפצה בתקופת האפרטהייד על פי חוק המיעוט הלבן , אמרה כי "ברור לגמרי מה הביא להצעת החוק. הממשלה מעוניינת להסתיר את האמת". היא הוסיפה כי, "שלושה מספרי נאסרו להפצה בימי האפרטהייד. כיום אנו רואים חזרה לאותם ימים של צנזורה, תחת מסווה חדש".

הפגנות נגד נשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומה, בשבוע שעברצילום: אי-פי

כיום מתפארת דרום אפריקה בעיתונות החופשית ביותר באפריקה, ולא חסרות בה חשיפות של עסקות אפילות או קריקטורות סטיריות המציגות פוליטיקאים ללעג. חופש הביטוי, כולל
חופש העיתונות, היו מוגנים בעבר במסגרת החוקה. אולם, מתנגדי הצעת החוק סבורים כי הישגי 18 השנים האחרונות נמצאים כיום תחת איום, ומתרים כי שאר מדינות היבשת עוקבות אחר ההתרחשויות. עיתונאים נרדפים ונעצרים בזימבבואה השכנה, שעה שרשות השירות הממלכתית נמצאת בשליטתו המוחלטת של הנשיא רוברט מוגאבה.

אנדרו פיינשטיין, לשעבר חבר פרלמנט מטעם מפלגת השלטון ANC, אמר כי
"אני סבור שאם דמוקרטיה זאת תמשיך להיחלש, וזה מה שקורה לה לדעתי בשנים
האחרונות, אין ספק שנראה תגובת שרשרת, כיוון שעבור מדינות רבות ביבשת, דרום
אפריקה היתה סמל לדמוקרטיה. אם הגדרה זו לא תתקיים עוד, מדינות אחרות יפעלו כרצונן בתחומים רבים". עורך העיתון "מייל אנד גרדיאן" בדרום אפריקה אמר כי כבר כעת נשמעים פוליטיקאים ונציגי ממשלות במדינות שונות באפריקה שאומרים כי "הם עשו את זה בדרום אפריקה, ואין סיבה שלא נעשה זאת גם כאן".

ממשלת ANC טוענת שהחוק הוא עדכון נחוץ לחוקים שהתקבלו לפני 30 שנה, עוד בעידן
האפרטהייד. המפלגה טוענת כי החוק החדש יהיה קשוח יותר בנושא הביטחון הלאומי, אולם אינו מכוון נגד התקשורת. הצעת החוק נדונה כיום בפרלמנט, ועקב המחאות הרבות הוכנסו בה כבר תיקונים ושינויים.

אולם, התקוות לוויתורים בנושא החוק התנפצו אתמול (רביעי), לאחר שהמשרד לביטחון פנים פסל תיקונים שהוצעו מטעם ANC. מנכ"ל המשרד בפועל דניס דלומו דחה קריאות להגבלת המשרד בהאצלת סמכויות, הפחתת עונשים והגבלת האחריות המוטלת על נאשמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ