הקאנצלרית מרקל: דרוש איחוד פוליטי באירופה לפתרון המשבר

ערב ביקורם של ראשי ממשלות בריטניה ונורווגיה בברלין אמרה מרקל כי תציג תוכנית לאיחוד פוליטי בסוף החודש. דיוויד קמרון: אין לצפות שגרמניה תישא בנטל לבדה, יש שורה של צעדים שצריך לעשות

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל קראה אתמול לחזק את האיחוד הפוליטי באירופה כאמצעי לפתרון בעיות התקציב של האיחוד האירופי, זאת ערב ביקוריהם של ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון וראש ממשלת נורווגיה ינס סטולטנברג.

"אנחנו זקוקים לא רק לאיחוד מטבע, אלא גם לאיחוד פיסקלי... ומעל לכל אנחנו זקוקים לאיחוד פוליטי", אמרה מרקל לערוץ השידור הציבורי ARD.

לאורך המשבר בגוש האירו העבירה מרקל מסר נחוש שגרמניה לא תערוב לחובות של ממשלות של מדינות אחרות עד שגוש האירו יקבל סמכויות מרכזיות לקבוע מגבלות על הוצאות והלוואות.

מרקל אמרה שתציג תוכנית לאיחוד פוליטי בפסגת האיחוד האירופי ב‑28‑29 ביוני, אולם לא מסרה פרטים רבים על תוכנה. "עם הזמן אנחנו חייבים להעניק סמכויות לאירופה ויכולות פיקוח, צעד אחר צעד", אמרה הקאנצלרית.

בהתבטאות לקראת ביקורו בברלין אמר קמרון כי גוש האירו צריך "לפתור את הבעיות שלו, ולהביא לחידוש הצמיחה בכלכלה האירופית".

בריטניה, שאינה חברה בגוש האירו, קראה למרקל להציע תוכנית מיידית לתמיכה באיחוד המטבע, בנימוק שהסערה מחמירה את הבעיות של בריטניה. אולם, לאחר פגישתו עם עמיתו הנורווגי באוסלו שלשום, התבטא קמרון בטון מפויס יותר והדגיש כי אין לצפות מגרמניה לשאת במעמסה לבדה.

מרקל וקמרון במפגש עם סטודנטים בברלין, אתמולצילום: אי-פי

"אני חושב שאיננו צריכים להצביע על מנהיג או מנהיגה יחידים של גוש האירו ולהטיל את כל האחריות עליו או עליה. יש שורה שלמה של צעדים שצריך לעשות", אמר, והוסיף כי המהירות היא הדבר המהותי. "כל יום שהכלכלות האירופיות קופאות על השמרים הוא יום שבו אבדו הזדמנויות, הון ומקומות עבודה".

קמרון וסטולטנברג נפגשו עם מרקל בברלין אתמול. לאחר מכן נשאו דברים בפני מאה סטודנטים על סוגיות אירופיות, אך נמנעו מסיקור תקשורתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ