חלקי נמל שנתלשו בצונאמי ביפאן מאיימים על החוף המערבי של ארה"ב

גלי הצונאמי שהיכו בצפון יפאן בשנה שעברה, תלשו ארבעה רציפים צפים שגודלם כגודל קרונות רכבת בנמל הדיג מיסאווה והפקירו אותם לחסדי האוקיינוס

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

גלי הצונאמי שהיכו בצפון יפאן בשנה שעברה, תלשו ארבעה רציפים צפים שגודלם כגודל קרונות רכבת בנמל הדיג מיסאווה והפקירו אותם לחסדי האוקיינוס. אחד מהם הגיע לאי סמוך. שניים נעלמו ועקבותיהם לא נודעו. הרביעי היטלטל לאורך כ‑8,000 ק"מ ונצפה השבוע בחוף אגאתה ההומה אדם שבאורגון, ארה"ב.

הרציף הביא אתו מיפאן מאות מיליוני "טרמפיסטים", אורגניזמים זעירים ובהם עקרבים קטנטנים, אצות וכוכבי ים. מדענים הביעו חשש מהתפשטות היצורים בחוף המערבי של ארה"ב.

"מדובר באיום ממשי", אמר ג'ון צ'פמן ממרכז האטפילד לחקר ימי באוניברסיטת אורגון בניופורט, לשם הגיע הרציף ביום שלישי בבוקר. הוא הוסיף כי אין ספק שייגרם נזק כלשהו, אך קשה להעריך את ממדיו. הרשויות המקומיות שוקלות לקרצף את כל החומרים שדבקו לרציף ולקבור אותם בחול, כדי שלא יתפשטו באזור.

מאז רעידת האדמה האדירה בעוצמה 9 בסולם ריכטר שפקדה את יפאן במארס 2011 והצונאמי ששטף את המדינה אחריה נסחפו אל האוקיינוס כ-5 מיליון טונות של שברים שונים. מדענים צופים כי מרבית הפסולת תצוף עם הזרם אל חלקת הפסולת הגדולה באוקיינוס השקט - הצטברות של מיליוני טונות של פיסות פלסטיק זעירות שצפות בצפון האוקיינוס.

השברים שנסחפו מיפאן מול חוף אגאתה באורגון, השבועצילום: אי-פי

ואולם, יש כמויות פסולת שמקורה בצונאמי, אשר נישאות עם הרוח לכיוון צפון אמריקה. בשבועות האחרונים הגיע כדורגל לחופי אלסקה. אופנוע הארלי דיווידסון ארוז במכולה הגיע לחופי בריטיש קולומביה. במרץ השנה הודיעה קנדה כי ספינת דיג גדולה שנסחפה על ידי הצונאמי התגלתה ליד חופי בריטיש קולומביה שבמערב המדינה. משמר החופים היפאני זיהה את הספינה. לדבריו, היא שימשה לדיג דיונונים ובזמן הצונאמי עגנה בהאשינוהה שבמחוז אאומורי בצפון יפאן. הרשויות בקנדה הודיעו שהן עוקבות אחר הספינה מחשש לזיהום אפשרי, למרות שעד כה לא נראות בה דליפות.

הצונאמי ורעידת האדמה שהחריבו את החוף הצפון-מזרחי של המדינה, הרגו קרוב ל- 20,000 בני אדם וגרמו לדליפת קרינה ענקית מהכור הגרעיני בפוקושימה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ