צומת מוסקווה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

הלשון התקיפה של מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, שקבע אתמול במושב המיוחד של העצרת הכללית ש"הנשיא אסד וממשלתו איבדו את הלגיטימיות שלהם". הנחרצות הנמלצת שבה מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, תיאר לפרטיה את הזוועה שהתרחשה בסוריה בחודשים האחרונים. הדיווח היבש של קופי אנאן, שהבהיר עד כמה אסד התעלם מתוכנית שש הנקודות שלו. כל אלה נטעו לרגע את הרושם שהנה, האו"ם מתכוון להפגין נחישות מעשית ולא רק מילולית, ולקבל החלטה מיליטנטית כדי לשים קץ לטבח בסוריה. אבל איש מן הדוברים לא דרש התערבות בכוח, נהפוך הוא, מזכ"ל הליגה טרח להדגיש כי הליגה הערבית מתנגדת לכל מעורבות צבאית בסוריה. ללא גיבוי הליגה הערבית, כאשר נאט"ו מתנגדת לפעולה צבאית, ולנוכח עמדותיה של רוסיה, האופציה הצבאית נגד אסד אינה קיימת.

נותרה האופציה המדינית, שפירושה המעשי הוא לשכנע את רוסיה להסכים להפלת משטר אסד, או לפחות להודיע רשמית על נכונותה, כדי לאלץ את אסד להתחיל בהליכי העברת השלטון. השבוע נשמעו מכיוונה של רוסיה הצהרות שעשויות להעיד על שינוי בעמדתה. "איננו עם אסד או עם מתנגדיו, אנחנו רוצים רק שקט ולמנוע מלחמת אזרחים בסוריה", אמר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין; "אין שום הכרח שאסד יישאר בשלטון", הצהיר סגן שר החוץ הרוסי. עד כה הסתפקו מדינות המערב, מדינות ערב ובעיקר ארה"ב, בהשמעת נזיפות לעבר רוסיה. נראה עכשיו הכוונה היא לאמצה כשותפה. היום צפויה שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון להיפגש עם פוטין, כדי לנסות לשכנעו להקצין את התבטאויותיו כלפי אסד. בעוד עשרה ימים ייפגש נשיא ארה"ב ברק אובמה עם פוטין במקסיקו, וגם שם יידון העניין הסורי.

אתמול דיווחו גורמים דיפלומטים מערביים כי בכוונת קופי אנאן להציע - בהסכמה אמריקאית - לכונן "קבוצת קשר" עם המשטר הסורי שתכלול את רוסיה, סין, צרפת, בריטניה, ארה"ב וגם את איראן וטורקיה,סעודיה וקטר. מטרת קבוצת הקשר הזאת היא לא רק לנהל דיונים עקרים עם אסד, אלא להבהיר גם לרוסיה, באמצעות "לחץ קבוצתי", כי היא עלולה לאבד את אחיזתה והשפעתה במזרח התיכון אם לא תפעל על פי ה"קונסנזוס הקבוצתי". לא ברור אם רוסיה תסכים להשתתף בקבוצה שעל פניה נראית כקבוצת לחץ על רוסיה, אבל היא תתקשה לסרב כאשר המטרה המוצהרת היא ליישם את תוכנית אנאן שבה תומכת רוסיה. הבעיה היא שהנחת העבודה של מדינות ערב ומדינות המערב גורסת שדרושה רק הסכמתה של רוסיה לחילופי שלטון, על פי דגם החלפת השלטון בתימן. אולם להנחת עבודה זאת לא נמצא עדיין ביסוס. עד כה פעל אסד דווקא על פי הדגם של קדאפי או של סדאם חוסיין, ולא של נשיא תימן המודח, קל וחומר של תוניסיה או מצרים. והשאלה הקריטית יותר, שייתכן כי בגללה גם רוסיה איננה ממהרת לדחוף את אסד מכסאו, היא למי בדיוק יעביר אסד את שלטונו?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ