חודשו השיחות בווינה |

נשיא סין לאחמדינג'אד: גלה גמישות

הבוקר נפתח בווינה סבב שיחות נוסף בין סבא"א לבין נציגי איראן. הו, המעוניין להפגין את תרומתו לפתרון המשבר, ביקש מעמיתו האיראני לגלות פרגמטיות

אי-פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי ורויטרס

נשיא סין, הו ג'ינטאו, נפגש היום (שישי) עם נשיא איראן, מחמוד אחמדיניג'אד, בבייג'ין והאיץ בו להציג גמישות ופרגמטיות בסבב שיחות הגרעין החדש, שנפתח הבוקר.

השיחות בין הו לעמיתו האיראני מיועדות, מבחינת סין, להמחיש את תפקידה בתיווך בין איראן למדינות המערב, אך מבקריה של סין טוענים כי יחסיה הקרובים עם טהראן פוגעים במאמצים הבינלאומיים, ועשויים להוביל בסופו של דבר לפעולה התקפית מצד ישראל. סין ורוסיה התנגדו להחרפת הסנקציות כדי שאיראן תפסיק את העשרת האורניום.

הו קרא לעמיתו לעבוד בשיתוף פעולה הדוק יותר עם הסוכנות הבינאלומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), על מנת לפתור את המחלוקות באמצעות דיאלוג ומשא ומתן.

צילום: שיחות אחמדיניג'אד בבייג'ין

סבב השיחות החדש בין נציגי איראן לאנשי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מיועד לקבוע מסגרת עבודה לחידוש הפיקוח על מתקני הגרעין.

עלי אסגר סולטנייה, שליח איראן לשיחות, סירב להגיב לשאלות הכתבים כשנכס למשרדי הסוכנות בווינה והסתפק בחיוך לעברם. סבא"א מעוניינת להגיע עם איראן להסדר אשר יאפשר לפקחיה להיכנס למתקנים צבאיים ואתרים אחרים אשר עשויים לדעתה להיות קשורים ל"כוונות צבאיות אפשריות" כהגדרתה. איראן אמרה לפני השיחות כי היא תשתף פעולה עם הסוכנות על מנת להוכיח כי הטענות כלפיה "שגויות מיסודן".

שני הצדדים אמרו בתום הסבב הקודם של השיחות בווינה כי הושגה התקדמות, על אף שחילוקי דעות נותרו. לפני סבב השיחות האחרון שהתקיים בין שש המעצמות לאיראן בבגדאד, הזהיר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את המעצמות מפני "הפגנת חולשה" וויתורים לטהראן.

השבוע דווח כי ישראל וארה"ב מגבשות שורת סנקציות חדשות שיוטלו על המשטר בטהראן, אם סבב שיחות הגרעין הנוכחי ייכשל. תת-שר האוצר האמריקאי, דיוויד כהן, שבא השבוע לישראל, דן בעניין עם בכירים בדרג המדיני ובמערכת הביטחון. שיחותיו של כהן עסקו גם בסנקציות על סוריה ובמעקב אחרי העברת כספים לארגוני טרור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ