אלפים ביוון יצאו להפגין נגד המפלגה הניאו-נאצית

ההפגנות אירעו יום לאחר שהוצא צו מעצר נגד דובר מפלגת "השחר הזהוב", שתקף שתי פוליטיקאיות ממפלגות השמאל בתוכנית טלוויזיה

הלנה סמית, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלנה סמית, גרדיאן

רחובות הערים ביוון התמלאו במפגינים המגנים את "כוחות האופל" של הפשיזם, על רקע התחמקותו ממעצר של דובר המפלגה הניאו-נאצית "השחר הזהוב", איליאס קסידיאריס, יותר מיממה אחרי שתקף שתי פוליטיקאיות מהשמאל בשידור חי בטלוויזיה.

עוד תשעה ימים נותרו על לבחירות המחודשות לפרלמנט, והבקעים בחברה היוונית הולכים ומעמיקים .ביום ו', על רקע צו המעצר שהוציאה המשטרה נגד איליאס קסידיאריס, ניכרה התהום הפעורה בין הצדדים בבירור.

בשעה שהרחובות וכיכרות הערים המו מפגינים נגד הפשיזם, התכנסו תומכי השחר הזהוב במלון באתונה כדי לשמוע את מנהיג המפלגה ניקוס מיכלוליאקוס מתגולל על "חלאת המהגרים" והממסד המושחת שדירדר את המדינה השקועה בבוץ ל"מקום כה אפל".

"הקיטוב הולך ומתרחב. הקיצוניות מתפשטת בעקבות הדעות שהושמעו באיחוד האירופי וביוון נגד הרוב השמאלני שמתנגד לצנע. כל זה סלל את דרכה של השחר הזהוב", אמר פעיל זכויות האדם הותיק פטרוס קונסטנטינו. "אנחנו מפגינים לא רק נגד עליית הימין הקיצוני, אלא גם נגד אלה שאיפשרו לפשיזם להכות שורש".

בדומה ליוונים רבים, קונסטנטינו, שמנהל זה שנים ארגון המספק הגנה למהגרים, תולה במשטרה את האחריות להתחזקות השחר הזהוב. "אם המשטרה לא היתה מספקת לשחר הזהוב תמיכה והגנה, הם לא היו שורדים", אמר. "העובדה שהיא לא מצליחה לתפוס את קאסידיאריס מעידה על כך בבירור". "איך ייתכן שאדם עשה את מה שעשה באולפן טלוויזיה, והצליח לחמוק מכוחות המשטרה אחרי שהוצא נגדו צו מעצר? ברור שהמשטרה לא מעוניינת לעצור אותו".

מפגינים נגד "השחר הזהוב" באתונה, שלשוםצילום: אי-פי

ראש אגודת העיתונאים היוונים דימיטריס טרימיס מסכים איתו. החברה היוונית, שבה אלימות פיזית, ובפרט אלימות פומבית נגד נשים היא תופעה נדירה, הגיבה בהלם למתקפתו של קסידיאריס. ערוצי הטלוויזיה הראו שוב ושוב את הסצינה שבה שפך כוס מים על רנה דורו ותקף באגרופיו את ליאנה קנלי, דוברת המפלגה הקומוניסטית.

טרימיס אינו מופתע מכך שקסידיאריס מצליח לחמוק ממעצר. "החשדות בדבר שיתוף פעולה בין המשטרה לבין השחר הזהוב התאמתו בקלפיות במאי", אמר. "50% מכוחות המשטרה נתנו קולם לשחר הזהוב. ייתכן שהדרג המדיני מעוניין לתפוס את קסידיאריס, אבל יש חוסר נכונות מצד המשטרה המונע את מעצרו".

פרשנים שהתראיינו בתוכניות טלוויזיה וברדיו הביעו חשש כי החברה היוונית, שמלחמת האזרחים האלימה בשנים 1946-49 עדיין טרייה בזכרונה, עלולה להתדרדר במהירות לקריסה מוחלטת, שנגרמה בתחילה על ידי המשבר הכלכלי החריף ביותר בעידן המודרני, ומסלימה על רקע אי הוודאות הפוליטית

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ