הטבח בסוריה נמשך: |

יותר מ-60 הרוגים בדרעא ובחומס בסוף השבוע

פקחי האו"ם ביקרו ביום שישי בכפר אל-קוביר שבו התבצע בשבוע שעבר הטבח, ודיווחו כי "ריח של בשר חרוך נישא באוויר"

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

צבא סוריה הרג ביום שישי כ-20 בני אדם בעיר דרעא, בהם ילדים ונשים בהריון. אתמול נהרגו בדרעא ובסביבות העיר חומס יותר מ-40 בני אדם. פקחי האו"ם שביקרו ביום שישי בכפר אל-קוביר שבמחוז חאמה, שבו נטבחו ביום רביעי שעבר כ-80 בני אדם, דיווחו כי "העשן עדיין מיתמר וריח של בשר חרוך נישא באוויר", אבל הם לא ידעו לומר כיצד אירע הטבח, שכן הכפר ריק מתושבים.

הפקחים ניסו אמנם להגיע לכפר ביום חמישי, אבל נתקלו באש של הצבא הסורי ונאלצו לוותר על הביקור. הטלוויזיה הסורית דווקא מצאה "עדים" לטבח, שסיפרו שקבוצות של חמושים התנפלו על הכפר, הפחידו את האזרחים, פתחו באש והרגו עשרות בני אדם. הם אפילו נקבו בשמות החמושים.

מהדיווחים בטלוויזיה הסורית ובאתרי האופוזיציה קשה לקבוע אם ההרג חסר ההבחנה שמאפיין את המערכה בימים האחרונים משקף אסטרטגיה חדשה של הצבא הסורי, ועל פיה פגיעה סיטונית באזרחים עשויה להניב את ההרתעה שאליה שואף המשטר כדי להביא להפסקת ההתנגדות, או שסוריה נתונה כבר בעיצומה של מלחמת אזרחים שבה המשטר הוא רק עוד שחקן שאיננו מצליח בהכרח לשלוט במתרחש.

פקחי האו"ם מבקרים בכפר אל קוביר, בו נהרגו יותר מ-80 בני אדם בשבוע שעברצילום: אי–פי

על פי דיווחי האופוזיציה, בסוריה פועלים לצד הצבא הסורי גם מתנדבים עיראקים, נאמניו החמושים של המנהיג השיעי הבדלן מוקתדא אל-סדר; מתנדבים מארצות ערב באו לסייע לצבא הסורי החופשי; ולפי דיווחים של המשטר, גם פעילי אל-קאעדה, שמתחילים לבנות לעצמם מאחזי שליטה באזורים שבהם שולט הצבא הסורי החופשי.

זירת הלחימה בערים ובכפרים הסוריים מתנהלת במקביל למערכה הבינלאומית ומזינה את המחלוקות שבין רוסיה לארה"ב ומדינות ערב. בסוף השבוע נדמה היה שההרג בסוריה משמש רק רקע למערכה ה"אמיתית" שמתנהלת במסדרונות האו"ם ובפגישות שבין מנהיגי המעצמות, המשתמשים בסוריה כעילה להתנגחות בינלאומית מבלי יכולת להפיק פתרון מוסכם.

כך למשל תומכת רוסיה בהקמת "צוות קישור" לניהול משא ומתן עם נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, כפי שהציע קופי אנאן, אבל היא עומדת על כך שבין המדינות שירכיבו את הצוות – בהן רוסיה, ארה"ב, בריטניה, צרפת, סין, סעודיה וקטאר - תהיה גם איראן. לכך מתנגדת ארה"ב, אשר גורסת כי אין מקום לשתף מדינה שבעצמה דיכאה מפגינים אשר מחו נגד הזיוף רב ההיקף בבחירות שהתקיימו באיראן בשנת 2009.

כך הפכה השתתפותה של איראן לנושא מרכזי בעימות בין ארה"ב לרוסיה, בעוד שהצורך לנהל משא ומתן עם סוריה נדחק לשוליים.

דוגמה אחרת היא הצעתן של צרפת ובריטניה לקדם הצעת החלטה באו"ם, שלפיה כוחות האו"ם יוסמכו לפעול בסוריה על פי פרק 7 של אמנת האו"ם. פרק זה כולל סעיפים שמתירים לאו"ם להטיל אמברגו, סנקציות כלכליות ולהשתמש בכוח צבאי, כדי להביא להפסקת לחימה ולהשגת שקט. אולם גם במקרה זה נתקלת היוזמה, שאמורה להידון ביום שני או שלישי באו"ם, בהתנגדותה של רוסיה, ששר החוץ שלה סרגיי לברוב הבהיר אתמול בתקיפות כי תתנגד לכל שימוש בכוח בסוריה. "סוריה לא תהיה לוב שנייה", הציג לברוב את העמדה הרוסית, בעוד סגניו אומרים בראיונות לתקשורת כי רוסיה אינה נוקטת צד בשאלה מי ישלוט בסוריה - רמז לכך שאין לרוסיה כל מחויבות אישית לאסד.

ספק אם מדינות המערב באמת נרעשות מעמדתה של רוסיה, שכן הן עצמן התבטאו עד כה נגד התערבות בכוח בסוריה, למרות הגיבוי שהתערבות כזאת זוכה מצד סעודיה, כוויית וקטאר, ולמרות קריאתם של ארגוני האופוזיציה להכניע את אסד בכוח. עמדתה של רוסיה מניחה להן להטיל עליה את האחריות לבלימת הצעדים הצבאיים נגד אסד, בעוד שהן ממשיכות להיאחז בתכנית אנאן שהפכה לגווייה כ"פתרון הראוי ביותר" למשבר בסוריה.
השבוע יימשכו המאמצים הדיפלומטיים ליישב את המחלוקת בין המעצמות, אבל כאשר הבחירות הסופיות לנשיאות במצרים ושיחות הגרעין עם איראן שייערכו במוסקבה בתחילת השבוע הבא יעסיקו את מקבלי ההחלטות, ספק אם תועלת רבה תצמח מן הדיונים באו"ם לקורבנות שצפויים בסוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ