היום הבחירות לפרלמנט בצרפת: הסוציאליסטים צפויים להתחזק

חודש לאחר שזכה בבחירות לנשיאות, מקווה הולנד שמפלגתו תזכה ברוב מוחלט שייחזק את אחיזתו בשלטון

סטיבן ארלנגר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטיבן ארלנגר, ניו יורק טיימס

פרנסואה הולנד נבחר אמנם לנשיא צרפת לפני כחודש, אבל גורל נשיאותו תלוי במידה רבה בתוצאות הבחירות לאסיפה הלאומית שיחלו היום ויסתיימו בעוד שבוע. הולנד, מנהיג המפלגה הסוציאליסטית, ניצח בקושי את ניקולא סרקוזי בבחירות לנשיאות, בין היתר הודות לכך ששמר על ערפול בנוגע למדיניותו. הערפול הטקטי נמשך גם בקמפיין לאסיפה הלאומית, הבית התחתון של הפרלמנט, שהוא במידה רבה המשך של הקמפיין לנשיאות.

הולנד, המציג עצמו כנשיא "נורמלי", נהנה מהתחלה חלקה יחסית בתפקידו, ונזהר לא להרגיז אף אחד בשמאל בהתבטאות כלשהי על הקשיים הכלכליים הצפויים. סרקוזי אמנם פרש, אך מפלגתו, מפלגת המרכז-ימין UMP, נאבקת למנוע מהמפלגה הסוציאליסטית להשיג רוב איתן בפרלמנט. במקביל, "החזית הלאומית" מהימין הקיצוני תנסה להפיק תועלת מההישגים של מנהיגתה מרין לה פן בבחירות לנשיאות, אך השיטה הנהוגה בבחירות לפרלמנט תקשה על המפלגה לזכות במושבים רבים.

בסופו של דבר, המפלגה הסוציאליסטית ובעלי בריתה מן השמאל צפויים לזכות ברוב מ 577 המושבים בפרלמנט, ואילו "החזית הלאומית" צפויה להידחק על ידי השיטה וקרוב לוודאי תזכה רק במעט מושבים, זאת אפילו אם תקבל ב 16% מקולות הבוחרים. קרוב לוודאי שהיא לא תזכה במספר קולות שדי בו כדי להיחשב ל"סיעה" בפרלמנט, הזכאית להיות חברה בוועדות או לקבל מימון מיוחד. לה פן, שזכתה להישג נאה בבחירות האחרונות לנשיאות תתמודד במחוזה נגד ז'אן לוק מלנשון, מנהיג מפלגת השמאל הקיצוני.

הולנד לאחר טקס זיכרון של 99 בני אדם שהוצאו להורג בידי הנאצים בטול, אתמול. הסוציאליסטים צפויים לזכות ברוב לראשונה מזה עשורצילום: רויטרס

אם המפלגה הסוציאליסטית תזכה ברוב לראשונה זה עשור¬ הולנד יוכל למנות ראש ממשלה ממפלגתו ולא ייאלץ למנות ראש ממשלה מהימין. אולם אם הסוציאליסטים יהיו תלויים במפלגות קיצוניות, כמו מפלגתו של מלנשון, שהן אירו-סקפטיות, הולנד יתקשה לכפות משמעת תקציבית ולשתף פעולה עם גרמניה במאמץ להגביר את האיחוד הפיסקלי והפוליטי בגוש האירו. הסוציאליסטים מקווים לרוב שיאפשר להם לעבוד עם בעלי ברית התומכים בחיזוק האיחוד האירופי, כמו מפלגת הירוקים.

הבחירות חשובות במיוחד ל-UMP, שבה מתנהל מאבק על המנהיגות. ראש הממשלה לשעבר, פרנסואה פיון, צפוי לזכות במחוז פאריס, ואילו מנהיג המפלגה הנוכחי, ז'אן פרנסואה קופה צפוי למאבק קשה בבחירות במחוז מו. עם הפוליטיקאים הבולטים שעתידם הפוליטי אינו ברור נמנים פרנסואה ביירו, שהיה אחד ממועמדי המרכז לנשיאות, וסגולן רויאל, שהיתה מועמדת המפלגה הסוציאליסטית לנשיאות ב-2007, שמקווה להתמנות לנשיאת האסיפה הלאומית. הולנד הבטיח שכל שר שיתמודד לפרלמנט ויפסיד בבחירות לא יישאר בממשלה, ולכן כמה מהשרים העדיפו שלא להתמודד בבחירות.

בבחירות אלה לראשונה 11 מהמושבים מייצגים בוחרים צרפתים המתגוררים בחו"ל. 6,603 מועמדים מתמודדים בבחירות על 577 המושבים, פחות מאשר ב 2007 ו 2002. כ 40% מהמועמדים הן נשים. אחד הדברים המוזרים בקמפיין זה הוא שאם בסבב השני של הבחירות מתקבלת תוצאת תיקו, יזכה במושב המתמודד המבוגר יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ