גוגל יכול לסייע לך למצוא את אמא, אבל לא להסתדר איתה

לפני חודשיים מצא סארו בריילי את אמו לאחר שהלך לאיבוד בהודו כשהיה בן 5. כעת מצפה אמו שיחזור הביתה והוא מעדיף להישאר באוסטרליה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סיום נפלא לסיפור אגדה אינו תמיד מספיק. בחיים האמיתיים מגיע לאחריו המשך, לעתים פחות חיובי. יעידו סארו בריילי ואמו פאטימה, שהדהימו את העולם לפני חודשיים כשנפגשו לאחר פרידה בת 25 שנים, בהן לא ידעה פאטימה אם בנה בחיים. כשהיה בן חמש, בשנת 1987, נעלם סארו מביתו לאחר שנרדם על רכבת שעזבה את העיר קנדאווה בדרום הודו לכלכותה, המרוחקת 14 שעות ממנה. 

סארו הפעוט לא ידע את שם עירו או אפילו את שם משפחתו. הוא נלקח לבית יתומים ולאחר זמן קצר אומץ על ידי זוג אוסטרלי. כל חייו ידע כי נעלם מביתו ללא אפשרות לשחזר את עקבותיו. הזכרון היחיד שהיה לו הוא של אתרים מסוימים בעיר הולדתו והידיעה כי היא מרוחקת 14 שעות מכלכותה. לאחר מסע ממושך, בעיקר באמצעות Google Earth, שבמהלכו חיפש את מקום הולדתו באמצעות תמונות של כל הערים המרוחקות כ-14 שעות מכלכותה, בסופו של דבר הוא זיהה את עיר ילדותו וכעבור ימים ספורים של חיפוש מצא גם את משפחתו האבודה.

ההתרגשות, מן הסתם, הייתה עצומה ומייד גם התקשורת ההודית והאוסטרלית החלו לעוט על הסיפור הבלתי ייאמן. בחודשיים שחלפו מאז קיבל בריילי הצעות מפתות להפוך את סיפורו לסרט ולספר אך בינתיים מתברר כי המציאות אינה כה אידיאלית.
מייד לאחר האיחוד גילו סארי ופאטימה כי הם אינם יכולים לתקשר כיוון שהאם אינה יודעת קרוא וכתוב וגם אינה דוברת אנגלית בעוד הבן זוכר מילים ספורות בהינדי.

פאטימה מחזיקה תמונה של בנה סארו בריילי צילום: אי-פי

"הם נאלצו לחכות שעות כדי שאורח דובר אנגלית יגיע לביתם וינסה לעזור להם לתקשר", נאמר. כמו כן מתארת הכתבה פערי תרבויות ניכרים בין האם ההודית עובדת הניקיון לבין בנה המחשיב עצמו אוסטרלי.

"פאטימה חשבה שסארו אינו אוהב את האוכל הפשוט שהכינה וגם בכל הזמן שהוא נשאר בביתה הוא שתה רק מבקבוקי מים מינרלים בגלל החשש כי המים המקומיים מזוהמים. כמו כן גילו האם והבן כי הם מבטאים את שם הבן בצורה שונה. הוא קרא לעצמו סארו ואילו היא טענה כי השם המקורי והנכון הוא סיירו. גם ריבוי אנשי התקשורת שהגיעו לבית האם היקשו עליה לבלות זמן איכות עם הילד.

כעבור עשרה ימים סארו בריילי חזר לטזמניה בכדי לגלות כי הסיפור שלו הפך לאייטם עולמי. בעוד הוא מנסה לחזור לחייו הרגילים עם בת זוגו וגם לחזור לעבודה שלו כשותף בעסק המשפחתי להתקנת צינורות, גילה בריילי כי לאמו ולמשפחתו ההודית יש ציפיות לגמרי שונות. "פאטימה מצפה כי סארו יחיה איתה וידאג לכל מחסורה ורצונותיה- כפי שנהוג במשפחות הודיות מסורתיות רבות", נכתב באי-פי. "סארו שולח לה מאה דולר מדי חודש (כשהיא משתכרת 30 דולר בלבד) אך היא אינה מוכנה לגעת בכסף 'אם הוא לא נותן לי אותו ביד באופן אישי'". האם ובני המשפחה גם מצפים לדבר איתו בטלפון כמה פעמים מדי יום בעוד הבן מרגיש כי זה יותר מדי.

"זה נהיה מורכב, כי יש לי גם משפחה כאן שהיא שלי לכל דבר ואני לא יכול להזניח אותם לטובת המשפחה שלי בהודו", מסביר סארו בריילי. אך אמו אומרת לעיתונאים כי "הצד החשוב של המשפחה שלו נמצא כאן והוא צריך לדעת את זה". סארו טוען כי הוא יבקר בהודו אבל לא יותר מפעם-פעמיים בשנה. האם לא מסתפקת בכך: "במשך כל השנים התפללתי לאלוהים ואפילו הלכתי יחפה, והכל כדי שהבורא יחזיר לי את בני. איך יכולתי לדעת שהבן שלי לא ירצה לחזור? שהוא יעדיף לחיות שם? העיקר שזכיתי שוב להחזיר אותו והוא קרה לי אמא. לפחות זה נתן לי שקט נפשי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ