ממשלת יפאן לאזרחיה: תמכו בהפעלת כורים גרעיניים

סוגיית הכורים הגרעיניים במוקד ויכוח ביפאן בעקבות הזעם שהתעורר לאחר האסון בפוקושימה. הממשלה התחייבה לא להפעיל מחדש כורים בלי אישור הציבור

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

ראש ממשלת יפאן, יושיהיקו נודה, ביצע אתמול מהלך חריג כשפנה לבני ארצו בשידור חי בטלוויזיה וביקש את תמיכתם בהפעלה מחדש של הכורים הגרעיניים במדינה. לאחר האסון הגרעיני שפקד את המדינה בשנה שעברה בעקבות הצונאמי ורעידת האדמה, סגרה ממשלת יפאן את הכורים הגרעיניים במדינה. אי הפעלת הכורים, טען נודה, עלול לגרום להפסקות חשמל ומשבר כלכלי, בשעה שכלכלתה המקרטעת של יפאן אינה יכולה להרשות זאת לעצמה.

העובדה שנודה העלה סוגייה כה מכרעת לפני הציבור, במקום לגבש עמדה מאחורי דלתיים סגורות, מעידה על חוסר האמון העמוק השורר ביפאן מאז האסון הגרעיני שפקד את המדינה בשנה שעברה. בפנייתו דיבר נודה בתקיפות והזהיר שאם כורים לא יופעלו מחדש, יפאן תתקשה לשמור על רמת החיים שלה בעתיד הקרוב.

ראש הממשלה היפאני גם נימק את הצורך באנרגיה גרעינית מטעמי ביטחון לאומי וטען כי יפאן צריכה להימנע מתלות גדולה מדי ביבוא נפט וגז טבעי מאזורים בלתי יציבים מבחינה פוליטית, כמו המזרח התיכון. "הפקת חשמל זול ממקורות יציבים, חיונית להמשך ניהול אורח חיים משגשג וראוי", אמר. "החברה היפאנית לא תוכל לתפקד אם ננסה להסתדר בלי כוח גרעיני". רבים מייחסים את גירעונה המסחרי של יפאן, גירעון ראשון זה עשרות שנים, לצורך בהגדלת ייבוא הנפט והגז.

הפגנה בטוקיו נגד ראש ממשלת יפאן צילום: רויטרס

ראש הממשלה הבטיח להגביר את הפיקוח על בטיחות הכורים והבהיר שהוא מקווה שהכור בעיר אוני במערב המדינה, ישוב לפעילות בהקדם האפשרי. הוא הבהיר עם זאת, שלא יורה לחדש את פעילותם של כורים אחרים, כל עוד אמצעי הבטיחות בהם לא ייבדקו בצורה מקיפה ויסודית.

סוגיית הכורים הגרעיניים עומדת בחודשים האחרונים במוקד ויכוח ציבורי סוער במדינה, שבה הופסקה פעילותם של הכורים בזה אחר זה במסגרת פעילות תחזוקה שוטפת. בעקבות הזעם הציבורי שהתעורר לאחר הפגיעה בכורים בפוקושימה, התחייבה הממשלה לא להפעיל מחדש אף אחד מהכורים בלא קבלת אישור מקומי; ואולם נראה שהשלטונות לא אמדו נכונה את מידת הספקנות כלפי יכולת הממשלה לפקח על התעשייה הגרעינית שכוחה הפוליטי רב.

ספקנות זו קיבלה באחרונה ביטוי קולני לאחר שראש עיריית אוסקה, העיר השלישית בגודלה ביפאן, קרא להגברת השקיפות בתחום הגרעין ולהגברת הבטיחות בהפעלתם המחודשת של הכורים, והפך בכך לפוליטיקאי הפופולרי ביותר במדינה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ