הקרב של משפחת אסד ללגיטימציה תקשורתית |

ביחסי ציבור תעשה לך מלחמה

כיצד הצליח מארג היח"צ שטווה לעצמו הזוג אסד, להוביל רבים להאמין שסוריה מונהגת בידי נשיא מתורבת, המבקש להוביל את ארצו לעידן חדש של פתיחות?

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

בעבור עיתונאים מסוימים נחשבת סוריה לאחת מהמדינות הפחות נעימות במזרח התיכון. מקום שבו כתבים, אם הם מצליחים להיכנס למדינה, מוטרדים דרך קבע ומאוימים כאשר הם מנסים לחשוף את הדיכוי השלטוני. אך עבור אחרים סוריה היתה, עד לאחרונה, מדינה מונהגת בידי נשיא מתורבת ודובר אנגלית, בשאר אל-אסד, שיחד עם רעייתו אסמה, ילידת בריטניה, מנסה להוביל את ארצו לעידן חדש של פתיחות ושגשוג.

מקור ההתרשמות השנייה אינו שגוי. יועצי צמרת ליחסי ציבור, כאלה שעבדו עבור ממשלי קלינטון, בוש ותאצ'ר, היו בין אלה שסייעו לאסד ולמשפחתו לצייר את עצמם בתקשורת המערבית כנגישים, זוהרים ושוחרי קידמה. מסיבה זו, דווקא במארס 2011, כשאסד וכוחות הביטחון שלו פתחו במתקפה אלימה נגד מתנגדיהם הפוליטיים, בחר השבועון "ווג" לפרסם כתבת פרופיל מחמיאה על הגברת הסורית הראשונה "הפוסעת בנחישות על סוליותיה האדומות" (בנעלי כריסטיאן לובוטן).

מסעם של האסדים לשדרוג מעמדם מחוץ לגבולות סוריה החל ב-2006, אז פנתה אסמה אסד לחברת יחסי הציבור הלונדונית "בל פוטינגר". אחד היועצים שקיבלו את פניה שם היה טים בל, מיועציה של ראש ממשלת בריטניה לשעבר מרגרט תאצ'ר. בל מספר כי אסד פנתה אליו לאחר שמספר גברות ראשונות, בהן לורה בוש, החלו לקיים מפגשים שנתיים ו"היא רצתה להיות חברה במועדון הזה".

בהדרגה, החלו להופיע מאמרים חיוביים על בשאר ואסמה. "פארי מאץ'" הצרפתי כינה את אסד "קרן אור במדינה אפופת צללים" ו-"דיאנה של המזרח". המגזין "אל" צירף את אסמה לרשימת הנשים האלגנטיות בעולם ואילו "האפינגטון פוסט" פרסם עליה פרופיל ב-2009 תחת הכותרת "אסמה אל-אסד: הגברת הראשונה של סוריה ויפיפייה טבעית".

"הוא דובר אנגלית ואשתו פצצה", מסכם אנדרו טבלר, מומחה לסוריה במכון ללימוד המזרח התיכון בוושינגטון, את הצלחתם של האסדים בשדרוג מעמדם מחוץ לגבולות סוריה. בדומה למנהיגים אחרים שלמדו וחיו במערב, גם הם זכו ליחס מתחנף מצד העיתונות,אולם בשונה ממקרים אחרים נדמה כי במקרה של בשאר ואסמה עלה יחס זה בקנה אחד עם שאיפתם של השניים לצחצח את תדמיתם. כך לדוגמה, שילמה משפחת אסד לסוכנות יחסי הציבור "בראון-לויד-ג'יימס" מוושינגטון 5,000 דולר בחודש לשדרוג מעמדם הבינלאומי. סוכנות זו שימשה בין היתר כמקשרת בין אסמה לבין ווג.

דוגמה אחרת למארג היחסים שרקמה משפחת אסד עם התקשורת הבינלאומית ניתן לדלות מהראיון שהעניק בשאר בדצמבר האחרון לעיתונאית ברברה וולטרס עבור רשת איי-בי-סי. מי שהובילה לראיון היא שחרזאד ג'עאפרי, העוזרת של אסד לענייני תקשורת ובתו של שגריר סוריה באו"ם. ג'עאפרי עבדה עד לא מזמן כמתמחה בסוכנות בראון-לויד-ג'יימס. בשנה שעברה היא הבהירה בדוא"ל ששלחה למייק הולצמן, אחד מהשותפים בחברה, מהם רגשותיה כלפי משפחת אסד. "אמרתי לך שהעם אוהב את האיש הזה. הלוואי שהייתי שם כדי לעזור", כתבה.

ג'עאפרי היתה זו קידמה את הראיון של וולטרס עם אסד ודאגה שהראשונה תהיה הכתבת שתיבחר לקיים אותו. בתמורה המליצה וולטרס, עיתונאית ותיקה ומוערכת, על ג'עאפרי לעבודה ברשת סי-אן-אן ולחוג ליחסים בינלאומיים ומדיניות ציבורית באוניברסיטת קולומביה. בשבוע שעבר פרסמה וולטרס הודעה בה הביעה חרטה על מעשיה והגדירה אותם "בעיתיים".

גם בשבועון ווג מתחרטים על הכתבה שפרסמו על אסמה אסד, שזכתה לכותרת "ורד במדבר". "כרבים אחרים קיווינו שמשטר אסד יהיה פתוח לקידמה חברתית", אמרה העורכת ג'ואן ג'ולייט באק, "נוכח האירועים הקשים המתרחשים בסוריה זה שנה וחצי, ברור לנו שסדר העדיפויות והערכים במדינה זו אינו הולם את זה של ווג. אנו מביעים צער עמוק על פעולות משטר אסד". בשבועות האחרונים הסיר השבועון את הכתבה מארכיון אתר האינטרנט שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ