הכירו את האויב הכורדי של אסד

עבד אל-באסט סיידא, מנהיג כורדי גולה שנבחר ליו"ר החדש של המועצה הלאומית הסורית, מקבל את המשימה הקשה של איחוד השורות בקרב האופוזיציה המפולגת

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צבי בראל

"הוא כורדי מתון", כך אומרים במועצה הלאומית הסורית על עבד אל-באסט סיידא שנבחר אתמול ליו"ר החדש שלה, "אדם שמקובל על כולם, חסר פניות מפלגתיות". לעומת זאת, נאמני המשטר הסורי כתבו בדפי הפייסבוק שלהם ש"הוא בוגד כמו כל הכורדים. זבל שבזבלים".

סיידא מכיר בקושי העצום שעומד לפניו. עליו לנסות ולשמור לפחות על מראית עין של אחדות בשורות ארגון האופוזיציה הגדול ביותר שלא הצליח עד כה להוכיח שהוא יכול להציג הנהגה שמסוגלת להחליף את משטרו של אסד. גם בחירתו של סיידא, כורדי סורי בן 56, שב-20 השנים האחרונות התגורר בשוודיה, אינה מרקיעת שחקים, אלא היא תולדה של הסכסוכים העמוקים בתוך המועצה .

מועצה זאת נוסדה באוקטובר 2011 באיסטנבול וחברים בה 310 נציגים מתנועות שונות שבימים רגילים קשה למצוא ביניהן מכנה משותף. כך למשל, יש בה כוח רב ל"אחים המוסלמים" הסורים, נציגים של המפלגה הקומוניסטית ופעילי זכויות אזרח שהעזו לחתום על "הצהרת דמשק", שקראה להחלפת המשטר בסוריה כבר ב-2005. בראשה עמד עד השבוע הפרופסור בורהאן רליון, איש הסורבון שחי בפאריס.

עבד אל-באסט סיידאצילום: אי-אף-פי

רליון היה בחודשים האחרונים יעד לביקורת נוקבת הן מצד עמיתיו במועצה והן מצדם של התנועות החמושות בסוריה, בהן צבא סוריה החופשי בפיקוד הקולונל ריאד אל-אסעד. רליון תמך תקופה ארוכה בפתרון פוליטי, בדיאלוג עם המשטר וברפורמה. בלחץ תנועות המרי הוא שינה את טעמו ודרש את סילוקו של אסד. לבסוף, לפני כחודשיים הוא הסכים גם לדרוש התערבות צבאית בסוריה. התמהמהותו והקו המתון שהציג גרמו למתנגדיו לדרוש את סילוקו, בין היתר משום שהעניק משקל רב מדי במועצה לעמדותיהם של האחים המוסלמים.

מחלוקות אלה והיעדר הנהגה מאוחדת הביאו לפרישתם של כמה חברים בכירים במועצה. ואולם חשוב מכך, הן שיחקו לידי אסד אשר יכול היה לתמרן ארגוני אופוזיציה בסוריה, להציגם כ"אופוזיציה האותנטית", לשכנע אותם להשתתף בבחירות לפרלמנט ואף לזכות בכמה מושבים בו. גם מדינות ערב, ולא רק מדינות המערב, התקשו לגבש עמדה מוסכמת ביחס למועצה הלאומית, להכיר בה כנציגה היחידה של העם הסורי ולתכנן באמצעותה את עתידה הפוליטי של המדינה.

בחירתו של סיידא לא תפתור את תחלואיה של המועצה. בחודש הקרוב צפויים חבריה להחליט על שינויים מבניים, כאלה שיעניקו ייצוג הולם לכל פלגיה, לתאם את פעולתה עם הכוחות החמושים בשטח, ולצרף את התנועות האופוזיציוניות שפועלות בסוריה. הבחירה בסיידא נועדה גם לתקן משגה פוליטי גדול כאשר בכינוסה במארס נמנעה המועצה מלהזמין את נציגי האופוזיציה הכורדית בסוריה, ובכך יצרה נתק עם אחד המיעוטים החשובים שעשויים לסייע במאבק נגד אסד. לפי הערכות, בסוריה מתגוררים כשני מיליון כורדים.

למיעוט הכורדי בסוריה יש חשבון עתיק יומין עם משטר אסד אשר שלל מרוב בני העדה את אזרחותם. רק חודשים ארוכים אחרי פרוץ המרי הוא העניק לכ-100 אלף מהם אזרחות. לאחרונה, החליטה הנהגת חבל כורדיסטאן בעיראק לאפשר למורדים כורדים לקבל אימון ונשק במחנות אימונים ליד ארביל, בירת החבל הכורדי, ולפי דיווחי מקורות כורדים צפוי מחזור של כ-600 בוגרי האימונים האלה לחזור לסוריה כדי להילחם נגד המשטר. האם הם יסכימו להצטרף לכוחות הסוריים האחרים או שיקימו יחידה צבאית נפרדת? על כך עדיין אין תשובה. אבל אין ספק שמדובר בפוטנציאל צבאי חשוב שאותו תרצה המועצה הלאומית הסורית לגייס לשורותיה.

במקביל, כינונו של כוח צבאי נוסף, לצד הצבא הסורי החופשי, המועצות הצבאיות שבפיקודו של הגנרל מוסטפא אל-שייח, ומיליציות מקומיות שאינן כפופות לפיקוד אחד, מעלה את החשש מפני התפשטות המלחמה העדתית בתוך המדינה, ומצמצם את יכולתה של המועצה הלאומית הסורית להנהיג את המרי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ