האכזבה של ההיספאנים מאובמה מסכנת את נשיאותו

קולותיהם חיוניים לבחירתו של הנשיא מחדש, אך רבים מהם לא מרוצים ממדיניות ההגירה שלו: מספר המגורשים הוא הגבוה ביותר מאז שנות ה-50

ג'וליה פרסטון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וליה פרסטון, ניו יורק טיימס

בשעה שנשיא ארה"ב, ברק אובמה, נערך לקראת רגע האמת במסע הבחירות לנשיאות, נראה שמדיניותו בנוגע להגירה לא זוכה להצלחה ואהדה רבה בקרב האוכלוסייה ההיספאנית, שקולותיה חיוניים ביותר לבחירתו מחדש בנובמבר.

המשרד לביטחון הפנים דיווח בשבוע שעבר כי רק ב- 4,400 מקרים עצרו הרשויות את הליכי הגירוש של מהגרים לא חוקיים, כחלק מיוזמה שנקט הממשל לפני שנה. במסגרת שינוי המדיניות, הודיעו רשויות ההגירה כי יתרכזו בגירוש פושעים ובני אדם שנתפסו בהונאת מחלקת האשרות, אולם יחוסו על מהגרים לא חוקיים ללא עבר פלילי. ואולם, מבדיקה של יותר מ- 280 אלף מקרי גירוש שהגיעו לבתי המשפט, התברר כי רק בפחות מ- 2% מהם עוכבו הליכי הגירוש.

לא רק עניין זה גרם לאכזבה עמוקה בקרב הקהילה ההיספאנית בארה"ב. אובמה, שסחף בקלות את רוב הקולות ההיספאניים בבחירות שנערכו ב-2008, הבטיח לערוך שינויים מרחיקי לכת במערכת ולהעניק מעמד חוקי לחלק ניכר מהמהגרים הלא חוקיים.

הפגנות נגד מדיניות ההגירה בפיניקס שבמדינת אריזונה, לפני חודשייםצילום: רויטרס

על אובמה, שניצב עתה בפני תחרות צמודה נגד מיט רומני, המועמד לנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקאית, הולך וגובר הלחץ לפעול למען ההיספאנים. בתחילת כהונתו עצר אובמה את הפשיטות בבתי חרושת ובשדות חקלאיים, שבהן נלכדו פועלים שהיגרו לארה"ב באופן לא חוקי. במקום זאת, ערכו הרשויות בדיקות של נתוני מעסיקים. ואולם, כתוצאה מכך נאלצו אלפי מהגרים לנטוש את מקומות העבודה שלהם. בנוסף, המשרד לביטחון הפנים הרחיב באופן ניכר את תוכנית הזיהוי באמצעות טביעות אצבע. בכך גדלו סיכוייהם של המהגרים הלא חוקיים להיעצר אפילו בגין עבירות קלות, כמו עבירות תנועה.

בתחילת השנה הכריזו פקידי ממשל על צעד חדש, שיקל על אזרחים אמריקאים הנשואים למהגרים לא חוקיים להשיג מעמד חוקי בשביל בני ובנות זוגם. המדיניות החדשה עוררה תקוות גדולות בקרב מאות אלפי זוגות, ואולם היוזמה נתקלת במכשולים ביורוקרטיים קשים ונראה שלא תיושם לפני נובמבר. "עניין ההגירה נוגע אישית למצביעים רבים מקרבנו, וכעת הם חשים אכזבה", אומרת קלאריסה מרטינז דה קסטרו, פעילה בארגון למען ההיספאנים בארה"ב.

בחירות 2012: סיקור מיוחד

עם זאת, כשמדובר בתמיכת ההיספאנים, מוביל אובמה בשיעור ניכר על רומני. בסקר של מכון גאלופ, עלה כי 67% מבני הקהילה מעדיפים את אובמה על רומני. בבחירות שהתקיימו ב-2008 ו-2010, התגייסו ההיספנים ברגע האחרון והצביעו נגד רפובליקאים שתמכו במדיניות יד קשה נגד ההגירה. תמיכת ההיספאנים הביאה לניצחונו של אובמה ושל מועמדים דמוקרטים לקונגרס במדינות שבהן המאבק בין המפלגות היה צמוד. השנה נראה שאובמה ייאלץ להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותו כדי להביא לאותה התלהבות. "מנהיגי הקהילה מודאגים", הוסיפה מרטינז דה קסטרו, "מדיניות ההגירה לא תוכל להמשיך להיות מנוגדת לאמונותינו ולצרכינו".

מדיניות ההגירה של אובמה

רשויות ההגירה הודיעו שיתרכזו רק בגירוש עבריינים ויחוסו על מהגרים לא חוקיים ללא עבר פלילי. ואולם, מספר המגורשים מארה"ב בשנים האחרונות הוא הגבוה ביותר מאז שנות ה-50, כמעט 400 אלף איש בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ