מליסה אדיניו, ניו יורק טיימס

תושבי בתי הרכבת הנאים והמוקפדים, בעלי הגינות המטופחות, מתגאים באופייה הסובלני של עירם, שהייתה בשעתו בית לעשרות שגרירויות ונציגויות זרות. עם הפיכתה של ברלין לבירה המאוחדת של גרמניה ב‑1999, נאלצה בון שעל נהר הריין להיפרד בהדרגה מאופייה המעונב. כיום היא ידועה יותר כמרכז מרפא, ואת מקומם של פקידי הממשל תופסת אוכלוסייה הולכת וגדלה של משפחות מוסלמיות, שהתיישבו ברובע השגרירויות הוותיק, באד גודסברג.

אך השינוי החברתי שעברה בון עמוק הרבה יותר. מי שנחשבה בעבר לעיר שלווה, הפכה לקלחת רוחשת של מתיחות חברתית. באחרונה הפכה בון לזירת התנגשות בין מוסלמים שהתיישבו בעיר, ובהם איסלאמים קיצונים, לבין ארגוני ימין קיצוני המתנגדים לנוכחותם.

בחודש שעבר התכנסו בעיר כ‑200 מוסלמים, כדי למחות נגד הפגיעה בכבודו של מוחמד, אחרי שהמפלגה הימנית קיצונית Pro-Nrw איימה לפרסם קריקטורות של הנביא בעצרת אנטי מוסלמית שהתקיימה בחזית אקדמיית המלך פאהד ­בית ספר מוסלמי שנבנה ב‑1995 במימון ממשלת סעודיה.

הפגנת סלאפים בגרמניה בחודש שעבר. הסלאפים הם חלק זעיר מ-4.3 מיליון המוסלמים בגרמניה, אך רוב הקיצונים האיסלאמים המוכרים לרשויות קשורים לתנועה הסלאפיתצילום: אי–פי

ניסיון הרשויות להשיג צו מניעה נגד פעולת הלאומנים נחל כשלון, ולכן ניסתה המשטרה להסתיר את הכרזות בגנות מוחמד בעזרת כלי רכב גבוהים שהחנתה במקום. ואולם, אחד המפגינים טיפס על כתפי חבריו ונופף בקריקטורה הפוגענית לעיני המוסלמים, שזה עתה יצאו מתפילה. בתגובה, שברו המוסלמים עציצים ויידו שברי חרס ואבנים בכוחות המשטרה.

"הם פשוט התפוצצו", מספר רובין פסבנדר, נציג התביעה בבון. בין היתר, חוקר פסבנדר האשמות נגד מפגין מוסלמי בן 25, שנחשד בניסיון לרצח אחרי שחמק דרך מחסום המשטרה, דקר שלושה שוטרים ופצע שניים מהם פצעים קשים. 109 מפגינים מוסלמים נעצרו במהומות שהתחוללו בבון ב‑6 במאי. לדברי המשטרה, רבים מהם אינם תושבי העיר.

"בכך שלא הצליחו למנוע את הצגת הקריקטורות, הם רואים במשטרה שלוחה של מדינה שביקשה לפגוע בכבוד המוסלמים", מסביר פסבנדר, "מדובר באלימות מסוג ששוטרי בון טרם נתקלו בה. הם מיומנים בהתמודדות עם תופעות של יידוי אבנים ובקבוקים שבורים, אבל עד עתה לא נתקלו בניסיונות תקיפה חזיתיים".

אין זו הפעם הראשונה שהקריקטורות נגד מוחמד מוצגות בגרמניה. כמה ימים לפני ההפגנה בבון, קיים אותו ארגון ימין קיצוני הפגנה דומה בזולינגן. גם שם הוצגו הקריקטורות ועוררו זעם בקרב מוסלמים. 32 מהם נעצרו אחרי שיידו אבנים וניסו להפיל את המחסומים שהפרידו ביניהם לבין הלאומנים.

לפני כחודש סערה גרמניה בעקבות יוזמה של גורמים סלאפיים להפצת הקוראן במרכזי הערים הגדולות. הרשויות רואות בפעילות זו, כמו גם בגל האלימות הנוכחי, חלק מאיום הנשקף לחברה מצד התנועה הסלאפית ושר הפנים, הנס-פטר פרידריך, התחייב לנקוט פעולה נגדם.

לדבריו, על אף שהסלאפים מהווים רק חלק זעיר מ‑4.3 מיליון המוסלמים החיים בגרמניה, כמעט כל הקיצונים האיסלאמים המוכרים לכוחות הביטחון קשורים לתנועה הסלאפית. מנהיגי התנועה, ובהם כמה מטיפים כריזמטיים, הוכיחו יכולת מרשימה לנצל את הרשתות החברתיות כדי למשוך לשורותיה צעירים בעמק הריין.

ובחזרה לבון. זירת ההתנגשות העיקרית בין המוסלמים למשטרה ממוקמת בלב הרובע השקט באד גודסברג. צריח המסגד בשכונה חריג ובולט על רקע הרי דראכנפלס המיוערים, שעליהם, על פי המסורת, שיסף הגיבור המיתולוגי זיגפריד את גרונו של הדרקון. אקדמיית המלך פאהד, הממוקמת בלב השכונה, נבנתה בשעתו במטרה לספק לילדי דיפלומטים שהוצבו בבון מוסד חינוכי ערבי מסורתי. ב-2003 ניסתה העירייה לסגור את שערי בית הספר אחרי שהתגלה כי תוכנית הלימודים קידמה רעיונות איסלאמיים קיצוניים, ובהם דחייה מוחלטת של ערכים הומאניים מערביים שאותם מקדשת החוקה הגרמנית.

בסופו של דבר הושגה פשרה ובית הספר לא נסגר. כיום, הוא מאוד פופולרי בקרב האוכלוסייה המוסלמית המתפתחת בבון, המהווה כ‑10% מכלל אוכלוסיית העיר.

מדי שנה נוספות כמה מאות משפחות מוסלמיות, המצטרפות אל ערבים אמידים שהחליטו לקבוע את מקום מושבם בעיר בזכות מרכזיה הרפואיים המשובחים. דוברת משטרת בון, הארי קולבה, אומרת שנהירת האוכלוסייה המוסלמית לעיר הביאה לעלייה בשיעור הפשע. לדבריה, צעירים מוסלמים מובטלים וחסרי השכלה מתעמתים לעתים קרובות עם האוכלוסייה האמידה יותר.

גם כריסטה מנדן, שחנות הפרחים שלה ממוקמת מול אקדמיית המלך פאהד, מספרת על היום שבו הפכה לראשונה הפגנה מוסלמית שקטה להתפרעות אלימה לנגד עיניה.

בתחילה ניגשו אליה המפגינים, צעירים בעלי זקן עבות בביגוד ערבי מסורתי, ובירכו אותה בנימוס. היא התרשמה לטובה מהאופן שבו פרשו את שטיחוניהם באמצע הכביש ורכנו יחד להתפלל. לפתע, ראתה כיצד כמה מהם ממלאים את כיסיהם בשברי הרעפים אשר קישטו את גדר האבן המקיפה את חנותה.

"ניגשתי להעיר להם, ואז הסתובב אחד מהם והשליך את החרסים בפניי. בעלי אחז בידי ומשך אותי לתוך הבית", היא מספרת. לדבריה, היא עדיין נסערת מהעובדה שאותם בחורים שבירכו אותה בנימוס רגעים ספורים קודם לכן, שינו את התנהגותם בצורה כה מהירה והחלו לאיים עליה ועל השוטרים. פחות משעה אחר המהומות, נטלו התושבים מטאטאים, פינו את שברי העציצים מהמקום ושיקמו את ערוגות הפרחים. רבים מהם היו מוסלמים שהשתדלו להרגיע את הרוחות ועדיין התקשו לקלוט את אשר קרה.

מוסלמית שהזדהתה בשם גב' אלביי סיפרה שביתה נמצא מאחורי מגרש החניה שבו התקיימה הפגנת הימין. לדבריה, היא מתגוררת במקום 11 שנה ומעולם לא נתקלה בבעיות.

"לא קל למוסלמים עכשיו", היא אומרת. "פוגעים בשמנו הטוב, אך אנחנו מנסים ככל יכולתנו לנהל חיים נורמליים. אנחנו שולחים את הילדים לחוגים מעורבים, יש לנו חברים גרמנים, ואז באים האנשים האלה והורסים הכל", היא קובלת בביקורת ברורה על המוסלמים האלימים.

תושבים אחרים בבון תולים את האחריות למצב במערכת החינוך העירונית. מאז שנת 2003, שבה נאלצו כמה מאות תלמידים מוסלמים לעזוב את אקדמיית המלך פאהד, ניתנת להם אפשרות ללמוד בכמה בתי ספר יסודיים בעיר בשפה הערבית. זאת כחלק מיוזמה לקידום האינטגרציה בעיר.

"שנים של השקעה באינטגרציה ירדו לטמיון בהפגנה הזו", סבורה אנט שוולן-פלימן, ראש מנהלת הרובע באד גודסברג. "אני לא חשה שנאה וגם לא פחד. אני חשה אכזבה", אומרת מנדן ומתוודה כי מאז ההפגנה האלימה היא עדיין מתקשה לבלוע את זעמה בכל פעם שאחד השכנים המוסלמים פונה אליה בדברים.

אליה מצטרף שכן אחר, הנס-פטר וייס, שמעיד כי ילדיו עדיין חוששים מהישנות ההתפרעויות ברחוב שבו הוא מתגורר זה 30 שנה. "אפשר להבין כאן איך מתפתחת שנאת זרים וזה לא טוב".

תרגמה: יעל אלין-קוטנר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ