יהודים באמריקה |

היפוך מגמה: מספר היהודים בניו יורק גדל - בזכות החרדים

מחקר חדש מגלה: שליש מיהודי ארה"ב חיים במטרופולין בניו יורק - כ-1.1 מיליון. 40% מהם אורתודוקסים, 22% מהיהודים נישאים בנישואי תערובת

ג'וזף ברגר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וזף ברגר, ניו יורק טיימס

אחרי עשרות שנים שבהן נרשמה ירידה במספר תושביה היהודים של ניו יורק, התהפכה המגמה והקהילה היהודית בעיר שבה לגדול, ונאמדת עתה בכ- 1.1 מיליון נפש; עלייה זו נובעת בעיקר מ"התפוצצות" הילודה בחוגים החסידיים והחרדיים של העיר. כך פורסם בדו"ח חדש המתפרסם היום (שלישי) בארה"ב. נתוני הסקר גם מערערים הערכות קודמות ביחס לאפיונים התרבותיים של יהודי ניו יורק, ומשקפים את הפערים הגדלים ביניהם בתחומי הפוליטיקה, החינוך, המצב הכלכלי ורמת האדיקות הדתית.

הממצאים, הכלולים בדו"ח רשמי ראשון על האוכלוסייה היהודית בעשור האחרון, אף קוראים תיגר מסוים על תדמיתם של היהודים כליברלים, עשירים ומשכילים. בעשור האחרון חלה ירידה עקבית במספר הצעירים שהשלימו תואר אקדמי באחד ממוסדות ההשכלה הגבוהה היוקרתיים, ה-IVY League, שמוצאם בקהילה האורתודוקסית, שבה בעלי התואר האקדמי נדירים ביותר ושיעור העוני בה מגיע ל- 43%.

החברים בקהילות אלה גם נוטים לאמץ עמדות שמרניות יותר בתחומים חברתיים כהפלות או נישואים בין בני אותו מין, או בכל הנוגע למדיניות ישראל כלפי הפלסטינים.
מממצאי הדו"ח עולה עוד שבמקביל חלה ירידה בקיום מצוות יהודיות בסיסיות בקרב יהודים שאינם חרדים; השתתפותם בסדר פסח, למשל, עומד היום על 14%, קרוב לחצי בהשוואה לעשור הקודם. מ-2002 עד 2011 איבדו התנועות הרפורמית והקונסרבטיווית כל אחת כ- 40 אלף חברים; קרוב לשליש מהנשאלים הרואים עצמם יהודים, אמרו שאינם משייכים עצמם לקבוצה דתית או מזדהים עם דת.

ועידת החרדים נגד האינטרנט בניו יורק בחודש שעברצילום: אי–פי

"יש היום גם יותר יהודים אדוקים מאוד, וגם יותר יהודים שאינם אדוקים כלל- שני אגפי הקיצון הללו גדלים על חשבון המרכז", מסביר ג'ייקוב יוקיליס, סוציולוג ואחד ממחברי המחקר, שנערך בחסות פדרציית UJA של ניו יורק. על פי ההערכות, מגמת ה"קיטוב" שמציין יוקיליס אף צפויה לגדול ולהחריף. היום כ- 40% מיהודי ניו יורק מגדירים עצמם כחרדים, לעומת 23% ב-2002, ו- 74% מכלל הילדים היהודים בעיר הם חרדים. ריכוז האוכלוסייה היהודית בניו יורק הוא הגדול ביותר בעולם, אחרי ישראל, ומהווה כשליש מכלל האוכלוסייה היהודית האמריקאית, הנאמדת בקרוב לשישה מיליון.

פדרציית UJA, ארגון פילנטרופי שנוסד לפני 90 שנה, מקיים מפקד דומה אחת לעשר שנים בערך בנסיון למקד את הסיוע שהוא נותן לשמונה מחוזות, שחמישה מהם בעיר ניו יורק, שבהם הוא פועל. לפי הדו"ח החדש, אחת הסיבות להתרחבות הקהילה היהודית בניו יורק היא העלייה בתוחלת החיים בארה"ב כולה; מספרם של היהודים בני 75 ויותר עלה בעשור האחרון מ- 153 אלף ל- 198 אלף.

המחקר גם חשף מגמות סותרות. מצד אחד היהודים שולחים היום את ילדיהם ללמוד בבתי ספר יהודיים ובישיבות יותר מאשר בעבר: קרוב ל- 50% מבני 18 עד 34 בשמונה המחוזות שנסקרו למדו בבתי ספר כאלה, לעומת 16% מבני 55 עד 69. מאידך, מרבית הצעירים היהודים שאינם מזדהים עם זרם יהודי זה או אחר, לא קיבלו חינוך יהודי כלל, ירידה חדה בהשוואה למצב לפני 50 שנה, כאשר מרבית הילדים היהודים נהגו להשתתף בשיעורי עברית אחרי הלימודים. שיעור הנישואים המעורבים נותר פחות או יותר בעינו ועומד על 22% בכל הזרמים, אבל המגמה גדלה בקרב יהודים לא-חרדים.

כמו כן, המחקר קובע שאחד מכל ארבעה יהודים הוא עני על פי אמות המידה הפדרליות, עלייה לעומת 2002, שבה היחס עמד על אחד מתוך חמישה. על פי נתוני המחקר, מספר היהודים שהיגרו לארה"ב ממדינות ברית המועצות לשעבר החל משנות השבעים וצאצאיהם, קרוב ל -220 אלף; מספר בתי האב החרדיים בניו יורק רבתי הוא 439 אלף, וכולל את הזרם החסידי והזרם החרדי, המנותקים יחסית משאר חלקי הקהילה, לפי הדו"ח.

נתון נוסף מעלה שבכ-12% מהמשפחות היהודיות בשמונה מחוזות בעיר, לפחות אחד מבני המשפחה הוא היספאני, שחור או אסייאתי, לרוב כתוצאה מאימוץ או נישואי תערובת.

המגמות הסותרות בקהילה היהודית של ניו יורק מסבכת, לדברי המחקר, את הניסיון לגבש מכנה משותף לכלל הקהילה היהודית; שני הזרמים העיקריים, החרדים והיהודים דוברי הרוסית, פועלים כקהילות נפרדות ומנותקות מכלל הקהילה היהודית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ