קרב הנשים הראשונות שמסעיר את צרפת

הגברת ה-1 של צרפת מחוללת סנסציה: איחלה בטוויטר הצלחה ליריב של סגולן רויאל, זוגתו לשעבר של הנשיא הולנד ואם ילדיו, המתמודדת על מושב בפרלמנט

לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לה מונד

הבחירות לאסיפה הלאומית בצרפת קיבלו היום (שלישי) תפנית בלתי צפויה: נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, הודיע כי הוא תומך בזוגתו לשעבר סגולן רויאל, בבחירות של המפלגה הסוציאליסטית במחוז שארנט-מריטים. זמן קצר לאחר מכן הודיעה בת זוגו הנוכחית של הולנד, ואלרי טרירוויילר, כי היא תומכת ביריבה שלה.

שעות ספורות אחרי שרויאל הודיעה רשמית על קבלת תמיכה מהולנד, אבי ארבעת ילדיה, שלחה בת זוגו הנוכחית לחיים, ואלרי טרירוויילר, הודעת תמיכה בטוויטר ביריב של רויאל, אוליבייה פאלרוני. "בהצלחה לאוליבייה פאלרוני, שהוכיח כי הוא ראוי ונאבק בחוסר אנוכיות לצד אזרחי לה רושל במשך שנים רבות", צייצה.

בתגובה, אמר אחד מיועצי הנשיא באליזה "ציפיתי למשברים בממשלה, אבל לא למשברים בזוגיות, זה ממש הזוי".

בינתיים הודיע פאלרוני שהופתע מהתמיכה ושהוא מברך עליה. מנגד, מנהיג מפלגת הירוקים, דניאל כהן-בנדיט, אמר כי העובדה שטרירוויילר נוקטת עמדה אינה ראויה בעיניו. "גברת ראשונה או לא, אין זה מתפקידה לומר מלה בעניין", אמר. "זאת אינה שאלה פוליטית, זאת שאלה של נימוס ותרבות. רויאל היא אם ארבעת ילדיו של הולנד. זה דבר שאסור לטרירוויילר לשכוח".

אמר ז'ופרה דידייה, אחד היועצים של UMP, מפלגת השלטון לשעבר אמר ש"מהבוקר אין ספק שהנשיאות 'הנורמלית' מתה ומעתה ואילך, באליזה יש את 'דאלאס'".

ואלרי טרירוויילר וסגולן רואיל באפריל השנה צילום: אי-אף-פי

רויאל, בתגובה, אמרה כי היא מתרכזת במסע הבחירות שלה ואינה מעוניינת להגיב. "כל האנרגיות שלי, כל מחשבותיי, כל המאבק הפוליטי הקשה נתונים לבוחרים", אמרה.

ה"ז'ורנל דה לה הוט מארן" סבור כי שתיקתה של רויאל מסמלת "נפילה מרהיבה כשם שיכלה להיות עלייתה". במאמר מערכת שהופיע אתמול, נאמר כי רויאל היא כעת "החוליה החלשה".

התקרית חיזקה את המוניטין שיצא לטרירוויילר, כבעלת דעות עצמאיות וכגברת ראשונה קנאית ורכושנית במיוחד. בתקופת מסע הבחירות של הולנד רמזה טרירוויילר כי ב 2007 נמנעה מהצבעה בסיבוב השני של הבחירות לנשיאות, שבהן המתמודדים היו רויאל וניקולא סרקוזי, כדי לא להצביע בעד רויאל. הולנד כבר חי באותה תקופה עם טרירווילר, בת 46, גרושה פעמיים ואם לשלושה.

טרירוויילר שימשה במשך 20 שנה כתבת שעסקה בפוליטיקה הצרפתית, ובאחרונה גם הגישה תוכנית פוליטית בטלוויזיה. בתחילת מסע הבחירות פנתה טרירוויילר לעסוק בתרבות, וטענה שבתחום זה אין ניגוד אינטרסים. עם זאת, היא זעמה כשדיוקנה הופיע על שער "פארי מאץ'" בכותרת "הנכס המקסים של הולנד".

עדיין קשה להעריך את ההשפעות של הציוץ הזה. מה שברור הוא שבעזרת 140 תווים, טרירוויילר פתחה חזית נגד בת זוגו לשעבר של הנשיא. מניעיה אינם ידועים בינתיים. האם מדובר בניסיון להוכיח את עצמאות דעותיה? האם זו סגירת חשבונות? משנשאלה סגולן רויאל על כך, היא סירבה להגיב: "כל האנרגיות שלי, כל מחשבותיי, כל המאבק הפוליטי הקשה נתונים לבוחרים". מכל מקום, הימין לא ציפה כלל שמתנה שכזאת תיפול לידיו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ