דווקא ביום הלאומי |

רבבות הפגינו במוסקווה נגד פוטין

פשיטת המשטרה על בתיהם של מנהיגי תנועת המחאה אתמול, וחוק החדש שהגדיל מאוד את הקנסות על הפגיעה בסדר הציבורי, אינם מרתיעים את מתנגדי הקרמלין. המשטרה שומרת על איפוק. לא דווח על תקריות אלימות

אלי שווידלר
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר
רויטרס

50-70 אלף בני אדם השתתפו אחר הצהריים (שלישי) בהפגנה במוסקווה נגד נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, תוך שהם מתעלמים מהקשחת מדיניות הקרמלין נגדם בשבועות האחרונים. המפגינים צעדו במרכז הבירה הרוסית דווקא ביום שבו היא מציינת את חגה הלאומי, "יום רוסיה". לא דווח על עצורים או על תקריות אלימות.

המפגינים קראו סיסמאות בזכות הדמוקרטיה ובגנותו של פוטין. לדבריהם, פשיטות המשטרה על בתיהם של מנהיגי האופוזיציה, כמו גם החוק החדש שהגדיל עשרות מונים את הקנסות על הפוגעים בסדר הציבורי – לא ירתיעו אותם. הם דורשים שחרור אסירים פוליטיים, חופש ביטוי לנציגי האופוזיציה בערוצים המרכזיים ואת הקדמת הבחירות לפרלמנט ולנשיאות, שלטענתם זויפו.

מדובר בעצרת הגדולה ביותר מאז הושבע פוטין בפעם השלישית לנשיאות ב-7 במאי. מההפגנה נעדרו מנהיגי האופוזיציה, שזומנו באותה שעה לחקירה בגין האלימות בעצרת שהתקיימה בערב השבעתו של פוטין. אחד מהם, סרגיי אודלצוב, התעלם מזימונו למשטרה והוביל קבוצה של צועדים שנשאו דגלים אדומים. "המשטרה בפאניקה. הם מנסים פעולות דיכוי פרימיטיביות, אבל אני בטוח שהם ישיגו רק את ההיפך", אמר.

אלפים גודשים את אחת השדרות המרכזיות במוסקווה, היוםצילום: אי–פי

נוכחות המשטרה הייתה דלילה יחסית לזו שאפיינה הפגנות קודמות נגד המשטר הרוסי. זאת, חרף הצהרותיו של פוטין כי בכוונתו לנקוט יד קשה בהרבה כלפי מתנגדיו. בנאומים שנשא עם שובו לקרמלין ועם הקמת הממשלה הרוסית החדשה, הצהיר פוטין כי יפעל להבטחת היציבות השלטונית . מתנגדיו של פוטין טוענים כי הקשחת המדיניות, שבוצעה חרף הדעה שהיא בלתי חוקתית, נובעת מהחשש העמוק של פוטין לפיו תנועת המחאה הרוסית חותרת תחת סמכותו.

רבים מהמפגינים ברוסיה הם תושבי ערים מהמעמד הבינוני, המבקשים השפעה גדולה יותר במערכת הפוליטית וחוששים ששלטונו הממושך של פוטין יביא לקיפאון כלכלי. עם זאת, האופוזיציה הרוסית חסרה לפי שעה מנהיג בעל שיעור קומה, שיציב אתגר של ממש לפוטין, הנהנה מפופולאריות רחבה.

תנועת המחאה ברוסיה הולידה בחודשים האחרונים חיבור מוזר בין נציגי התנועה הליברלית "סולידארנוסט", נציגי "חזית השמאל" ולאומנים קיצוניים במספר הולך וגדל. לקראת ההפגנה אתמול נערכו חיפושים בבתיהם של מנהיגי המחאה החוץ פרלמנטית, אלכסיי נוואלני, סרגיי אודלצוב וקסניה סובצ'אק. בביתה של סובצ'אק, מנחת טלוויזיה פופולרית ובתו של ראש העיר סנט פטרבורג לשעבר, נמצא סכום של מיליון וחצי יורו במעטפות, דבר שהעלה חשד בקרב השלטונות, לפיו המפגינים פועלים "בהוראה ומימון" של הגורמים החיצוניים, העוינים את רוסיה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ