לפני המשחק ביורו 2012 |

עימותים אלימים בין אוהדים פולנים לרוסים בוורשה

חרף האזהרות המוקדמות, הפכה תהלוכה שקיימו אלפי אוהדים רוסים לזירת התגוששות עם אוהדים פולנים. לפחות 56 נעצרו. אוהד אחד נפצע אנושות

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר

החשש מפני אלימות בין אוהדי פולין ורוסיה בכדורגל התממש במלוא העוצמה: קטטות, תגרות ועימותים אלימים פרצו הערב (שלישי) ברחובות ורשה, שעות לפני פתיחת המשחק בין שתי הנבחרות במסגרת יורו-2012. האלימות החלה בעת שאלפי אוהדים רוסים התכוונו לציין את "יום רוסיה" בתהלוכה ממוזיאון הצבא הפולני לאצטדיון.

אלפי שוטרים חצצו בין האוהדים הרוסים לבין קבוצות אוהדים פולנים, אך לא הצליחו למנוע את החיכוך. לפי הדיווחים, האוהדים הפולנים השליכו בקבוקים וקיללו. מנגד, הניפו חלק מהאוהדים הרוסים כרזות של יוזף סטאלין ודגלים קומוניסטים. במקום נשמעו גם יריות באוויר. לפחות שני בני אדם נפצעו ופונו לבתי חולים כשהם סובלים משברים. אוהד אחר אושפז במצב אנוש. סוכנות הידיעות אינטרפקס דיווחה כי בתקרית אחרת, תקפו כ-50 אוהדים פולנים רעולי פנים אוהדים רוסים שישבו בבית קפה.

אוהדים רוסים מניפים כרזה של סטאלין למורת רוחם של הפולניםצילום: אי-אף-פי

עיריית ורשה אישרה את קיום התהלוכה חרף החשש המוקדם וחרף העובדה שכבר בפתיחת הטורניר נרשמו קטטות ועימותים בין אוהדים רוסים לאוהדים צ'כים בתוך משחק בין שתי הנבחרות בוורצלאב. בסך הכל נעצרו במהומות ברחבי ורשה לפחות 56 בני אדם.

האופוזיציה הפולנית גינתה את התהלוכה הרוסית וכינתה אותה "פרובוקציה". גורמי ממשל בוורשה הסבירו כי התהלוכה אושרה בין היתר בגלל יום החג ברוסיה, המציין את סופו של האיחוד הסובייטי, ובגלל ההיסטוריה הפוליטית הסבוכה והמתוחה בין רוסיה לפולין. יצויין כי התאחדות הכדורגל האירופית (אופ"א) כבר פתחה בחקירת התפרעויות אוהדי נבחרת רוסיה בפולין. בעקבות כך, פרסמה התאחדות הכדורגל הרוסית הודעה בה היא קוראת לכל האוהדים הנמצאים בפולין "לזכור שהם מייצגים את רוסיה, לכבד את עצמם, את ארצם ואת נבחרתם".

יחסי רוסיה ופולין ידעו לא מעט עליות ומורדות לאורך ההיסטוריה, כשמספר רב של פעמים היתה נתונה פולין לשליטת השכנה מהמזרח. ב-1939, עם חתימת הסכם "ריבנטרופ-מולוטוב" חדלה פולין העצמאית וחולקה בין גרמניה הנאצית לבירת המועצות הקומוניסטית. בפולין יש מי שמשווה את המשחק הערב לקרב מ-1920, אז הצליחו לבלום את הצבא האדום בקרבת ורשה.

אוהד נבחרת רוסיה מתעמת עם שוטרים, הערבצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ