סקר עולמי: התמיכה במדיניות החוץ האמריקאית צנחה לאורך כהונת אובמה

סקר מקיף שערך מכון "פיו" ב-21 מדינות מגלה אכזבה גדולה מהמדיניות שבה נקט הנשיא האמריקאי בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני. לראשונה: רוב הנשאלים במדינות המערב סבורים שסין היא הכלכלה המובילה בעולם

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

היקף התמיכה במדיניות החוץ של ארה"ב צנחה ב-21 מדינות ברחבי העולם לאורך שנות כהונתו של הנשיא ברק אובמה – כך עולה מסקר שפרסם הלילה (רביעי) מכון המחקר "פיו". עוד עולה מהסקר כי ביחס לשאלה "מי היא המעצמה הכלכלית המובילה בעולם", חל לראשונה מהפך: 42% מהנשאלים סבורים כי סין היא כיום הכוח הכלכלי החזק בעולם לעומת 36% שענו ארה"ב. לשם השוואה, בסקר דומה שהתקיים ב-2008 זכתה ארה"ב ל-45% ואילו סין ל-22% בלבד.

לצפייה בממצאי הסקר המלאים - לחצו כאן

בהתייחס למדיניות החוץ של אובמה, השינוי המשמעותי ביותר לרעה הוא בעמדת הסינים. שם, צנח שיעור התמיכה באובמה מ-57% ב-2009 ל-27% ב-2012. במדינות מוסלמיות ירדה התמיכה במדיניות החוץ של הנשיא מ-40% ל-22% בממוצע, ברוסיה מ-40% ל-22% ובמדינות אירופה מ-78% ל-63% בממוצע. עם זאת, אובמה עדיין זוכה לשיעורי תמיכה ואהדה גבוהים יחסית מאלה להם זכה ג'ורג' וו. בוש בתום הקדנציה השנייה שלו. ירידות דומות נרשמו גם ביחס לשאלה העוסקת ברמת האמון האישית באובמה.

בהתייחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני, הביע רוב מוחלט מהנשאלים אכזבה ממדיניותו של אובמה. כך לדוגמה בבריטניה אמרו 79% מהנשאלים בשנת 2009 כי אובמה "יהיה צודק" בגישתו לסכסוך. כעת, סבורים רק 47% מהבריטים שאובמה אכן נהג בהוגנות. בארה"ב ירדה התמיכה באובמה בשאלה הישראלית-פלסטינית מ-77% ל-60%, בגרמניה מ-84% ל-61%, ברוסיה מ-26% ל-12%, בטורקיה מ-19% ל-9%, במצרים מ-24% ל-11% ובסין היא צנחה מ-46% ל-10% בלבד. ישראל, אגב, לא השתתפה בסקר.

כמעט כל הנשאלים בכל המדינות הביעו התנגדות עקרונית למדיניות החיסולים האוויריים של ארה"ב בפקיסטאן והביעו אכזבה ממדיניותו של אובמה בסוגיית ההתחממות הגלובלית.

תוצאות מעניינות במיוחד התקבלו, כאמור, ביחס לשאלה: מהי המעצמה הכלכלית המובילה בעולם? מהסקר עולה כי במדינות אירופה, ברוסיה ואפילו בארה"ב עצמה, קיים רוב הרואה בסין ככלכלה מספר 1 בעולם. לעומת זאת, בברזיל, פקיסטן, , הודו, מקסיקו ובסין עצמה קיים רוב מוצק הרואה עדיין בארה"ב ככלכלה המובילה.

הסקר מגלה עוד כי דרך החיים האמריקאית זוכה לאהדה הולכת וגוברת, במיוחד בקרב צעירים. יותר מ-50% מהנשאלים בלבנון, תוניסיה, ירדן ומצרים לדוגמה שאמרו שהם "אוהבים" את החלק הזה בתדמית האמריקאית. רוב גורף מהנשאלים (ב-18 מתוך 21 מדינות) הביע הערכה גדולה להצלחותיה של ארה"ב בתחום המדע והטכנולוגיה. הרעיון הדמוקרטי זוכה אף הוא לפופולאריות גדולה, במיוחד בקרב צעירים ובפרט במדינות כמו תוניסיה וסין.

בתוך כך נמשכת הירידה בפופולאריות של אובמה בתוך ארה"ב לקראת מערכת הבחירות לנשיאות בנובמבר. סקר של מכון איפסוס וסוכנות הידיעות רויטרס שפורסם הלילה מצביע על תיקו כמעט מוחלט בין אובמה לבין המועמד הרפובליקאי מיט רומני (45% לעומת 44%), לאחר שבסקר דומה שנערך בחודש שעבר זכה אובמה ליתרון של 7%. הסקר קובע כי שיעורי התמיכה של אובמה בקרב המצביעים העצמאיים נמצא בירידה מתמדת וכי אי הצלחתו להתניע מחדש את הכלכלה האמריקאית וליצור מקומות עבודה היא הסוגיה המרכזית שנמצאת בעוכריו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ