לפחות 84 הרוגים בגל פיגועים בכל רחבי עיראק

לפחות עשר מכוניות ממולכדות התפוצצו בבגדאד, כרבלא, מוסול, כירכוכ וערים נוספות. בנוסף אירעו פיגועים ותקריות ירי, רובם נגד עולי רגל שיעים ואנשי כוחות הביטחון

ג'קי חורי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
רויטרס

לפחות 84 בני אדם נהרגו ויותר מ-280 נפצעו בשרשרת פיגועים שהתרחשה הבוקר (רביעי) בעיראק. לפי הדיווחים בתקשורת המקומית לפחות עשר מכוניות ממולכדות התפוצצו ברחבי המדינה, רובן בבגדאד ובפרבריה, בכירכוכ, במוסול ובכרבלא. בנוסף לכך, התקבלו דיווחים על מטעני חבלה שהתפוצצו ועל תקריות ירי. 

אף ארגון לא לקח אחריות למעשים לפי שעה, אולם מדובר ככל הנראה בפיגועים מתואמים מצד ארגונים סוניים קיצונים. ארגונים אלה - ובראשם "המדינה האיסלאמית של עיראק" המסונף לאל-קאעדה - מבקשים לפגוע בשיעים דווקא בשבוע שבו מציינים האחרונים את מותו של האימאם מוסא אל-חאדים, אחד מצאצאיו של הנביא מוחמד.

בבגדאד לבדה התפוצצו ארבע מכוניות תופת, רובן סמוך לריכוזי שיעים או לעמדות משטרה וצבא. לפחות 27 בני אדם נהרגו. בעיר חילא התפוצצו שתי מכוניות ממולכדות סמוך למסעדה וגרמו להרג 22 בני אדם ולהרס אדיר. עדי ראייה דיווחו כי מדובר במסעדה שבה יושבים לעתים קרובים אנשי משטרה.

בכירכוכ אירע פיצוץ סמוך למטהו של נשיא החבל הכורדי מסעוד ברזאני. שתי מכוניות ממולכדות נוספות התפוצצו בעיר באלאד ומכונית נוספת התפוצצה בכרבלא וגרמה למותם של שלושה בני אדם. פיגועים נוספים, קטנים יותר, בהם נפגעו כמויות נמוכות יותר של אזרחים, התרחשו בעוד כמה מקומות.

יצויין כי אחרי כמה שנים של ירידה מתמדת בהיקף האלימות בעיראק בזכות הנוכחות הצבאית האמריקאית. ואולם, מאז חודש דצמבר, אז נסוגה ארה"ב באופן סופי, שבה כמות ההרוגים בעיראק לעלות. אל הכאוס הביטחוני מצטרף גם קיפאון פוליטי שבמסגרתו מתקשים הפלגים השיעים, הסונים והכורדים לממש את הסכם חלוקת הסמכויות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ