אחרי יותר מ-70 שנה |

אירלנד מוחלת לחיילים שערקו מצבאה כדי להילחם בגרמניה הנאצית

יותר מ-4,500 חיילים אירים הצטרפו לבעלות הברית במהלך מלחמת העולם השנייה, חרף הנטרליות של ארצם. כששבו הביתה גילו שהם ב"רשימה שחורה"

הנרי מקדונלד, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנרי מקדונלד, גרדיאן

4,500 אירים שסווגו כעריקים בשל הצטרפותם למאבקה של בריטניה נגד גרמניה הנאצית
יזכו במחילה - כך הודיע אתמול (שלישי) שר המשפטים האירי, אלן שאטר, לפרלמנט בדבלין. מדובר בחיילים שערקו מצבא אירלנד בתקופה שהייתה מדינה נטרלית ולא לקחה חלק במלחמה נגד הרייך השלישי. ההערכה כיום היא שכמאה מהחיילים הללו עדיין בחיים.

באוגוסט 1945 הודיעה ממשלת אירלנד על שחרורם של חיילים שנעדרו מיחידותיהם בתקופת המלחמה והכריזה כי לא יורשו לעבוד ולקבל משכורות שמקורן בתקציב המדינה. שטאר מסר כי דבלין מכירה כעת בערכה ובחשיבותה של תרומת החיילים הללו לניצחון בעלות הברית וכי בכוונתה לחוקק חוק המעניק "מחילה וחנינה למי שנפקדו מהצבא מבלי לקבל חופשה, כדי להילחם לצד בעלות הברית".

לאורך מלחמת העולם השנייה שירתו בצבא ההגנה האירי כ 42 אלף חיילים. יותר
מ-7,000 מהם ערקו. 2,500 נתפסו והועמדו למשפט צבאי או שבו אל יחידותיהם מרצונם. יותר מ-4,500 עריקים נוספים שוחררו מהצבא מבלי שהורשו להסביר מדוע נעדרו מהשירות. בתום המלחמה פרסמה ממשלתו של אימון דה ואלרה "רשימה שחורה" ובה שמות העריקים. מאלה נמנעה האפשרות לקבל עבודה במגזר הציבורי.

המחילה תביא הקלה עצומה לוותיקי הצבא האירי שערקו ועודם בחיים, ולמשפחות שנשאו את כתם יקיריהם המנוחים במשך כ-70 שנה. בנוסף, נראה כי המהלך יוביל לשיפור היחסים בין אירלנד לבין בריטניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ