רויטרס
רויטרס

לא בטוח שנציגות המדינות המתועשות שיבואו בשבוע הבא לכינוס ה-G20 במקסיקו היו מגיעות לעמדות הבכירות שאליהן הגיעו, לו היו נולדות במקסיקו עצמה. מחקר חדש דירג את המדינה המארחת במקום הלא-מחמיא של 15 מתוך 19 המדינות המתועשות (ללא האיחוד האירופי) באשר ליחסה לנשים - וקבע כי במקסיקו מושרשת תרבות שוביניסטית ונהוגות בה נורמות של אלימות פיזית ומילולית כלפי נשים. בראש הדירוג ניצבת קנדה ואילו בתחתיתו הודו.

המחקר, שבו השתתפו 370 מומחים למגדר מארגונים בינלאומיים שונים, נועד לקדם את נושא שוויון הנשים - מתוך תקווה שהעלאתו בוועידה תעורר מדינות נוספות לערוך גם הן בדיקה מעמיקה של מצב הנושא בשטחן. שירות החדשות TrustLaw, שערך את המחקר, ביקש מאנשי מקצוע שונים מ-63 מדינות - בהם אקדמאים, עובדי מערכות בריאות, עיתונאים, פוליטיקאים ומומחים למגדר - לדרג את המדינות לפי יחסן לנשים וכן בהתאם לקטגוריות שונות. אלו היו איכות מערכת הבריאות, רמת האלימות, השתתפות בפוליטיקה, הזדמנויות בתעסוקה, גישה למשאבים כמו חינוך וזכויות קניין וכן נושא הסחר בנשים ועבדות.

בין משתתפות הכינוס נמצאו פערים גדולים ביחס לנושא. כך בזמן שבקנדה, שלפי המחקר היא הטובה ביותר עבור נשים, מונהגת מדיניות לקידום שוויון מגדרי, מופעלים אמצעי ביטחון להגנה נגד אלימות וניצול וקיימת גישה חופשית לשירותי בריאות - הרי שבהודו, הגרועה ביותר עבור נשים לפי המחקר, נפוצות תופעות של נישואין בגיל צעיר ועבדות.

צעדה לרגל יום האשה בוורשהצילום: אי–פי

 "יש לנו כמובן במה להשתפר", אומרת פארה מוחמד, נשיאת ומנכ"לית ארגון G(irls) 20 הקנדי, לקידום והעצמת נשים, "אבל גישה חופשית לשירותי בריאות והשקעה גדולה בחינוך, כפי שזה אצלנו בקנדה, הן עקרונות מפתח לעצמאות של נשים. זאת בנוסף לחוקים להגנת ילדות ונשים והוצאת נישואי קטינות מחוץ לחוק".

מומחים למגדר היו חלוקים בדעתם לגבי מצבן של הנשים בארה"ב השכנה, שדורגה במקום השישי. מצד אחד, הן זוכות להגנה בחוק, לגישה שווה לחינוך ולמקומות עבודה וזכאיות לחופש ביטוי ודעה בדומה לגברים, ועם זאת המומחים לא יכלו להתעלם מכך שנורמות של מניעת הריון אינן דבר שבשגרה בכל רחבי המדינה וכך גם היכולת לעבור הפלה. לטענתם, בארה"ב קיים גם אי-שוויון בגישה לשירותי בריאות. "רבים מההישגים שלנו במאה השנים האחרונות נמצאים בימים אלו תחת מתקפה", אומרת מרשה פרימן, מנהלת ארגון זכויות נשים בינלאומי. "המצב חמור במיוחד בכל הנוגע לזכות של האשה על גופה והיכולת שלה להחליט אם להרות".

ואכן, לפי המחקר, למרות החקיקה הענפה לקידום זכויות נשים, הרי שבמדינות רבות הן עדיין מתמודדות עם מציאות עגומה. לטענת המומחים, המצב מחמיר שבעתיים באזורים שאינם יציבים מבחינה פוליטית. "בזמנים של סערות פוליטיות נשים נוטות להיות הקורבן הראשון", אמרה מינקי וורדן מארגון Human Rights Watch. "כאשר יש אי-יציבות, זכויותיהן של הנשים מתגלגלות במהירות חזרה לאחור". כך למשל, נמצא כי מאבקי הסמים במקסיקו, שאמנם משפיעים על כלל האוכלוסייה, פגעו במידה מוגברת בנשים. מקסיקו הביעה את מחויבותה לשמור על החוק, אך בכל הנוגע להגנת נשים, לעתים נכשלה המדינה בנושא.

מצב הנשים חמור אף יותר במדינות בתחתית הרשימה. "הודו מאוד ענייה וסעודיה מאוד עשירה - אך יש ביניהן מכנה משותף והוא שאם אין לכם ייחוס מיוחד, עומד בפניכם עתיד קשה, בין שיש לכם כרומוזום X או כרומוזום Y", אמר העיתונאי ניקולס קריסטוף שהשתתף במחקר. בסעודיה לדוגמה, קיבלו הנשים את הזכות להצביע רק בשנה שעברה ועדיין נאסר עליהן לנהוג. המצב בהודו מדהים בחומרתו ונוגד את התדמית המודרנית שהמדינה מנסה לאמץ לעצמה בשנים האחרונות. בהודו היתה כבר לפני שנים ראש ממשלה אשה - אינדירה גנדי - וגם כיום יש בה פוליטיקאיות, עורכות דין, קצינות ורופאות רבות. למרות זאת, בתחומים רבים עדיין לא קיים שוויון זכויות, איכות שירותי הבריאות נמוכה ונשים סובלות מאלימות ומהתעללות מינית.

"בהודו עדיין מוכרים נשים ונערות, משיאים אותן בגיל 10, שורפים אותן בחיים כתוצאה מסכסוכי נדוניה", סיפר גולשון רחמן, יועץ בארגון Save the Children הבריטי, שהשתתף גם הוא במחקר, "כל זאת למרות חוק נגד אלימות במשפחה שנחקק ב-2005 ואסר כל צורה של אלימות נגד נשים וילדות". ואכן, לפי נתונים של לשכת הרישומים הפליליים בהודו, ב-2010 התרחש בכל שעה רצח של כלה בגין סכסוך נדוניה. שמיר פדינזג'הרדיל, מנהלת אתר Maps4aid.com שממפה פשעים נגד נשים, הוסיפה כי "כשאשה שורדת בהודו זה נס. אפילו לפני שהיא נולדת, היא בסיכון שיפילו אותה בגלל האובססיה שלנו לבנים". לפי מחקר שנערך ב-2011, בשלושת העשורים האחרונים נערכו 12 מיליון הפלות של בנות. הדבר הוביל לשינוי ביחס בין מספר הנשים למספר הגברים באזורים מסוימים וגרם לעלייה במקרי האונס והסחר בנשים, וגם לתופעות של אחים שחולקים אשה אחת.

לחצו להגדלה

"בתי המשפט מוצפים בתיקים של פשעים נגד נשים", אמר שופט בית המשפט העליון בהודו מרקנדי קטג'ו. "אלה לא פשעים שגרתיים אלא פשעים חברתיים משום שהם משבשים את כל המרקם החברתי והקהילה". לדברי מומחים, אחד המכשולים הגדולים בדרך לשינוי הוא נושא נישואי הקטינות. לפי נתוני המכון הבינלאומי לחקר נשים, קרוב ל-45% מהנשים ההודיות מתחתנות לפני גיל 18. מדובר באפקט דומינו - כלה קטינה נושרת מהלימודים ויש סבירות גבוהה יותר לכך שתיפגע מסיבוכים בלידה. לפי נתוני האו"ם, אחת מכל חמש נשים הודיות, רבות מהן ילדות, מתות בהיריון או בלידה.

המחקר אמנם נתמך על ניתוח של מומחים ולא על נתונים סטטיסטיים, ואולם תוצאותיו תואמות את מדד אי-השוויון המגדרי של האו"ם (GII), שבוחן לאורך השנים נתונים סטטיסטיים הקשורים לשילוב נשים בחינוך ובפוליטיקה, שיעור הנשים מכוח העבודה, תמותת יולדות ועוד. "הצבת זכויות הנשים על סדר היום העולמי היא המפתח לקדמה ולפיתוח יעיל", אמר העיתונאי קריסטוף, "מדינות שמגבילות זכויות נשים או לא מגנות עליהן כראוי מאי-שוויון ייפגעו בטווח הארוך מבחינה חברתית וכלכלית".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ