אם תקלל, יבוא שוטר

העיר מידלבורו שבמסצ'וסטס החליטה להטיל 20 דולר קנס על קללות וגידופים, במטרה להתמודד עם חבורות נערים רועשות. המתנגדים טוענים כי החוק החדש סותר את החוקה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

דבר לא יכול להפר את השלווה בעיר הקטנה מידלבורו שבמסצ'וסטס, 80 קילומטרים בלבד מבוסטון. בין הבניינים העתיקים והעצים שבשיא פריחתם, מסתובבים צעירי העיר חייכניים מתמיד ולא מקללים איש. לא מדובר בהתנהגותם הטבעית חלילה - מאז נכנס לתוקפו ביום שני האחרון חוק המאפשר לקנוס ב-20 דולר כל נער שמקלל ברחוב, השתנו הרחובות ללא היכר.

המהלך המפתיע התבצע לאחר שתושבי העיר כבר נואשו ממאמציהם להתמודד עם ההתכנסויות הליליות של חבורות המתבגרים הפרועים שהדירו שינה מעיניהם. ואולם אז איתרה חברת הוועדה לשיפור פני העיר, מימי דופילי, חוק עזר עירוני מספר החוקים של שנת 1968, שאוסר לומר מילים גסות בפומבי. היא גילתה כי החוק מעולם לא הופעל, שכן לא נחשב ראוי להעמיד לדין בגינו, וביקשה להחיותו.

183 מתושבי מידלבורו תמכו בהצעה לעומת 50 שהתנגדו, ובכך העניקו למשטרה את האפשרות לרשום דו"ח שהקנס עליו עומד על 20 דולרים, מבלי שייאלצו להביא את העבריין לדין.

לדברי דופילי בת ה-63, אין בכוונתה להתערב בדיונים הפרטיים של הצעירים. "לא מדובר במסגרת שיחה אלא כשצועקים את זה ברחוב", היא אומרת, "קללות מהסוג של לך להזד... ודומיהן". דופילי מספרת כי כמעט הרימה ידיים. "זו היתה אותה קבוצת נערים. הם התנהגו בצורה מאוד לא אחראית, ממש יצאו מכלל שליטה".

"לא אקרא למנהל ראש תפוד", מתוך "משפחת סימפסון". החוק קיים מ-1968 אך מעולם לא הופעלצילום: טלוויזיה

חוק העזר אינו מציין אילו קללות אסורות והמשטרה רשאית להחליט אם בכלל לקנוס את העבריינים. "זה לא יופעל על מי שסתם יושב בבית קפה", מוסיפה דופילי. "החוק בתוקף רק אם מגדפים מישהו ברחוב".

ואולם פרשנים משפטיים אומרים כי ייתכן שהחוק לא יעמוד בתנאי התיקון הראשון לחוקת ארה"ב, שאוסר בין היתר לחוקק חוקים שמגבילים את חופש הדיבור. החוקר דיוויד הדסון אף צופה כי יוגשו עתירות נגד חוק העזר על סמך חוקתיותו והוא מן הסתם יבוטל.

דופילי טוענת כי תמיכתה בחוק הפכה אותה למושא גיחוך בתקשורת. "בתוכניות המלל ברדיו עושים ממני צחוק וקוראים לי הסבתא האומנת", היא אומרת, אך מדגישה כי החוק נועד לסייע לתושבים. "הם כבר לא ידעו מה לעשות, היו כאלו שאף הרגישו לא בנוח ללכת ברחוב עם ילדיהם".

בביקור בעיר ביום שלישי אחר הצהריים, ברחוב הראשי של מרכז העיר, לא נשמעו אמנם גידופים ברחוב, ואולם כשנשאלו על כך הצעירים עצמם, מושאי החוק החדש-ישן, הם לא חסכו בביטויים נחרצים. אחד סבר שהחוק החדש הוא (מילה גסה). אחר כי מדובר ב(מילה גסה עוד יותר), וצעירה נוספת שחלפה במקום במכונית לא היססה להוסיף כי "כבר לא חוקי להגיד (מילה גסה)!".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ