בית משפט במצרים פיזר את הפרלמנט: "הבחירות היו לא חוקתיות"

מחשש לפרוץ גל חדש של אלימות, התפרשו מאות שוטרים מסביב לבית הדין לענייני חוקה, שקבע במקביל כי אחמד שאפיק יוכל להתמודד בבחירות לנשיאות בשבת

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

בית משפט לענייני חוקה במצרים הורה אחר הצהריים (חמישי) על פיזור הבית התחתון של פרלמנט בטענה כי הבחירות שנערכו אליו היו לא חוקתיות. בנוסף, קבע בית המשפט כי החלטתה של ועדת הבחירות המרכזית להתיר למועמד החילוני, אחמד שאפיק, להתמודד בבחירות, היתה חוקית. לפני הכרעת בית הדין התפרשו מאות שוטרים סביב לבית המשפט מחשש שהחלטתו תביא למהומות. כעת, קיים חשש מפני התחדשות המהומות בכיכר א-תחריר וברחבי קהיר.

ההחלטה לפסול את כל הפרלמנט התקבלה אחרי שבית המשפט המצרי הודיע כי בחירתם של שליש מהמחוקקים המזוהים עם תנועת האחים המוסלמים והתנועות הסלפיות היתה בלתי חוקיתית. על פי הפסיקה, אותם מחוקקים שנבחרו כעצמאיים היו בפועל קשורים למפלגות פוליטיות, ולכן בחירתם נודעת את החוק.

ההחלטה בית המשפט בעניין שאפיק התקבלה לאחר שבתחילה החליט הפרלמנט שבשליטת האחים המוסלמים שלא לאפשר לאישים שכיהנו בעשר השנים האחרונות במשטר מובארק בתפקיד ראשי ממשלה מלהתמודד בבחירות לנשיאות. שאפיק היה ראש הממשלה האחרון בתפקיד במשטר מובארק. ועדת הבחירות המרכזית החליטה לפסול את מועמדותו של שאפיק, אולם אז בית המשפט הפך את החלטת הוועדה והחזיר את שאפיק למרוץ, זאת בשעה שמועמד חילוני אחר מאנשי מובארק, עומאר סולימאן, נפסל לאחר שלא השיג מספר מספיק של חתימות.

ילד מצרי ושוטרים בסמוך לבית המשפט בקהירצילום: אי-אף-פי

החלטת בית המשפט בנוגע לחברי הפרלמנט עשויה להוביל לבחירות חדשות לשליש ממושבי הפרלמנט. לפי כמה תיאוריות קונספירציה, בית המשפט העליון מורכב ברובו משופטים שמונו על ידי חוסני מובארק בשנותיו האחרונות בשלטון, ומכאן שיפעלו להגן על האינטרסים של המועצה הצבאית העליונה. השאלה היא מה הוא בדיוק האינטרס של המועצה הצבאית? האם באמת היא מבקשת להישאר בשלטון בכל מחיר או שמא היא פועלת רק בשם האינטרס של העם המצרי, כפי שטענה פעם אחר פעם בחודשים האחרונים?

מאז הסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות במצרים, הזירה הפוליטית במדינה עברה טלטלה לא פשוטה, עם מתן גזר הדין משפטו של מובארק. מאסר העולם שנגזר על הנשיא לשעבר לא השביע את רצונם של ההמונים, ובעיקר נראה שפגע בסיכוייו של שאפיק. שוב ושוב נשמעו הטענות של האחים המוסלמים כי המשטר הישן עדיין קיים ופועל במסגרת בית המשפט או המועצה הצבאית העליונה. לאחר גזר הדין, כיכר תחריר התמלאה בעשרות אלפי מפגינים, אולם מחאה זו נמשכה כמה ימים בלבד ולאחריה חזרו הצדדים למירוץ לנשיאות ולשגרת ההשמצות ההדדיות: שאפיק האשים את מוסרי כי הוא משרת אג'נדה של "האחים המוסלמים", בעוד מורסי ואנשיו מרעיפים "מחמאות" על שאפיק בגין קשריו עם משטר מובארק.

לאחר שנסללה דרכו של שאפיק להתמודד, ייפתחו בשבת הקלפיות ויותר מ-50 מיליון בעלי הצבעה יוכלו לבחור את הנשיא הבא. עד כה, לא ברור מה יהיו סמכויותיו של הנשיא הנבחר, כיצד ייראו יחסיו עם הרשות המחוקקת, ואם ניהול מדיניות החוץ והביטחון יהיה רק בידיו. הבחירה של אזרחי מצרים בסופו של דבר היא בין "הפלול", נציג המשטר הישן, לנציג האיסלאם הרדיקלי. מורסי התראיין בימים האחרונים כמעט לכל כלי תקשורת מוכר בערוצי הלוויין הערביים. הוא נראה מותש, חסר כריזמה ופיזר הבטחות בשפע על עתיד מצרים ועל כך שבכוונתו להיות "הנשיא של כולם". מנגד, שאפיק לא הרבה להופיע על מסכי הטלוויזיה. בשלב הזה נראה שסיכוייו של מורסי טובים בהרבה, בעיקר מאחר שהוא אינו נחשב ל"פלול" ואינו מותקף מכל עבר.

הבוקר (חמישי) פרסם אתר האינטרנט של אל-אהרם כי האחים המוסלמים והמועצה הצבאית העליונה כבר מנהלים מגעים מאחורי הקלעים בדבר העברת סמכויות השלטון בצורה מסודרת. לאחים המוסלמים יש תשתית פוליטית בכל עיר וכפר במצרים ומורסי הצליח לסיים במקום הראשון בסבב הראשון אף על פי שמעטים העניקו לו סיכוי. בספירת כ-220 אלף קולות של אזרחי מצרים שהצביעו מחוץ למדינה, הצטייר רוב מוחלט למורסי. עם זאת, קשה להעריך לאן תפנה דעת הקהל המצרית ברגע האמת. שאפיק הפתיע בסבב הראשון, הוא עשוי לעשות זאת גם בשני.

בסופו של דבר משלל ההתפתחויות הללו במצרים ברור כי גם לאחר בחירת הנשיא, המהפכה רחוקה מסיום. ערוצי הטלוויזיה מדברים שוב ושוב על היום שלאחר הבחירות במונחים של "הרפובליקה השנייה", אבל אף אחד לא יכול לומר כיצד ייראו פניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ