היהודים ביוון בין הפטיש השמאלני לסדן הנאצי

כשמצד אחד ניצב השמאל הקיצוני האנטי-ציוני, ומצד שני הימין מחזר לפתחם של הניאו-נאצים, יהודי יוון ילכו ביום ראשון לקלפיות כשהם במצב בלתי נסבל

סאבי מיוניס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סאבי מיוניס

בבחירות לפרלמנט שייערכו ביוון ביום ראשון ניצבת בפני היהודים החיים במדינה דילמה קשה. הם מצויים בין הפטיש לסדן כיוון שאין הם יודעים בעד מי להצביע. המפה הפוליטית נשלטת בידי השמאל הקיצוני האנטי-ציוני, ואילו המרכז-ימין מתקרב אל השוליים הקיצוניים ומחזר אחר קולות המפלגה הניאו-נאצית.

ככל שהמשבר הכלכלי מעמיק והבחירות מתקרבות, האווירה ביוון הופכת למתוחה מתמיד. לפני כשבוע תקף חבר מפלגת "השחר הזהוב" הניאו-נאצית שתי חברות פרלמנט מהשמאל במהלך שידור חי בטלוויזיה הממלכתית. עיתונאי ישראלי הוכה על ידי חברי אותה מפלגה במרכז אתונה, שעה שצילם את התקפותיהם על מהגרים, ואילו סטודנט צעיר לרפואה ירה והרג שודד אלבני שאיים על אימו. הפחד, חוסר הביטחון והייאוש ההולך וגובר מכים שורש בלב כולם. הקהילה היהודית הקטנה אינה יוצאת מהכלל בהקשר זה.

רוב היהודים היוונים הם בעלי עסקים קטנים או שכירים העובדים במגזר הפרטי. הקהילה איננה נהנית מהשפע שאפיין אותה לפני חורבנה במלחמת העולם השנייה. באווירה הנוכחית, סביר להניח שהמוסדות היהודיים יקרסו אם לא יקבלו סיוע כספי מהקהילה היהודית הבינלאומית. נוכח הקשיים האישיים והקהילתיים האלה, והתגברות החשש מפני עליית הימין הקיצוני והשמאל הקיצוני כאחד, היהודים היוונים יבואו אל הקלפיות ב-17 בחודש במצב פוליטי בלתי נסבל.

תומכי "השחר הזהוב" בעצרת בסלוניקי, השבוע. המפלגה זכתה ב-21 מושבים בפרלמנט מתוך 300 בבחירות האחרונותצילום: איֽ-פי

בצד השמאלי של המפה נמצאת מפלגת "סיריזה", המתנגדת לתוכנית הצנע האירופית. מנהיגה, אלקסיס ציפראס, בן 38, הוא פופוליסט נרקיסיסטי, בן למשפחה עשירה שבבעלותה חברת בניה. הוא מעולם לא עבד בעבודה של ממש. האנגלית שלו מביכה בעליבותה יחסית לגבר צעיר החי בעידן האינטרנט. "סיריזה" מזדהה לגמרי עם מטרות הפלסטינים ומצעה קורא במפורש לשים קץ לשיתוף הפעולה הביטחוני של יוון עם ישראל "התוקפנית". ציפראס ומקורביו במפלגה תוקפים ללא הרף את ישראל ואת "הציונים", אך טוענים שאינם אנטישמים ומסתפקים בלהגדיר את עצמם "אנטי-ציונים". מנהיגה לשעבר של המפלגה, ניקוס קונסטנדופולוס, מציע שוב ושוב להגן בבתי משפט על טרוריסטים ערבים שנעצרו ביוון. סופיה סאקוראפה, לשעבר ספורטאית אולימפית מהוללת, היא אחת מאנשי סודו. היא מקורבת לחמאס ולפני שנים אחדות ביקשה וקיבלה אזרחות פלסטינית על מנת לייצג אותם במשחקים האולימפיים.

בצד הימני של המפה הפוליטית נמצאת "דמוקרטיה חדשה". מפלגת מרכז-ימין מסורתית שהפכה למפלגה לאומנית וקיצונית מאז קיבל אנטוניס סמאראס את הנהגתה. גם סמאראס, בן 60, הוא בן למשפחה עשירה מאוד וכמו ציפראס, מעולם לא עבד בעבודה של ממש. משפחתו הבטיחה לו את המושב בפרלמנט עוד כשהיה בן 26. גם הוא פופוליסט, והוכיח פעמים אחדות בעבר היעדר מוסריות מוחלט.

רבים ביוון מאשימים את סמאראס במצבה הנוכחי של יוון. ב‑1993, בהיותו שר החוץ, הפיל את ממשלת המרכז-ימין של קונסטנטינוס ניצוטאקיס, שהייתה הממשלה היחידה שהצליחה לאזן את תקציבה של יוון. ניצוטאקיס התכוון לפתוח בתהליך הפרטה אגרסיבי, שמן הסתם היה משנה את ההיסטוריה הפיננסית של יוון. זה הטריד מאוד את סמאראס, אך מה שמטריד עוד יותר הוא שמנהיג מפלגת המרכז-ימין פותח לרווחה את זרועותיו לעבר "השחר הזהוב", כמו גם לאנטישמים ומכחישי שואה ממפלגת "לאוס" הימנית קיצונית.

בכך, משנה סמאראס את פני מפלגתו והופך אותה למפלגת ימין קיצוני. מנהל מסע הבחירות שלו בצפון יוון, פנאיוטיס פסומיאדיס, אמר לאחרונה בכמה אסיפות בחירות שאין הוא חולק על עמדותיה של "השחר הזהוב", וכי הוא מקווה שבסופו של דבר יצטרפו אחדים מחבריה ל"דמוקרטיה חדשה".

גרוע מכך, סמאראס ומקורביו מכינים בבירור את נאקיס וורידיס, שר התשתיות בממשלת המעבר, להיות מנהיגה הבא של המפלגה. וורידיס, פאשיסט מהסוג הגרוע ביותר, נהג בעבר לצייר צלבי קרס על קירות, לאיים על סטודנטים יהודים ובני משפחותיהם, ולתקוף באלימות תומכי שמאל בלוויית בריונים שאסף מסביבו. הוא הקים את מפלגת "החזית ההלנית", המתנגדת להגירה ומחזיקה בסיסמה: "כרטיס אדום למהגרים". ב-2000 הוא הצטרף לקוסטס פלווריס, האנטישמי המפורסם ביותר ביוון, לקראת הבחירות הכלליות.

פלווריס, המתאר את עצמו ללא היסוס כניאו-נאצי ואנטישמי, כתב את הספר "היהודים: האמת כולה". בספרו קרא "להרוג את כל יהודי יוון תוך 24 שעות". הוא הועמד לדין בגין הסתה אך זוכה. בנו, תנאסיס פלווריס, שהגן עליו לאורך המשפט והצטרף לאחרונה למפלגת "דמוקרטיה חדשה". סמאראס נהנה לדבר על סבתו המפורסמת, הסופרת המהוללת פנלופה דלתה, שהתאבדה ביום שבו הנאצים הציבו את דגלם באקרופוליס. דלתה ודאי מתהפכת כעת בקברה כשהיא רואה כיצד נכדה "מלבין" את הניאו-נאצים היוונים. וכך, כשסבתי בת ה‑102, ניצולת אושוויץ, תשאל אותי ביום ראשון "מי טוב ליהודים בבחירות הבאות ביוון?", לא תהיה לי תשובה. אוכל רק לענות לה: "אף אחד סבתא, אף אחד".

סאבי מיוניס עלה לישראל מיוון ב‑2006. הוא הקים את Management Advisors Capital וממשיך להיות פעיל במגזר העסקי ביוון. בעבר שימש יו"ר קרן היסוד מטעם הקהילה היהודית באתונה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ