אוסטרליה תקים את הפארק הימי הגדול בעולם

הפארק ישתרע על פני יותר מ-3 מיליון קמ"ר, שטח שגודלו כשטחה של הודו. ארגוני סביבה מרוצים, אך לא לגמרי: "אזורי קידוח נפט וגז נותרו מחוץ לשמירה"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

אוסטרליה תקים בשטחה רשת פארקים ימיים, הגדולה מסוגה בעולם, שמטרתה להגן על מקורות מים המשתרעים על שטח שגודלו כגודל הודו. כמו כן, תאסור הממשלה חיפושי נפט וגז טבעי באזורים אלה, ותגביל את הדיג המסחרי בכמה מקומות הנחשבים לרגישים. בכך יגדל מספר השמורות הימיות באוסטרליה מ‑27 ל‑60. הן ישתרעו על יותר מ‑3 מיליון קמ"ר, שליש משטחה הימי של המדינה.

ממשלת אוסטרליה הכריזה על הקמת הפארקים שבוע לפני התכנסות 130 ראשי מדינות בריו דה ז'ניירו בוועידה לפיתוח בר קיימא של האו"ם, שעוסקת במאמצים הגלובליים למזער את השינויים האקלימיים. תהיה זו אחת הוועידות הגדולות בהיסטוריה של האו"ם.

שמורות ימיות יוקמו מקניון פרת שבדרום מערב היבשת ועד לאי קנגרו שליד החוף הדרומי, ואולם גולת הכותרת תהיה ההגנה שתוענק לאזור ים האלמוגים, המקיף את שונית האלמוגים הגדולה , גרייט ברייר ריף, בצפון מזרח המדינה - כך אמר אתמול שר הסביבה האוסטרלי טוני ברק. "ים האלמוגים בשילוב עם שונית האלמוגים הגדולה יהפכו לשמורה הימית הגדולה בעולם", אמר ברק.

במסגרת התוכנית ייאסרו חיפושי נפט וגז בכל הפארקים הימים, ובהם ים האלמוגים ונהר מרגרט, אתר תיירות פופולרי ואזור של יקבים בדרום מערב המדינה. ברק ציין כי התוכנית תשפיע גם על תעשיית הדיג.

היוזמה זכתה לביקורות חריפות מצד ארגונים לאיכות הסביבה, כמו גם מצד גורמים באופוזיציה וקבוצות שדולה שונות."לתוכנית תהיה השפעה הרסנית על עיירות החוף", אמר דין לוגאן, מראשי האיגוד הימי האוסטרלי, המייצג את מגזר הדייגים. ברק, מצדו, השיב כי הממשלה תדון עם ראשי תעשיית הדיג לגבי פיצוי על הנזקים שייגרמו לה.

חבר פרלמנט מטעם מפלגת הירוקים אמר כי הממשלה העדיפה את האינטרסים של הגופים העוסקים בחיפוש נפט וגז, כאשר התוותה את גבולות האזורים המוגנים."בעת קביעת הגבולות התחשב השר באינטרסים של מחפשי הנפט והגז, וברור שהיה נתון להשפעה של שתדלנים מטעם גורמים אלה", אמרה רייצ'ל סיוורט, דוברת הירוקים.

מנהיג האופוזיציה טוני אבוט אמר כי התוכנית "תפר את זכויותיהם של העוסקים בדיג מסחרי ושל אנשי תיירות באזור". ארגונים להגנה על הסביבה ועל חיות הבר אמרו כי לא די בצעדים שננקטו כדי להגן על היונקים הימיים מהשלכות פעילות חיפושי הנפט והגז באזורים רבים.

בתחילת החודש פרסם האו"ם דו"ח שלפיו לשונית האלמוגים הגדולה נשקפת סכנה בגלל הפיתוח התעשייתי, וכי הארגון שוקל לכלול אותה ברשימת אתרי המורשת העולמית הנמצאים בסכנה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ