עיתונאי בכיר נמלט מרוסיה בשל איומים מכיוון הקרמלין

במכתב גלוי שפרסם עורך עיתון הוא תאר כיצד הסיע יו"ר הוועדה החוקרת של הפדרציה הרוסית, את סגנו ליער בפאתי מוסקווה, איים על חייו ותיאר בלעג כיצד ינהל את חקירה על נסיבות מותו

דיוויד הרשנהורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד הרשנהורן

ניו יורק טיימס

עורכו הראשי של העיתון הרוסי "נובאיה גאזטה", דמיטרי מורטוב, אמר אתמול כי בכיר במערכת האכיפה הרוסית איים לרצוח את סגנו, בתגובה על כתבת תחקיר שתיעדה שחיתות בחקירת מקרה רצח. במכתב גלוי שפרסם מורטוב הוא מתאר כיצד הסיע יו"ר הוועדה החוקרת של הפדרציה הרוסית, אלכסנדר בסטריקין, את סגן עורך העיתון, סרגיי סוקולוב, ליער בפאתי מוסקווה, איים על חייו ותיאר בלעג כיצד ינהל את חקירה על נסיבות מותו. סוקולוב נמלט מרוסיה בעקבות המקרה.

"האמת האכזרית היא שאתה, בלהט הרגע, איימת על חייו של סגני", כתב מורטוב. "אני דורש ערבויות לביטחונו האישי של סוקולוב ושל צוות העורכים", כתב מורטוב, שעיתונו נחשב לאחד המבקרים הקולניים של קרמלין. בסטריקין עומד בראש זרוע העוסקת בחקירות מיוחדות וכפופה ישירות לקרמלין. הוא למד בשעתו באוניברסיטה לצד הנשיא, ולדימיר פוטין.

התחקירים העיתונאיים המתפרסמים בנובאיה גאזטה מעוררים לעתים קרובות את מורת רוחן של שלטונות רוסיה. שלושה מכתבי העיתון נרצחו או מתו בנסיבות מסתוריות בעשור האחרון, ובהם אנה פוליטקובסקאיה, שנורתה למוות ב-2006, ככל הנראה בשל עמדותיה הפוליטיות הביקורתיות כלפי מדיניות הקרמלין .

האשמותיו של מורטוב מעוררות הדים בקרב קהילת העיתונאים הרוסית. לפחות חמישה מהם הפגינו בחזית משרדי הוועדה החוקרת במוסקווה ונעצרו בידי המשטרה. הם שוחררו כעבור כמה שעות.

אף שעיתונאים ליברלים רבים תומכים בגלוי באופוזיציה הרוסית, האיום נגד סוקולוב מרחיב את הקרע בין התקשורת, על גווניה הפוליטיים, לבין מערכת המשפט הרוסית, הנחשבת לכלי בידי הקרמלין. "ברור לכל שעלינו להפעיל לחץ על הוועדה החוקרת", אומר סרגיי פרחומנקו, עיתונאי ומגיש תוכניות רדיו. פרחומנקו, שהפגין עם עמיתיו בחזית מטה הוועדה, ביטא תסכול עמוק מהמצב ואמר שאין טעם לצפות לצדק ברוסיה. "מדובר במצב מגוחך שבו אנו דורשים מהוועדה החוקרת לחקור את עצמה", אמר, "אבל למי נפנה? לדומא? היא חסומה בפנינו. לבית המשפט העליון? לתובע הכללי?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ