צרפת בוחרת, אך עסוקה בעימות בין נשות הנשיא

המפלגה הסוציאליסטית חוששת שהעימות בין ואלרי טרירוויילר וסגולן רויאל יפגע בה בסיבוב השני של הבחירות לפרלמנט, שייערך מחרתיים. זעם על הגברת הראשונה: "עליה להבין את מקומה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יציאתה של ואלרי טרירוויילר, בת זוגו של נשיא צרפת פרנסואה הולנד, נגד זוגתו לשעבר ואם ארבעת ילדיו, סגולן רויאל, ממשיכה להכות גלים: ביום ראשון יתקיים הסיבוב השני בבחירות לפרלמנט, אולם המערכת הפוליטית הצרפתית עסוקה כולה בפרשה שכבר זכתה לכינוי "טוויטר גייט" או "דאלאס בארמון האליזה". בתחילת השבוע, לקראת סיבוב ההצבעה הראשון, צייצה טרירוויילר בטוויטר כי היא תומכת ביריבה של רויאל במחוז שארנט-מריטים, אולבייה פלורני, כנציג המפלגה הסוציאליסטית. הציוץ, שהוגדר בעיתונות הצרפתית כ"טיל סקאד של 137 תווים", נתפש כהתקפה חזיתית לא רק נגד רויאל, אלא גם נגד הנשיא הולנד, שימים ספורים קודם לכן הביע תמיכה בבת זוגו לשעבר.

מדובר באופרת סבון פוליטית-רומנטית. התקשורת הצרפתית מתארת משולש אהבה נפיץ, ובו רמות עוינות גבוהות עד כדי כך שכאשר הולנד נשק בלבביות ללחייה של רויאל, בערב ניצחונו בבחירות, דרשה ממנו טרירוויילר על הבמה: "נשק אותי על הפה". דברים מסוג זה לא רק מביכים את הולנד, הם גם מאיימים להזיק למעמדו כנשיא ולכרסם בהצלחת מפלגתו הסוציאליסטית בסיבוב השני, אחרי שבסיבוב הראשון רשמה הישגים נאים. במקום לעסוק בשאלה אם נשיא צרפת מסוגל לנהל את משבר האירו או את המשבר בסוריה, פרשנים תוהים כעת אם הוא מסוגל בכלל לנהל את יחסיו האינטימיים.

בינתיים סופג הזוג הנשיאותי ביקורת מכל עבר. הימין מאשים את הולנד בכך שהפך את ארמון אליזה לארמון תככים, ובעיקר כי לא הצליח למנוע מ"הכביסה המלוכלכת בביתו וסביבו להתכבס בחוץ". הביקורת כלפי הנשיא החדש החמירה לנוכח האופן בו נתפש עד השבוע, כאדם צנוע ושקט, המכונה "נשיא נורמלי" וההיפך המוחלט מקודמו ניקולא סרקוזי, שהרגיז רבים בסגנונו הססגוני והראוותני. גם השמאל הצרפתי זועם על פרשיית "טוויטר-גייט" כיוון היא מסכנת את היתרון העצום שבו החזיקו הסוציאליסטים.

פרנסואה הולנד וואלרי טרירוויילר בתחילת השבוע. הנשיא תמך בזוגתו לשעבר ועורר את חמתה של זוגתו הנוכחיתצילום: רויטרס

ראש הממשלה ומקורבו של הולנד, ז'אן מארק ארו, היה הגורם הבכיר ביותר שתקף את התנהלותה של טרירוויילר. בראיון רדיופוני אמר כי תפקיד הגברת הראשונה צריך להיות דיסקרטי, וכי על טרירוויילר להבין את מקומה. ארו הוסיף כי רויאל זוכה לתמיכה מלאה מהולנד ומחברי הממשלה. גם מנהיג מפלגת הירוקים, דניאל כהן-בנדיט, התבטא בנושא ואמר כי העובדה שטרירוויילר נוקטת עמדה אינה ראויה בעיניו. "גברת ראשונה או לא, אין זה מתפקידה לומר מילה בעניין", אמר, "זאת לא שאלה פוליטית, זאת שאלה של נימוס ותרבות. רויאל היא אם ארבעת ילדיו של הולנד, זה דבר שאסור לטרירוויילר לשכוח".

למרות הסערה, טרירוויילר לא התנצלה על דבריה. "זה מטומטם לחשוב שתמכתי בפלורני מתוך קנאה", אמרה בראיון לרדיו RTL. לדבריה, אין היא רואה בציוץ שילוב פסול בין חייה האישיים לאלה הציבוריים. היא גם טענה שחשבון הטוויטר שלה נפרץ, לאחר שהתפרסם בו קישור לאתר חדשות המפנה לתמונות של טרירוויילר. הגברת הראשונה זעמה על פרסום ודרשה את הסרת התמונות.

ואולם, מי שפגועה יותר מכל מהפרשה המביכה היא כמובן רויאל, שנאלצה לראות איך בת זוגו החדשה של אהובה לשעבר ואבי ילדיה, מטילה בה דופי פוליטי ואישי, ימים ספורים לפני אירוע חשוב בחייה המקצועיים והאישיים. "לא רציתי להגיב כי המהלומה הייתה חזקה מדי", הודתה אתמול רויאל במסיבת עיתונאים. "אסור לי לאבד עשתונות ולהיכנס לייאוש ממה שקרה, אבל זה לא אומר שאיני פגועה קשות. אני לא רובוט", ציינה רויאל, מנהיגת המפלגה הסוציאליסטית בעבר ומי שהתמודדה מול סרקוזי ב-2007 והפסידה. "יש לי רק דרישה פשוטה", הוסיפה רויאל, "אני מבקשת שיכבדו אותי כפוליטיקאית כפי שראוי שיכבדו את התמיכה הפוליטית שקיבלתי מנשיא הרפובליקה כמועמדת הרוב הנשיאותי בבחירות. אני גם מבקשת גם שיכבדו אותי כאמא שילדיה שומעים את כל מה שנאמר".

אלא שבינתיים פרשת טוויטר-גייט אינה משחקת לטובתה של רויאל. סקרים שהתפרסמו אתמול בעיתון "לה פיגארו" מצביעים על הפסדה הצפוי. על פי הסקרים, תקבל רויאל 42% מהקולות בעוד שיריבה פלורני יזכה ב-58%. הסקרים נערכו ביום שני וביום שלישי בערב, לפני ואחרי הציוץ של טרירוויילר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ