שינוי חד במדיניות ההגירה בארה"ב: מהגר שנכנס לפני גיל 16 לא יגורש

השינוי הוכרז על רקע חששו של הנשיא שההיספנים ימנעו מלהצביע לו. חבר קונגרס רפובליקאי: אובמה פוגע באמון העם למען אינטרסים פוליטיים צרים

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

השרה לביטחון פנים של ארה"ב, ג'נט נפוליטנו, הודיעה היום (שישי) על שינוי משמעותי במדיניות ההגירה, לפיה מהגרים לא-חוקיים שנכנסו למדינה לפני גיל 16 יזכו לאישורי עבודה ולא יגורשו, בתנאי שהם סיימו תיכון ולא הורשעו בעבירות פליליות. עם זאת, נפוליטנו הבהירה שלא מדובר במסלול התאזרחות עבורם.

בשנתיים וחצי הראשונות לכהונת אובמה גורשו מארה"ב כמיליון מהגרים לא-חוקיים – שיא של גירוש זרים בשנים האחרונות. המדיניות הזו אינה פופולארית בקרב המהגרים ההיספאנים, שמספרם הולך וגדל. רובם אמנם נוטים לתמוך באובמה, וגם מדיניות ההגירה של מיט רומני – המתמודד הרפובליקאי על הנשיאות – לא עדיפה בעיניהם, אך הנשיא חושש שהם פשוט ימנעו מלהצביע בבחירות בנובמבר, וכך ייפגע סיכויו לזכות בכהונה שנייה.

פעילים למען זכויות המהגרים שיבחו את אובמה על "מנהיגות בעלת עקרונות", אך בצד הרפובליקאי מיד קמה מהומה. חברי קונגרס האשימו את אובמה בחריגה מסמכויות וטענו שהצעד הדרסטי היה צריך לעבור דרך הקונגרס. חבר הקונגרס ליימר סמית', רפובליקאי מטקסס, האשים את אובמה ב"פגיעה באמון של העם האמריקאי" למען אינטרסים פוליטיים צרים, והזהיר מפני השלכות הרות אסון עבור האמריקאים המובטלים, כששיעור האבטלה עומד על 8.2% בחודש מאי.

היספנים מקשיבים לנאום אובמהצילום: אי-פי

למרות הירידה במספר המסתננים ממקסיקו בשנים האחרונות, עקב פיקוח הדוק על הגבול הדרומי והרעת המצב הכלכלי, בארה"ב עדיין שוהים מעל 11 מיליון מהגרים לא-חוקיים. הסנטור הרפובליקאי ממוצא קובני מרקו רוביו, אמר שהוא תומך ביוזמה לפתור את הבעיה של המהגרים הצעירים, שהחלו את חייהם הבוגרים בלי תעודות רשמיות שלא באשמתם, אך "יש לעשות זאת בדרך שלא תעודד הגירה בלתי חוקית בעתיד, והצו החדש יקשה על המשימה בטווח הארוך".

במסיבת העיתונאים בבית הלבן, אמר אובמה כי ההחלטה החדשה תהפוך את מדיניות ההגירה של ארה"ב ל"הוגנת, יעילה וצודקת יותר. הצעירים האלה - שלומדים בבתי הספר שלנו, משחקים בשכונות שלנו, חברים של הילדים שלנו, נשבעים אמונים לדגל שלנו - הם אמריקאים בלבם, בראשם, ובכל דרך, חוץ מעל הנייר".

"הם הובאו למדינה הזאת על-ידי הוריהם, לפעמים בתור תינוקות, והרבה פעמים אין להם מושג שהם לא חוקיים עד שהם מגישים מועמדות לעבודה, לרישיון נהיגה או מלגה ללימודים הגבוהים" הוסיף אובמה. "נסו לשים את עצמכם בנעליים שלהם. דמיינו שעשיתם הכל נכון כל חייכם, למדתם קשה, עבדתם קשה, אולי אף סיימתם לימודים עם הציונים הכי גבוהים בכיתה - רק בשביל לעמוד בפני איום של הגירה למדינה שאינכם יודעים עליה דבר, שפה שאולי אינכם מדברים. אין היגיון לגרש צעירים מוכשרים שהם אמריקאים לכל הדעות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ