פוליטיקה צינית ומבריקה |

אובמה הפך לפתע למגן המהגרים

נשיא ארה"ב מקווה שהענקת חנינה זמנית למהגרים צעירים בלתי חוקיים שהגיעו כילדים תיצור תחושת מחויבות כלפיו בקרב ההיספאנים. זה עשוי להצליח

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

הרקע להודעתו של הנשיא ברק אובמה על הענקת חנינה זמנית למהגרים צעירים בלתי חוקיים שהגיעו לארצות הברית כילדים הוא ברור כשמש, או בלשון האמריקאים: "No Brainer". כדי שיהיה לו סיכוי לנצח בבחירות לנשיאות בנובמבר אובמה חייב להשיג כ-70% מקולות הקהילה ההיספאנית, במיוחד במדינות מפתח קריטיות כמו פלורידה, וירג'יניה, קולורדו ונוואדה. רוב הנהנים מהצעד האחרון שלו הם כמובן ההיספאנים. מדובר במהלך פוליטי ציני ושקוף, שלמרות זאת עשוי להשיג את מטרתו.

ההחלטה לעקוף את הדיונים המתנהלים בקונגרס בענייני הגירה, ולהוציא צו נשיאותי המסיר את סכנת הגירוש המרחפת מעל כמיליון צעירים היספאנים (גם אם מדובר בצעד זמני לכאורה), מאפשרת לאובמה להצטייר לפתע - חמישה חודשים לפני הבחירות ובניגוד למדיניותו עד כה – כאביר הרפורמה בהגירה, שההיספאנים כה מייחלים לה.

במקביל, אובמה מצליח גם לפגוע בעקב אכילס של יריבו מיט רומני, שבמהלך הפריימריז הרפובליקאים נקט עמדות קיצוניות כנגד המהגרים כדי לשאת חן בעיני מצביעים לבנים שמרניים. בסוף השבוע נאלץ רומני לגמגם לנוכח מהלך נשיאותי הזוכה לתמיכה לא רק אצל ההיספאנים אלא גם בקרב חלק מה"הקול הצף" המכריע את הבחירות, ואפילו בקרב חוגים רחבים (כולל כנסיות אוונגליסטיות) במפלגה הרפובליקאית עצמה.

ברק אובמהצילום: רויטרס

המהלך הנחרץ, שהפתיע גם את הרפובליקאים וגם את התקשורת, מחזיר לידיו של אובמה, לפחות לכמה ימים, את השליטה באג'נדה של מערכת הבחירות, שבשבועות האחרונים חמקה מידיו והתמקדה בכלכלה האמריקאית המקרטעת ובטעויות המביכות של הקמפיין שלו עצמו. אובמה מקווה לעצור בכך את המומנטום השלילי שהביא לאחרונה לירידה עקבית במעמדו בסקרים, ולתחושה כללית שסיכוייו לנצח בנובמבר הפכו בתוך תקופה קצרה מטובים לקלושים.

אל מול הררי הכסף הבלתי נתפשים שמובטחים לרומני מצד מיליארדרים שמרניים כמו האחים קוק ושלדון אדלסון, אובמה אינו מהסס לנצל את כוחה העצום של משרת הנשיאות כדי לשנות מציאות ולהכתיב סדר יום. הוא עשה זאת בחודשים האחרונים כדי לחזק את תמיכתו בקרב הנשים, כשהתעקש לכפות על מוסדות ציבור קתוליים לרכוש ביטוחי בריאות שיספקו אמצעי מניעה עבור עובדיהם, וכן בקרב מצביעים הומוסקסואלים, כשהצהיר בחודש שעבר על תמיכתו בנישואים חד-מיניים. כעת הוא מקווה שצעדו הנועז בתחום ההגירה ייצור אצל המצביעים ההיספאנים תחושה של מחויבות והכרת תודה, שתגביר לא רק את תמיכתם בו אלא גם את שיעורי הצבעתם ביום הבחירות, הנמוכים בדרך כלל ביחס לכלל האמריקאים.

בזמן שנותר לו מנסה אובמה לחפות על שלוש שנים שבהן אכזב את בסיס התמיכה הליברלי הנלהב שסחף אותו לבית הלבן ב-2008, ושציפה ממנו לסגנון מנהיגות נחרץ ואידיאולוגי יותר. הוא מגביר את מאמציו להעמיק את תמיכתו בקרב כל קבוצות המיעוטים – כולל היהודים – נוכח הירידה העקבית במעמדו אצל מצביעים לבנים מסורתיים. כל זה לא יועיל לו במאומה, כמובן, אם הכלכלה האירופית תתחיל לקרוס בשבועות הקרובים ולגרור עמה את הכלכלה האמריקאית למקום שבו עניינים כמו הגירה, אמצעי מניעה ונישואים חד-מיניים יעניינו את הבוחרים האמריקאיים כקליפת השום.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ