ראש ממשלת יפאן אישר פתיחה מחדש של שני כורים גרעיניים

הלחצים לפתוח מחדש את שני הכורים מדגישים את רצונו של נודה לזכות מחדש בתמיכת המגזר העסקי. עשרות אלפי אנשים הפגינו נגד ההחלטה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ממשלת יפאן אישרה אתמול את חידוש פעילותם של שני כורים גרעיניים, למרות ההתנגדות הציבורית האדירה. אלה שני הכורים הראשונים שנכנסים לפעולה לאחר שכל הכורים נסגרו בעקבות האסון בפוקושימה.

ראש הממשלה, יושיהידו נודה, שנאבק ללא הרף את התמיכה הציבורית, תומך זה זמן-מה בחידוש פעילותם של הכורים. הוא הודיע על החלטת הממשלה בפגישה עם בכירי השרים, ונתן את האישור להפעלת שני הכורים של חברת "קנסאי" באוהי שבמערב המדינה.

החלטת הממשלה עשויה להביא להפעלתם של כורים נוספים ב‑50 תחנות הכוח הגרעיניות ביפאן, למרות ההתנגדות הציבורית בשל החשש לבטיחות, בעקבות רעידת האדמה והצונאמי שפגעו קשות בתחנת הכוח הגרעינית בפוקושימה. "אין ציון מושלם לצעדים שאפשר לנקוט בהם למניעת אסונות", אמר שר המסחר, יוקיו אדאנו, במסיבת עיתונאים שנערכה לאחר פרסום ההודעה.

הפגנה נגד המדיניות הגרעינית של יפאן בטוקיוצילום: אי-פי

"אך אם נתבסס על מה שלמדנו מהתאונה בפוקושימה, הצעדים הדחופים כבר נעשו, ורמת הבטיחות שופרה לעין ערוך (בתחנת הכוח באוהי)", הוסי, אדאנו. אדאנו, שהוא גם שר האנרגיה, אמר עם זאת כי למרות ההחלטה, מדיניות הממשלה לצמצם את תלותה של המדינה באנרגיה גרעינית בטווח הבינוני והארוך נותרה ללא שינוי.

ההחלטה מהווה ניצחון למגזר האנרגיה הגרעינית, שהוא עדיין רב-עוצמה ביפאן, ומשקפת את חששותיו של נודה מפני הנזק העלול להיגרם לכלכלה אם יהיה מחסור באנרגיה. הלחצים לפתוח מחדש את שני הכורים באוהי, עוד לפני תחילת הקיץ, מדגישים גם את רצונו של נודה לזכות מחדש בתמיכת המגזר העסקי, החושש מעלויות חשמל גבוהות שעשויות לגרום להעברת בתי חרושת למדינות השכנות, בהן סין.

אך התגובה הציבורית היתה שלילית ביותר. כ‑10,000 מפגינים נאספו אמש ליד בניין ראש הממשלה, למרות השוטרים הרבים שנכחו במקום, וגינו את ההחלטה להפעיל את הכורים בצעקות: "החיים חשובים יותר מהכלכלה!" "האישור החפוז והמסוכן שנתן ראש הממשלה לחדש את פעילות הכורים מתעלם מעצות מומחים ומהתנגדות הציבור, ומסכן ללא צורך את בריאות הסביבה של יפאן, בני עמה וכלכלתה", נאמר בהודעה שפרסם ארגון "גרינפיס".

לפני כשבוע, פנה ראש הממשלה לבני ארצו בשידור חי בטלוויזיה וביקש את תמיכתם בהפעלה מחדש של הכורים הגרעיניים. העובדה שנודה העלה סוגייה כה מכרעת לפני הציבור, במקום לגבש עמדה מאחורי דלתיים סגורות, העידה על חוסר האמון העמוק השורר ביפאן מאז האסון הגרעיני שפקד את המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ