ילדים-חיילים נגד נשיא חוף השנהב

ילדים בני 14 נשלחים למחנות אימונים ומשמשים סיירים במתקפות. "אני לא יודע כמה אנשים הרגנו", אמר אחד הילדים

מוניקה מארק, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוניקה מארק, גרדיאן

"יחידות ילדים" נאמנות לנשיא חוף השנהב לשעבר לורן גבאגבו הוקמו לאחרונה לצורך לחימה במערב המדינה. פעילים נאמנים לנשיא לשעבר מגייסים ילדים-חיילים בליבריה במטרה לצאת למתקפה דומה לזאת שבה נהרגו לפני כשבועיים 15 בני אדם, בהם שבעה מאנשי כוח אכיפת השלום של האו"ם.

ילדים חיילים בני 14 נשלחים למחנות אימונים ומשמשים סיירים במתקפות קטלניות המתבצעות במערב חוף השנהב. גורמים בארגון Human Rights Watch דיווחו כי החיילים הצעירים הם בני 14 עד 17."הם קוראים לנו 'יחידת הילדים הקטנים'. אנחנו תמיד מרגישים בטוחים כשאנו יוצאים לאזורי הקרב בחוף השנהב. אני לא יודע כמה אנשים הרגנו", אמר אחד הילדים.

מערב חוף השנהב נחשב למעוזם של גבאגבו ותומכיו, שסירובו לפרוש מכס הנשיאות הביא אותו במאי שעבר לבית המשפט הפלילי הבינלאומי, לאחר חמישה חודשי עימות סביב תוצאות הבחירות. ליבריה השכנה סירבה לעצור בעד שכירי החרב הידועים בגיוס ילדים, בשעה שבכירי המשטר חיים בשלווה בבתים מפוארים בגאנה, למרות צווי המעצר הבינלאומיים שהוצאו נגדם.

ילדים-חיילים בחוף השנהב צילום: רויטרס

"יש מחנות אימונים בליבריה. הם שולחים את הילדים שעות אחדות לפני התקיפה, ומצטרפים אליהם אחר כך", מעיד טראורה אדאמה, חיל מחוף השנהב שברח לאביג'אן לאחר מתקפות החודש האחרון. "הצעירים עשויים להוות שליש מכלל הכוח התוקף. חלקם נערים בוגרים, אבל אחרים הם אסופים שקשה בכלל להעלות על הדעת שהם מסוגלים לשאת נשק".

לפני כעשרה ימים התפרשו חיילי או"ם לקראת מתקפה אפשרית בכפר מרוחק במערב, שם נתקלו במארב ונהרגו בידי "אנשי מיליציה או שכירי חרב" מליבריה, אמר פול קופי קופי, סגן שר ההגנה של חוף השנהב. באותה מתקפה נהרגו גם שמונה אזרחים.

ליבריה הודיעה על סגירת הגבול עם חוף השנהב, שמשתרע על פני 696 ק"מ של יער צפוף המקשה על השמירה עליו. מאות אנשים החלו להימלט מהאזור העשיר במחצבים שבו הסלימה בשנה שעברה המתיחות האתנית והתרבו מעשי הטבח.

מאז החל ב‑2010 את כהונתו, מנסה נשיא חוף השנהב, אלסאן אואטארה, לאחד את הצבא המורכב ממורדים לשעבר (שגם הם הואשמו בפשעי מלחמה) עם חיילי הממשלה המודחת, שנגדם נלחמו בעבר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ