אדם נוסיטר, ניו יורק טיימס

במשך מאות שנים הייתה טימבוקטו מנותקת מהעולם בגלל המדבר שמקיף אותה. כיום היא מוצאת עצמה מבודדת אפילו יותר- הפעם מעשה ידי אדם. באפריל האחרון השתלטו על העיר בצפון מאלי מורדים מוסלמים ומאז הם מחילים בה את החוק האיסלאמי הנוקשה בו בעת שהם הבריחו רבים מתושבי העיר ולגמרי שינו את פניה.

עד לאחרונה הייתה טימבוקטו עיר סובלנית ומסבירת פנים שמשכה תיירים רבם מרחבי העולם, אך כיום נאלצות בה נשים לעטות רעלות כל פניהן, חל איסור על השמעת מוזיקה ברדיו, וסיגריות נתלשות משפתי המעשנים ברחוב. כל הברים בעיר נהרסו והאתר התיירותי הנודע, בית תפילה של קדוש מהמאה ה-15, הושחת. בחוצות העיר נתלו דגלים שחורים לכבוד אנסאר דין (מגיני האומה), התנועה האסלאמית שפלשה לאחרונה מהמדבר ושינתה את חיי התושבים מהקצה לקצה.

"אין יותר חופש", מציין בפשטות עבדוליי אחמד, חייט שברח מטימבוקטו לעיר הבירה במקו, המרוחקת 650 ק"מ לכיוון דרום-מערב. "אנשים חמושים מסתובבים בכל רחבי העיר", מוסיף אחמד, "זה מפחד את האנשים. האווירה בעיר מבשרת רעות".

לוחם מתנועת המורדים בני שבט הטוארג MNLA בטימבוקטו. תושבי טימבוקטו מעידים שלוחות מודעות שחורים שעליהם פסוקים מהקוראן החליפו את כרזות הפרסוםצילום: אי-פי

מצבן של הנשים כבר רע במיוחד. "הן חיות בפחד מצמית", מעידה באבה עיישה דליל, פעילת זכויות אזרח ידועה שעדיין מתגוררת בעיר שמנתה בעבר יותר מ-50 אלף נפש. אולם מאז השתלטות המורדים נטשו אותה רבים: "הם רוצים לעטות רעלה כל הכל", מוסיפה כליל, "הם נמצאים בכל מקום חמושים".

טימבוקטו, שגובלת במדבר סהרה, היא ריכוז האוכלוסיה העיקרי בצפון מאלי, שטח שגודלו כצרפת ונשלט מאז סוף מארס בידי קואליציה רופפת של איסלאמים ושבטים טוארגים נודדים. אולם מאז ההפיכה, שהונהגה על ידי קציני בבמקו, גברו האיסלאמים מאנסאר דין שנהנים מתמיכת אל קעאדה על הטוארגים, ומקדמים כיום בבוטות את החוק האיסלאמי, השריעה. תושבי טימבוקטו מעידים שלוחות מודעות שחורים שעליהם פסוקים מהקוראן החליפו את כרזות הפרסום. בנוסף נראים בעיר בכירי אל קאעדה מהמאגרב האיסלאמי. לדברי כליל, כשהאיסלאמים נתקלים בצעירים וצעירות שנמצאים ביחד, הם מאלצים אותם להתחתן מיד. "אנו לא רוצים את חוק השריעה", אמרה, והוסיפה כי "אנחנו אומללים. אני מודאגת מאוד". אלפה סאן חיידארה, איכר מקומי, הוסיף כי "הם מטילים אימה כדי לשלוט באנשים. ראיתי אותם מכים צעיר שצפה בטלוויזיה ברחוב".

דובר מטעם אנסאר דין בטימבוקטו הביע כעס נוכח הדברים שאמרו התושבים, וציין כי מי שנמלטים מהעיר עושים זאת עקב הפחד מפני האפשרות שהאמריקאים יפציצו את האיסלאמים השולטים בעיר."יש לנו זכרונות עגומים מכם עוד מפאלוג'ה ואפגניסטאן", טוען הדובר סנדה אולד בומאנה. "אתם לא נמצאים במקום הכי מתאים כדי לדבר על חירות, כשרואים מה קורה בגואנטנמו, בעיראק ובפלסטינה", הוסיף ואמר כי "כשאתה מקבל את האיסלאם, אתה מקבל את השריעה. אם השריעה מחייבת לכסות את הנשים, אנו מחוייבים לכך", והוסיף כי "לא בחרנו בכם להיות השופטים". לדבריו, "אל קאעדה הם אחינו המוסלמים". כיום, למעשה, לא ניתן למצוא בעיר תושבים זרים. מיסיונרית שווייצית, שהיתה בין האחרונים מאנשי המערב בטימבוקטו ושנחטפה באפריל בידי חמושים, פעלה על פי שמועות לפי הוראות אל-קאעדה. היא שוחררה לאחר משא ומתן.

גורמים הבקיאים במצב באזור מוסיפים כי הוא אינו בטוח לאנשי המערב, ושעיתונאים מערביים אינם נראים כאן מאז ההשתלטות האיסלאמית. הארגונים המסתעפים מאל-קאעדה גבו בעשור האחרון עשרות מיליוני דולרים מתשלומי כופר שהעבירו ממשלות מערביות, והם עדיין מחזיקים בתריסר בני ערובה במדבר.

מפה של מאלי

מאז ההפיכה שרויה מאלי, מדינה בת 14 מיליון תושבים שעד לאחרונה היתה דוגמה לדמוקרטיה באפריקה, בתוהו ובוהו ממשלי- ריק שלטוני בדרום, ואזור בדלני שעשוי לפרוש ולהכריז עצמאות בצפון. לפני כשבועיים הבטיח מנהיג המהפכה הצבאית (החונטה), קפטן אמאדו סנוגו, לפרוש, לאחר שנעתר ללחץ הברית האזורית של מדינות מערב אפריקה, (Ecowas). אולם, התוהו ובוהו בבירה זכה התעצם לפני כשבועיים, כשהנשיא הזמני הוכה קשות בידי תומכי החונטה. הוא נשלח לטיפול רפואי בפאריס וטרם חזר.

בדו"ח שפרסם באחרונה ארגון Human Rights Watch נמסר על מספר גדול של מעשי אונס והתעללויות אחרות שהתרחשו מיד לאחר השתלטות בני טוארג, בידי חמושים דוברי טוארג שהגיעו במכוניות שעליהן דגלי תנועת המורדים. בין המקרים שהוצגו בדו"ח, סיפורה של בת 14 שנחטפה מביתה ונאנסה בידי מספר גברים מתנועת המורדים בני שבט הטוארג MNLA.

בומאנה, דובר אנסאר דין, אמר כי האיסלאמים מנהלים משא ומתן עם MNLA בדבר חלוקת השלטון, ואינם שוללים את האפשרות לכינון אזאוואד, מדינת מורדים עצמאית בצפון מאלי. צבא מאלי, חלש ומפולג לאחר ההפיכה, אינו יכול להתגבר על אנסאר דין והמורדים, ציינו דיפלומטים בבמקו. מהאו"ם נמסר כי יותר מ‑160 אלף מאלים נמלטו למדינות שכנות כמאוריטניה, בורקינה פאסו וניז'ר, ורבים מהם מתגוררים במחנות פליטים. בנוסף, יותר מ‑140 אלף איש נעקרו מבתיהם ונותרו במאלי.

תושבי טימבוקטו טוענים כי המקום נראה כיום כעיר רפאים. רוב החנויות סגורות, ועקב סגירת הבנקים גם הכסף אוזל. מפגשי הערב של הגברים הצעירים, שנועדו לפטפוט ושתיית תה בכניסות לבתים, הופסקו. אלפה סאנה חיידארה, איכר שנאלץ כעת ללגום את הקפה שלו מבמקו, מבטיח כי למרות הכל הוא מתכוון לחזור לטימבוקטו בקרוב. "זו העיר שלי והאדמה שלי", הוא מציין.

תרגום: יעל גרינפטר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ