היום הראשון לבחירות במצרים: תורים ארוכים ושקט יחסי

עורך הדין של האחים המוסלמים טען כי נרשמו זיופים וכי אחד מנציגי התנועה נמנע מלהיכנס לקלפיות. הצבעתם של 50 מיליון בעלי זכות הבחירה תימשך היום

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

היום הראשון של הסיבוב השני בבחירות לנשיאות מצרים עבר אתמול, לפי הדיווחים במדינה, בהצלחה. כלי התקשורת המקומיים דיווחו על השתתפות ערה של האזרחים בהצבעה ועל השתרכות של תורים ארוכים ליד הקלפיות. ועידת הבחירות המרכזית אף הודיעה על דחיית סגירת הקלפיות בכשעה, כדי לאפשר לעוד מצביעים להגיע לקלפיות.

היום עצמו עבר בשקט יחסי, מבלי שנרשמו אירועים מיוחדים של הפרעה לסדר הציבורי, או למהלך התקין של הבחירות. ואולם אמש כבר טען עורך הדין של האחים המוסלמים כי נרשמו כמה זיופים וכי מנציגי התנועה נמנע מלהיכנס לכמה קלפיות. נציג האחים המוסלמים בבחירות לנשיאות עצמו, מוחמד מורסי, הגיע לקלפי כשמסביבו תומכים רבים שהריעו לו וקראו קריאות בגנותו של היריב, אחמד שאפיק.

הצבעתם של 50 מיליון בעלי זכות הבחירה תימשך גם היום, ועד סוף השבוע מקווים במצרים להכריז כבר על זהותו של נשיא מצרים הבא. אמנם תוצאות הבחירות צפויות להתפרסם באופן רשמי רק ביום חמישי, אולם תוצאות ראשוניות צפויות להיוודע כבר הערב, או ביום שני בבוקר ככל הנראה.

עמר מוסא ביום הראשון לבחירות במצרים אתמול צילום: רויטרס

עם זאת, לעת עתה שוררת אי בהירות גדולה באשר לסמכויות שיהיו בידי הנשיא לכשייבחר. המועצה הצבאית העליונה אמורה היתה להעביר את סמכויות השלטון שבידיה, אך בהיעדר חוקה חדשה שתגדיר את סמכויות הנשיא, היא אינה צפויה לעשות זאת. הרושם של רבים מהפרשנים במצרים הוא שהמועצה תנסה להותיר בידיה כמה שיותר סמכויות במקרה שמורסי ייבחר לתפקיד ולהקשות עליו לתפקד כנשיא. ולפיכך העברת סמכויות צפויה רק במידה וייבחר שאפיק, שנחשב לנציג "המשטר הישן".

הבחירות לנשיאות מתקיימות גם על רקע ההחלטה הדרמטית של בית המשפט החוקתי במצרים כי הבחירות לבית התחתון של הפרלמנט לא היו חוקיות ויש לפזרו. על פי הפסיקה, כשליש מהמחוקקים שנבחרו כעצמאיים היו בפועל קשורים למפלגות פוליטיות, ולכן בחירתם נוגדת את החוק.

כך או כך, הצעירים המהפכנים חזרו אתמול על אכזבתם מסבב הבחירות הנוכחי, והביעו את מורת רוחם משני המועמדים. שאפיק נחשב לנציגו של הזרם המתנגד למהפכה, והואשם שוב ושוב כי הוא ביקש לחסל אותה, ואילו האחים המוסלמים נתפסים על ידי הגורמים המהפכניים כאלה שהצליחו לגנוב את המהפכה לטובתם האישית.

המועמד מוחמד שאפיק מצביע, אתמול בקהירצילום: רויטרס

לאחרונה אף הלך והעמיק הקרע בין נציגי התנועות המהפכניות לבין נציגי האחים המוסלמים. על פי הדיווח בעיתון "וול סטריט ג'ורנל", פגישה שנערכה בשבוע שעבר בין נציגי התנועות המהפכניות לבין אנשי "האחים", הסתיימה ללא תוצאות ולמעשה בפיצוץ, מאחר והצעירים דרשו מ"האחים" להימנע מהשתתפות בבחירות לנשיאות, שכן לטענתם אלו מכורות. ואולם העניין של "האחים המוסלמים" בבחירות לנשיאות רק הלך וגבר, והם ניסו לגייס לצדם את בכיר התנועה לשעבר, עבד אל מונעם אבו אל-פותוח, שהתמודד בסבב הראשון כמועמד עצמאי, וכן את תמיכת הזרם הסלפי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ