סוכנויות הידיעות

יום הבחירות המתוח ביוון גולש לפסים אלימים, לאחר ששני רימוני יד הושלכו בשעות הצהריים למשרדי רשת הטלוויזיה סקאי-קתמריני בניאו-פרליו, דרומית לאתונה. הרימונים לא התפוצצו ולא נגרם נזק.

על פי דיווח של אתר החדשות היווני "קתמריני", הרימון הראשון הושלך קצת לפני השעה 13:00 אך לא התפוצץ. ראשי המפלגות הגדולות – השמרנים, הסוציאל דמוקרטים ומפלגת השמאל סיריזה מיהרו לגנות את האירוע, והמשטרה פתחה בחקירה.

כעבור שעה בדיוק הושלך רימון נוסף לאותו המקום, שלוותה בשיחת טלפון אנונימית. קצין משטרה מסר כי לפי השומר בכניסה הרימון הושלך בידי שני אנשים רכובים על אופנוע.

בתקרית נוספת שאירעה היום התפרץ אזרח יווני לשידור חי של רשת סקיי הבריטית וצעק "מרקל היא היטלר אישה, היא מנסה להרוס את כל אירופה אבל אנחנו ננצח"

מנהיג מפלגת סיריזה, אלכסיס ציפראסצילום: רויטרס

הבוקר התעוררו 11 מיליון תושבי הרפובליקה היוונית ויצביעו בבחירות החוזרות במדינה. תוצאות ההצבעה, שתינעל בשבע בערב, עשויות לקבוע את עתידם של גוש היורו ושל הכלכלה העולמית כולה. "אלו הבחירות החשובות ביותר בארבעים השנים האחרונות", מגדירים כלי תקשורת יווניים את האירוע היום.

על רקע הבחירות הגורליות נאלצים תושבי יוון להתמודד גם עם שריפת ענק שמשתוללת זה היום השני כ-50 ק"מ דרומית לאתונה. יותר מ-250 כבאים וחיילים מנסים לכבות את האש על פני 10.5 ק"מ בין היתר באמצעות מטוסי ומסוקי כיבוי. בינתיים מדווחים על כמה בתים שנשרפו כליל ושלושה כבאים פצועים. יוון ביקשה את סיוע האיחוד האירופי במאבק בשריפה ובינתיים איטליה נחלצה לעזרתה עם אספקת מטוסי כיבוי.

בבחירות שנערכות היום יצטרכו לבחור בין השמרנים והסוציאליסטים, התומכים בצעדי הצנע, למפלגות הקיצוניות יותר מימין ומשמאל, המתנגדות למדיניות הקיצוץ  - התנגדות שעשויה להוביל לעזיבתה של יוון את גוש האירו ואף לפירוקו של הגוש.

בסקרים האחרונים, שפורסמו לפני שבועיים (המועד האחרון שהחוק היווני מתיר לערוך בו סקרים), חשפו כי מפגלת השמאל הקיצוני "סיריזה" כמעט ונצמדת למפלגה השמרנית, "הדמוקרטיה החדשה". כמו בסיבוב הראשון לפני כחודש וחצי, קיים סיכוי שגם הפעם לא תושג הכרעה.

אלקסיס ציפראס, מנהיג "סיריזה" בן ה-37, מתחייב להיפרע מתוכנית הצנע שהאיחוד האירופי כפה לפני שנתיים על יוון כשהעניק לה תמיכה בסך 110 מיליארד יורו. משמעות הצנע מבחינת תושבי יוון: ירידה משמעותית במשכורות ובקרנות הפנסיה תוך קיצוץ בתקציבי בריאות, חינוך ותשתיות ועלייה במסים.

אנטוניס סמאראס, מנהיג מפלגת הדמוקרטיה החדשה בן ה-60, הצביע כנגד תוכנית הצנע לפני שנתיים אך מאז שינה את דעתו, וכיום הוא מגדיר את הבחירות כ"בחירה בין האירו לדרכמה". סמאראס טעון כי ינסה לשנות את תנאי תוכנית הצנע אך מבהיר כי "אסור שיוון תנטוש את האירו" בעוד תומכיו טוענים כי צעד כזה עלול לכפות על יוון עוני במשך שנים רבות בעתיד. ציפראס, מנגד, טוען כי התנערות מתוכנית הצנע אין משמעותה בהכרח התנתקות מגוש היורו.

יוון, עמוסת חובות לנושים זרים, נמצאת בשנה חמישית ברציפות של מיתון. חוסר הוודאות הפוליטית והכלכלית הובילו לחריקת בלמים כלכלית: לפי נתונים של OECD, השכר במגזר הפרטי ביוון צנח ב-22.5% ב-2011. נתונים חדשים שפורסמו החודש הראו ששיעור האבטלה הגיע ל-22%, וכי 30% בקרב גילאי 25-34 מחוסרי עבודה.

התחושה שהמדינה עשויה לעבור תהפוכות כלכליות גדולות רווחת אף יותר. צעירים משכילים מנסים נואשות להגר; משפחות מעמידות נכסים למכירה כדי להחזיר חובות; הבנקים כבר מזמן הפסיקו להעניק הלוואות; ושיחות סתמיות בין חברים מסתיימות בדמעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ