התאחדו וגהצו |

חדש בגרמניה: כרטיס אשראי עם דיוקן קרל מרקס

שליש מלקוחות הבנק הממוקם במזרח-גרמניה לשעבר, בחרו בכרטיס החדש שעליו פסל אבן של פני מחבר "המניפסט הקומוניסטי"

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליטל לוין

צרכני כל העולם התאחדו: קארל מרקס, הפילוסוף-היסטוריון שתורתו הכלכלית השפיעה עמוקות על פני המאה ה-20, מופיע עכשיו על כרטיס אשראי. את המאסטר קארד החדש הנפיק בנק שפארקסה בעיר קמניץ שבגרמניה.

דיוקנו של מחבר המניפסט הקומוניסטי מופיע על הכרטיס מסותת בגוש אבן. עם כל גיהוץ של הפס המגנטי בתוך הקורא הממוחשב בחנות או בתחנת דלק, ינועו פניו מעלה-מטה: זקנו העב, רעמת שערו שמונחת על מצח גדול ומרובע, הגבות המתכווצות מעל עיניי תוכחה –פנימה והחוצה מהכספומט, ימינה שמאלה בסופרמרקט, לפעמים דומם על גבי השולחן בזמן שבעליו מקליד את ספרות הכרטיס באמזון או אטסי.

מרקס על כרטיס אשראי

רעיון לסקר: נפח ההוצאות של מחזיקי הכרטיס עם פניו הסוציאליסטיות של מרקס, לעומת נפח ההוצאות של לקוחות עם כרטיסים אחרים, כאלו למשל. הייתכן שפניה המאירות והסתומות של הלו קיטי מדרבנים לקניות יותר מפיו הקפוץ של מרקס, שלהוראתו הקפטיליזם הוא אך שלב הכרחי והרסני בדרך לכינונה של כלכלה סוציאליסטית?

עד לפני 20 שנה, קמניץ היתה חלק מממזרח גרמניה ונקראה קארל-מרקס-שטאט. דיוקנו של מרקס הופיע על שטר של 100 מארק שהיה נהוג אז. עד עצם היום הזה ניצב במרכז קמניץ, שחרבה במלחמת העולם השנייה והוקמה מחדש כעיר-מודל סוציאליסטית, פסל של מארקס בגובה שבעה מטר. שליש מלקוחות הבנק בחרו בכרטיס המרקסיסטי, ודובר הבנק אמר לרויטרס שתושבים מכל גרמניה התעניינו בפתיחת חשבון מקומי רק בשביל הכרטיס.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ