לקראת יום השנה ה-40 לטבח

"דר שפיגל": ניאו-נאצים סייעו לטבח 11 הספורטאים הישראלים במינכן

הדיווח של העיתון מתבסס על תיק פנים-גרמני בן 2,000 עמודים. המסמכים מראים כי פעילים מקומיים סיפקו למחבלים את כלי הנשק והתיעוד המזוייף

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

ניאו-נאצים סייעו לטרוריסטים הפלסטינים שביצעו את טבח הספורטאים הישראלים , כך חושף המגזין הגרמני "דר שפיגל" שיצא היום (ראשון) לחנויות. הדיווח מתבסס על תיק בן 2,000 עמודים של "המשרד הפדראלי להגנת החוקה”, שנפתח לאחרונה לבקשת "דר שפיגל". כעת, לקראת יום השנה ה-40 לטבח מינכן, שיצויין בספטמבר, הוא נחשף.

במהלך האולימפיאדה ה-20, שהתקיימה במינכן, נרצחו 11 ספורטאים, מאמנים ושופטים, חברי המשלחת הישראלית, על ידי טרוריסטים פלסטינים מארגון "ספטמבר השחור". שניים מהספורטאים נרצחו במגורי המשלחת בכפר האולימפי ותשעת האחרים, שהוחזקו כבני ערובה, נרצחו במהלך ניסיון חילוץ כושל של המשטרה הגרמנית בשדה תעופה סמוך. באירוע נהרגו גם שוטר גרמני וחמישה משמונת המחבלים.

אחד המסמכים שנחשפו בכתבה הוא תכתובת בין המשטרה המקומית בדורטמונד ובין המשרד להגנת החוקה. מהמסמך עולה, כי שבעה שבועות לפני מתקפת הטרור נפגש אדם בשם "סאאד וואלי", שתואר כ"בעל חזות ערבית", באופן מעורר חשד עם פעיל ניאו-נאצי בשם ווילי פוהל. "סאאד וואלי" היה שם הכיסוי של אבו דאוד, מראשי "ספטמבר השחור" וממארגני הטבח במינכן. .

אחד המחבלים לאחר החדירה למגורי המשלחת הישראלית בכפר האולימפיצילום: א-פי

בתכתובות שנחשפו כעת אין שום עדות לכך שהמשטרה הפדראלית או המשרד להגנת החוקה, שקיבלו את המידע המחשיד מהמשטרה המקומית, נקטו בפעולה כלשהי על מנת לעצור את אבו דאוד.

לפי המידע, הפעיל הניאו-נאצי סייע לאבו דאוד להשיג תעודות מזויפות, בהן דרכונים ומסמכים אחרים. בנוסף, כפי שהוא-עצמו מצוטט ב"דר שפיגל": “הסעתי את אבו-דאוד ברחבי גרמניה, שם הוא נפגש בערים שונות עם פלסטינים". היום מתפרנס פהול ככותב ספרי-בלשים, תחת שם אחר, ומעיד כי "מבלי להיות מודע, היה קשור למבצעי הטבח באולימפיאדה".

אחרי הטבח במינכן תכננו הפלסטינים פעולת טרור נוספת. פוהל שוב נקרא לדגל. בהוראתו של "אבו ג'יהאד", סגנו של ערפאת ומספר 2 בפתח, הוא אמור היה לתכנן פיגוע חטיפה בקתדרלה של קלן ובבתי עירייה בכמה ערים גרמניות גדולות. אלא שבאוקטובר 1972 הוא נעצר עם רימונים ומכונות ירייה במינכן. בכליו נמצא גם מכתב איום מהטרוריסטים הפלסטיניים שנועד לשופט גרמני שדן בעניינם של שלושה מפעילי הטרור שנותרו בחיים אחרי הטבח במינכן.

הדיווח המשטרתי, שנחשף ב"דר שפיגל", מעלה כי פהול סייע לטרוריסטים להשיג את כלי הנשק האלה, וייתכן שאף את אלה ששימשו אותם לביצוע הטבח עצמו. “מקורם בפס-ייצור נדיר מאוד”, נכתב בדו"ח המשטרה. "תרמילים בלגיים עם חומר נפץ שבדי, שיוצרו רק עבור סעודיה", תיאר "דר שפיגל". “עם כלי נשק זהים רצחו הטרוריסטים הפלסטינים את בני הערובה באולימפיאדה", הוסיף העיתון.

כתובת בפאריס הקוראת לשחרור אבו-דאודצילום: אי-פי

פהול נידון לתקופת מאסר קצרה בגין "אחזקת נשק בלא אישור". אלא שארבעה ימים לאחר גזר הדין הוא שוחרר ועשה דרכו לביירות. לפי "דר שפיגל", הרשויות בגרמניה חששו כנראה מפיגוע מיקוח לשחרורו, בדומה לזה שביצעו הטרוריסטים מ"ספטמבר השחור" פחות מחודשיים אחרי הטבח במינכן, כשחטפו מטוס של לופטהנזה ושיחררו את שלושת מבצעי הטבח שהיו בכלא בגרמניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ