יוון בוחרת |

באתונה מתלוצצים: אפשר לזרוק אותנו מהיורו, אך לא מ"היורו"

הניצחון המפתיע על רוסיה פיזר מעט אופוריה ברחובות אתונה בתקופה שבה הכל קודר. אך האם גם בפוליטיקה היוונית האנדרדוג יוכל בסופו של דבר לנצח?

ואסיליס פפנדריאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ואסיליס פפנדריאו

הבדיחה שמתגלגלת ביוון ביממה האחרונה היא "אפשר אולי לזרוק את אותנו מגוש היורו, אבל אי אפשר להדיח אותנו מטורניר היורו". הניצחון הדרמטי והמפתיע אתמול על רוסיה, העלה את נבחרת יוון לרבע גמר אליפות אירופה בכדורגל, וגרם כאן לאופוריה בת שעתיים בתקופה שבה הכול קודר. אך מיד לאחר מכן, חזרו הבחירות הגורליות לראש השיח הציבורי. ביוון מזהים את מערכת הבחירות שמתקיימת היום, כחשובה ביותר בתולדות המדינה מאז סיום השלטון הצבאי ב-1974. לתוצאותיהן עשויות להיות השפעות מרחיקות לכת על דמותה של יוון בעשרות השנים הבאות.

המצב כאן רע כבר זמן ממושך. אבטלה, פיטורים, אינפלציה, מסים גבוהים, קיצוצים בפנסיה אך לכולם ברור שיכול להיות רע אפילו יותר אם המדינה תיזרק מגוש היורו ותיאלץ לחזור לדרכמה. מצב שכזה יכול להחזיר את יוון חמישים שנה לאחור. בעוד ששני המתמודדים המרכזיים לראשות הממשלה, אלקסיס ציפראס ממפלגת השמאל הקיצוני ואנטוניס סמאראס ממפלגת המרכז-ימין "דמוקרטיה חדשה", מצהירים שאינם רוצים לראות את יוון יוצאת מגוש האירו, ברור כי בחירה בציפראס, שאינו מוכן לקבל את תוכנית הצנע האירופית כתנאי לחבילת החילוץ, עלולה להוליך את יוון אל הכיוון הזה. מנגד, סמאראס הוא פוליטיקאי ותיק ומרכזי שרבים רואים בו את אחד האחראים המרכזיים להידרדרותה של יוון למצב שבו היא נמצאת.

בעבור רבים, הבחירה בין ציפראס לסמאראס היא בחירה בין שתי אופציות רעות, אך לכולם ברור כי ההתפתחות הרעה ביותר בפוליטיקה היוונית וביוון עצמה היא עלייתה של מפלגת "השחר הזהוב", שהיא מפלגה ניאו-נאצית לכל דבר. ראשיה מכחישי שואה ורואים באדולף היטלר מנהיג נערץ. העובדה שיותר מ-430 אלף יוונים בחרו בה בבחירות הקודמות מעידה על עוצמת הייאוש ששוררת במדינה, אך כמובן שאין זה תירוץ. מדובר בחרפה.

היחלשות בכוחו של "השחר הזהוב" בבחירות היום תהווה ניצחון למחנה המתון, אך למרות החשיבות שבכך, תוצאות המאבק בין השמאל הקיצוני לימין הלאומני והשלכת הבחירות, אותן איש עדיין אינו מסוגל לחזות, הן הסיפור המשמעותי יותר. האם יוון תעמיק את בידודה, או שמא תישאר בגוש היורו, וכך, לאט ובהתמדה, היא תוכל להיחלץ ממצבה הכלכלי הנורא? סמראס נראה כרגע כפייבוריט, אך מדובר בקרב צמוד ביותר, וכפי שהוכיחה נבחרת הכדורגל של יוון גם אנדרדוג יכול לנצח בקרב צמוד. האם ניצחון של ציפראס, השמאלן הקיצוני וחסר הניסיון, יבטא ניצחון ליוון? לעת עתה נראה כי דעת הקהל בנושא חצויה לגמרי.

ואסיליס פפנדריאו מסקר פוליטיקה וספורט עבור אתר האינטרנט היווני "גזטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ