בשיא המתיחות סביב המשבר בסוריה: אובמה ופוטין ייפגשו בג'י-20

היחסים בין נשיא ארה"ב לעמיתו הרוסי בכהונתו השלישית, התחילו ברגל שמאל: אך החלפת המהלומות בעניין הסורי היא רק נדבך אחד במתיחות בציר וושינגטון-מוסקווה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אתחול היחסים בין ארה"ב לרוסיה היה סעיף שדורג גבוה בסדר העדיפויות של ברק אובמה כשנכנס לבית הלבן ב-2008. בין היתר, תפש אובמה את רוסיה כגורם מפתח בקידום חזונו לעולם נטול נשק גרעיני. אך היוזמה רשמה הצלחה חלקית - חתימה על אמנה חדשה לצמצום מאגרי הנשק האסטרטגי של שתי המדינות, והתייצבות רוסית מאחורי הסנקציות נגד איראן, חרף הסתייגויותיה הרבות.

אך מחר, בפגישתו הראשונה של אובמה עם עמיתו הרוסי, ולדימיר פוטין, מאז נבחר האחרון לתפקיד, בשולי ועידת ג'י-20 בלוס קאבוס שבמקסיקו, לא יהיו יותר מדי סיבות לחיוכים וחגיגות. אובמה ינסה לשכנע את פוטין להפסיק את התמיכה במשטרו של בשאר אל-אסד ולהבהיר שהוא מצפה לתוצאות ממשיות בשיחות עם איראן. בעניין האיראני, אובמה נמצא גם תחת לחץ פנימי: זאת על רקע מכתב ששלחו לו 44 סנאטורים ובו קראו לו להפסיק את הדיאלוג עם איראן אם סבב השיחות הנוכחי במוסקווה לא יוביל להסכם.

היחסים בין אובמה לפוטין בכהונתו הנוכחית התחילו ברגל שמאל. עוד במהלך קמפיין הבחירות שלו, האשים פוטין את הממשל האמריקאי בהצתת גל ההפגנות נגדו. בכתבת "חשיפה" באחד הערוצים הרוסיים הממשלתיים הושם דגש גדול על נוכחותו של דיפלומט אמריקאי באחת מהפגנות האופוזיציה. כשהסתיימו הבחירות, על רקע הטענות לזיופים נרחבים בבחירות ברוסיה, אובמה לא מיהר לטלפן לפוטין ולברך אותו. פוטין לא נותר חייב וויתר על השתתפותו בוועידת ג'י-8 בקמפ דיוויד ושלח במקומו את ראש הממשלה, דמיטרי מדוודב.

ברק אובמה וולדימיר פוטין צילום: אי–פי

אל המתיחות הזו, הצטרפו שורת התבטאויות חריפות במיוחד בין בכירים בוושינגטון ובמוסקווה סביב ההידרדרות בסוריה. ארה"ב מאשימה בגלוי את רוסיה בתרומה להסלמת המשבר, בעוד שרוסיה טוענת שהיא מנסה למנוע מלחמת אזרחים. בפגישה מחר, יש להניח שפוטין בסגנונו הבוטה יגער באובמה על הביקורת החריפה שהביעה שרת החוץ, הילרי קלינטון, כלפי מדיניות קרמלין - כולל ההאשמה שרוסיה סיפקה למשטרו של אסד מסוקי תקיפה ששימשו לירי על האזרחים - טענה שהרוסים הכחישו בתוקף.

ויש עוד סוגיה המעיבה על היחסים בין ארה"ב לבין רוסיה. לקראת כניסתה הצפויה של רוסיה לארגון הסחר העולמי, המחוקקים האמריקאים מקדמים את ביטול תיקון חוק ג'קסון-ווניק - שריד מימי המלחמה הקרה שהכפיף בין היתר את תנאי הסחר בין ארה"ב לרוסיה למדיניות ברית המועצות כלפי היהודים. בזמנו, היה זה ניצחון גדול לקהילה היהודית בארה"ב, שנלחמה למען פתיחת השערים ליהדות רוסיה. כיום, התיקון עלול לפגוע דווקא בחברות האמריקאיות המעוניינות לסחור עם הרוסים.

סוגיה אחרת נוגעת ליחס השלטונות הרוסיים לפעילי האופוזיציה במדינה. ברוסיה זועמים על פרסום "רשימת מגניטסקי" בידי הממשל האמריקאי. מדובר ברשימה ובה בכירים המעורבים לטענת ארה"ב במותו של סרגיי מגניטסקי, עורך דין רוסי שחשף שחיתויות, נעצר בגין העלמת מס והוכה למוות בכלא הרוסי עוד בטרם נפתח משפטו. בתגובה, הציגה מוסקווה את "רשימת גואנטנמו" ובה בכירים אמריקאים שתמנע כניסתם לרוסיה בגלל מעורבותם בהפרות זכויות האדם הקשורות במתקן המעצר לחשודים בטרור בקובה.

"הזהרנו את הממשל האמריקאי שהחלפת התיקון של ג'קסון ווניק עם בחוק מגניטסקי אינה מקובלת עלינו", אמר היום יורי אושקוב, עוזרו של פוטין. "מדינות רבות מונעות כניסה מאישים לא רצויים, אך זה לא נעשה בצורה פומבית. במתכונת הנוכחית, מדובר במהלך אנטי-רוסי ראוותני. הקונגרס מנסה להעניק לחוק הזה ערך נוסף, כדי שיהיה אפשר להשתמש בו כשארה"ב אינה מרוצה מרוסיה. כולם מבינים שהחוק הזה הוא גורם שלילי וכולם מבינים שצעדי התגובה של רוסיה יהיו בלתי נמנעים. היינו רוצים להימנע מהם".
בקונגרס מודעים היטב לאזהרות הרוסים - אך מסרבים להתקפל ולוותר על חוק מגניטסקי. "היחסים עם רוסיה חשובים מאוד לארה"ב, אך יש לנו גם עקרונות בסיסיים שאנו לא יכולים לטאטא אותם מתחת לשטיח", אמר ל"הארץ" חבר הקונגרס אליוט אנגל.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ