מסתמן: רוב דחוק לתומכי הצנע בבחירות לפרלמנט היווני

על פי המדגמים יצליחו שתי מפלגות הממסד התומכות בתנאי תוכנית החילוץ האירופית להקים קואליציה ובה 159 מחוקקים מתוך 300 חברי פרלמנט

רויטרס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
אי-פי

ממדגמים ראשונים שפורסמו הערב (ראשון) ביוון עולה כי מפלגת הימין-מרכז "דמוקרטיה חדשה" והמפלגה הסוציאליסטית פאסו"ק, התומכות שתיהן במדינות הצנע, יוכלו להקים קואליציה ובה 159 מחוקקים מתוך 300. מהמדגמים עולה כי דמוקרטיה חדשה בראשותו של אנטוניס סמאראס זכתה ב-127 מושבים בפרלמנט ופאסו"ק ב-32 מושבים.

מנהיג דמוקטיה חדשה, אנטוניס סמאראס, קרא בנאום הניצחון שלו להקמת קואליציה פרו-אירופית. "העם היווני הצביע להשאיר את מדינתו בנתיב האירופי ובתוך גוש היורו. המצביעים בחרו בעבודה, צמיחה, צדק וביטחון". במקביל, הודה ראש קואליציית השמאל הרדיקלי, אלכסיס ציפראס, בהפסד מפלגתו.

קואליציית השמאל הרדיקלי, המתנגדת הראשית לתוכנית הצנע, זוכה על פי המדגמים להיקף תמיכה דומה לזה של דמוקרטיה חדשה, אולם ככל הנראה לא תוכל ליצור רוב חוסם בפרלמנט בחדש. זאת, כיוון שעל פי חוקי הבחירות ביוון, המפלגה הגדולה ביותר זוכה ל-50 מושבים נוספים בפרלמנט, ואלה ניתנו לדמוקרטיה חדשה.

תומכי "דמוקרטיה חדשה" צופים במדגמים, הערב באתונהצילום: אי-אף-פי

עוד חזו  המדגמים  למפלגת "השחר הזהוב" ניצחון בהפרש של 6% ו-7.5%. בכך שומרת המפלגה על הסטטוס שלה ממאי האחרון, אז זכתה בהפרש של 7%. מדובר בעליה משמעותית לעומת סקרים מוקדמים יותר, שחזו למפלגה רק 0.3%.

ציפראס התחייב לדחות את התנאים שהוצבו האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית ליוון כדי שוכל לקבל את כספי החילוץ, ולבטל את אמצעי הצנע. אלא שביטול הצנע ותוכניות החילוץ עלולות לדעת רבים לאלץ את יוון לפרוש מגוש האירו, דבר שצפוי לטלטל פעם נוספת את השווקים. סמאראס, הנחשב בעיני רבים לאחד הגורמים המשמעותיים בקריסתה הכלכלית של יוון, סבור שההישארות בגוש האירו הוא דבר הכרחי. עם זאת, הוא מבטיח לשאת ולתת מחדש על כמה מהתנאים בתוכנית החילוץ.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ