הסוציאליסטים בצרפת זכו ברוב מוחלט בפרלמנט; לה פן ורויאל בחוץ

לראשונה בהיסטוריה המודרנית של צרפת, שולט השמאל בארמון הנשיאות ובשני בתי הפרלמנט גם יחד

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

המפלגה הסוציאליסטית הצרפתית בראשות פרנסואה הולנד זכתה אתמול ברוב מוחלט באסיפה הלאומית (הבית התחתון של הפרלמנט) - הישג המעניק לנשיא חיזוק בשעה שהוא לוחץ על גרמניה לתמוך באותן מדינות גוש האירו ששקועות בחובות ונפגעו מצעדי הצנע.

המפלגה הסוציאליסטית זכתה ב-296 עד 320 מושבים בבחירות לפרלמנט, בהתבסס על ספירה חלקית של קולות הבוחרים, כלומר, קיבלה יותר מ-289 המושבים הדרושים לרוב באסיפה הלאומית, שבה 577 מושבים.

משמעות התוצאות היא שהולנד לא יצטרך להסתמך על הירוקים או על "חזית השמאל" - הצפויים לזכות ב-20 וב-10 מושבים בהתאמה - כדי להעביר חוקים. גוש המרכז-שמאל כבר מחזיק ברוב בבית העליון של הפרלמנט, הסנאט. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה המודרנית של צרפת שהסוציאליסטים שולטים בנשיאות ובשני בתי הפרלמנט גם יחד.

סגולן רויאלצילום: אי-אף-פי

"החזית הלאומית", מפלגת הימין הקיצוני, זכתה להיכנס לפרלמנט לראשונה מאז שנות ה-80. מנהיגתה הכריזמטית, מרין לה פן, הפסידה בפער קטן במירוץ בעיירה בצפון צרפת, אולם מריון מרשל לה פן, 22, נכדתו של מייסד המפלגה, ז'אן-מארי לה פן, נבחרה בעיר קרפנטרה שבדרום צרפת. יחד איתה נכנסו כנראה עוד שני חברי "החזית הלאומית" לפרלמנט.

ניצחון השמאל מעניק לסוציאליסטים כוח רב יותר משהיה להם אי פעם, בעוד הולנד פועל ליצור כלים חדשים שיעודדו צמיחה בגוש האירו ויאחדו את מערכת הבנקאות האירופית, וכן יגנו על ציבור בעלי הפקדונות ועל המדינות החברות באיחוד במקרה של קריסת בנקים.

המשבר הפוליטי ביוון, שם מפלגות התומכות בחבילת החילוץ הבינלאומית מובילות בפער קטן, צפוי להותיר בעיות רבות בלא פתרון, ומגביר את הלחץ על מנהיגי אירופה לפעול לבלימת משבר החובות של האיחוד האירופי בפסגה שתיערך בהמשך החודש.

הניצחון אתמול עשוי לסייע להולנד להבטיח תמיכה פרלמנטרית בנקיטת צעדים לקידום איחוד פיסקלי בגוש האירו, שאותם ברלין דורשת כתנאי להסכמתה לחבילה לעידוד הצמיחה ולרפורמות לשיפור היציבות הפיננסית.

הולנד יוצא היום למקסיקו להשתתף בפסגת הג'י-20, שבה יתפסו בעיות גוש האירו מקום מרכזי, על רקע הוויכוח הגלוי עם גרמניה בשאלה איך לפתור את המשבר.

אחת מהתומכות המרכזיות של הולנד, בת זוגו לשעבר סגולן רויאל, הפסידה אתמול במירוץ בעיר לה רושל למועמד השמאל, שקיבל את תמיכת בת זוגו הנוכחית של הולנד. רויאל קיוותה שניצחון יאפשר לה להתמנות לנשיאת האסיפה הלאומית ואולם תבוסתה יוצרת בעיה להולנד, שיצטרך כעת למצוא לה תפקיד מכובד אחר.

משגרירות צרפת נמסר כי לאחר ספירת הקולות במחוז השמיני שמחוץ לצרפת, עולה כי נציגת הסוציאליסטים, דפנה פוזננסקי, זכתה ב-7,584 קולות לעומת 5,987 שקיבלה ואלרי הופנברג, שהתמודדה מטעם מפלגת UMP. תוצאות אלה מסכמות את ההצבעה בקלפיות, בדואר באמצעות ייפוי כוח ובאינטרנט מישראל, טורקיה, מלטה, סן מרינו, הוותיקאן, קפריסין ויוון. בישראל זכתה הופנברג ל1,888 מהקולות לעומת 1,204 שקיבלה פוזננסקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ