המשבר הכלכלי מסכן את האוצרות הארכיאולוגיים ביוון

ארכיאולוגים מזהירים כי תוכנית הצנע האירופית תפגע הן במחקר והן בעתיקות עצמן. כבר עכשיו נעלמים חפצים יקרי ערך בשל הקיצוץ במשאבים ובכח האדם

רנדי קנדי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנדי קנדי, ניו יורק טיימס

בין שלל הקיצוצים המתחייבים מתוקף תוכנית ההבראה שכפה האיחוד האירופי על יוון כמעט שלא מדברים על המשמעות התרבותית של המהלך. איגוד הארכיאולוגים היוונים יצא באחרונה במתקפה נגד הקיצוצים החדים בתחומי התרבות שנעשו. השפעות הקיצוצים מורגשות ברחבי יוון בסגירת גלריות ומוזיאונים לעתיקות. אולם ארכיאולוגים ביוון ובעולם מזהירים כי התוצאות החמורות יותר של הקיצוצים לא ייראו אלא בעוד שנים, והן יתבטאו בנזקים הן לעתיקות עצמן והן למחקר ההיסטורי החשוב.

בששת החודשים האחרונים נאלצו עשרות מהארכיאולוגים הוותיקים והמנוסים מקרב עובדי המדינה - שהם בעלי המשכורות הגבוהות, בסך כ 1,550 אירו בחודש - לצאת לפרישה מוקדמת. זאת כחלק מקיצוץ של 10% במספר העובדים במשרד התרבות והתיירות. בפועל עזבו יותר עובדים, עקב פרישה מוקדמת ושחיקה, ומספר הארכיאולוגים קטן מ 1,100 לפני כשנתיים ל 900 כעת.

התפתחות זאת נבלעה בתוך כלל צעדי הצנע במדינה. ואולם, לדברי חוקרים, הקיצוצים גורמים להיעלמות של חפצי עתיקות, פשוטו כמשמעו. האשמים העיקריים אינם שודדי עתיקות, אלא שני גורמים מסוכנים עוד יותר: כוחות הטבע והבולדוזרים של מיזמי פיתוח. עם זאת, באחרונה יצא איגוד הארכיאולוגים היוונים במודעה המזכירה לכולם את הביזה האלימה של עשרות עתיקות מהמוזיאון הארכיאולוגי באולימפיה בפברואר השנה. המסר העיקרי שלהם: "לעתיקות אין קול. תנו להם את קולכם".

גם לפני המשבר הכלכלי סבלו אתרים ארכיאולוגיים מתחזוקה לקויה; זה נבע בין היתר מגודל המשימה של שימור האתרים הארכיאולוגיים במדינה, שבה 19 אלף אתרים ומונומנטים ארכיאולוגיים מוכרזים, ו 210 מוזיאונים של עתיקות, מהחשובים באירופה.

האקרופוליס באתונהצילום: אי–פי

"אני חושב שהמשרד הזה היה יכול להכפיל או לשלש את מספר הארכיאולוגים שהוא מעסיק ואת מספר השומרים ¬ וגם אז עדיין היה סובל ממחסור בעובדים", אמר פבלוס גרולנוס, שהיה שר התרבות והתיירות עד לבחירות בחודש שעבר. בשלוש השנים האחרונות של כהונתו קוצץ תקציב המשרד ב 30%.

לנוכח הקיצוץ הכה חד במשאבים, המנגנון הפקידותי המסורבל והבלתי יעיל הממונה על הארכיאולוגיה ביוון, שהוא הגדול מסוגו באירופה, החל לוותר על חלק מהאחריות שהחזיק בידיו זה יותר מ 150 שנה, כממונה העיקרי על המורשת התרבותית של יוון.

מבחינת ארכיאולוגים יוונים ועמיתיהם מאוניברסיטאות מחו"ל העוסקים בחפירות באישור המדינה, תוצאה מטרידה עוד יותר של הקיצוצים בתקציבים היא ביטול חופשות ללא תשלום לצורך מחקר של ארכיאולוגים עובדי מדינה, והעובדה שלא ניתן יותר מימון לחפירות לצורכי מחקר. הדרך היחידה הפתוחה בפני ארכיאולוגים המעוניינים לעסוק במחקר כזה היא למצוא מקורות מימון משלהם.

אחת התוצאות של המציאות הכלכלית היא שארכיאולוגים נאלצים לעסוק כמעט אך ורק בצד הביורוקרטי של תפקידם: לבדוק אתרי בנייה כדי לוודא שלא טמונים בהם שרידים ארכיאולוגיים. זאת משימה חשובה, אך כזאת שאפילו בתקופת ההאטה הכלכלית גוזלת את כל זמנם. ומשמעות הדבר היא שהם אינם יכולים לעסוק כלל במחקר של ערש התרבות המערבית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ