קובה מאיימת להעביר את אלן גרוס מבית חולים צבאי לבית סוהר

איש העסקים היהודי-אמריקאי עצור בקובה מאז 2009, לאחר שהורשע ב"פשעים נגד המדינה". האיום פורסם לאחר שעורך דינו של גרוס טען כי מצבו הבריאותי מידרדר

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

קובה רמזה בסוף השבוע כי היא עשויה להעביר את אלן גרוס מבית חולים צבאי שבו הוא שוהה לבית כלא. איום זה התפרסם במסגרת מתקפה תקשורתית של קובה נגד "הפצת מידע מעוות" בעניין מצב בריאותו של איש העסקים היהודי-אמריקאי העצור במדינה מאז 2009. 

הודעת משרד החוץ הקובני נתפשת כהסלמה בסכסוך המתמשך בין קובה לארה"ב, שחיבל במאמצים להביא לשיפור היחסים בין שתי המדינות. גרוס, יליד מרילנד, מרצה 15 שנות מאסר בקובה על העברת ציוד תקשורת לווייני למדינה בניגוד לחוק, כשהגיע לקובה במסגרת תוכנית לקידום הדמוקרטיה.

גורמים רשמיים בקובה הכחישו מכל וכל את טענות אשתו ועורך דינו של גרוס, ולפיהן מצב בריאותו של גרוס מידרדר; הם ציינו שהוא מקבל את הטיפול הראוי ושמצבו "נורמלי" דיו  לרצות את המשך עונשו בכלא רגיל. הערה זו התפרשה כאזהרה מרומזת.

"ממשלת קובה מצטערת על העיוותים המופצים ביחס למצב בריאותו של גרוס ומכבדת את זכותו לפרטיות ולסודיות רפואית", נאמר בהודעת משרד החוץ. "קובה דורשת שהפצת שקרים אלה תיפסק. אם היא תימשך, לא תהיה בררה אלא לפרסם מידע נרחב בנושא".
עורך דינו של גרוס, פיטר קהאן, אמר לפני כמה ימים כי מרשו מתקשה ללכת. הוא האשים את ממשלת קובה בהסתרת מידע רפואי שהתקבל מהבדיקות שעשו לו בחודש שעבר. אבל לאחר פרסום הודעת ממשלת קובה, הבהיר קאהן בהודעה נוספת שממשלת קובה אפשרה את פרסום התוצאות.

גרוס נעצר בנמל התעופה של הוואנה בדצמבר 2009, כשבא לביקורו החמישי בקובה. הוא נשפט והורשע בפשעים נגד המדינה. גרוס טען שביקש רק לסייע לקהילה היהודית הקטנה של האי להתחבר לרשת האינטרנט.

אלן גרוס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ