חברות במבחן |

המשבר הכלכלי מציב אתגר ליחסי אובמה-מרקל

נשיא ארה"ב וקאנצלרית גרמניה פיתחו יחסים חמים במיוחד, אולם בגלל משבר החוב באירופה, מתגלעים בין השניים חילוקי דעות חריפים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

בתום פסגת ה G8 שהתקיימה בקמפ דייוויד בחודש שעבר, בשעה שמנהיגי העולם כבר היו בדרכם למסוקיהם, עשה נשיא ארה"ב, ברק אובמה, את מה שכבר הפך פחות או יותר להרגל מאז שנכנס לבית הלבן: הוא קיים שיחה לא פורמלית, אך כבדת משקל, עם קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. השניים ישבו ליד שולחן פיקניק בסמוך לבקתת הנשיא, וניתחו את הפסגה, שבה הופעל על מרקל לחץ רב להגיב בצורה תקיפה יותר למשבר הכלכלי הפוקד את אירופה. "את מרגישה בנוח עם המצב?", שאל אותה אובמה לדברי אחד מעוזריו.

לפי כמה מקורות, אמרה מרקל שהיא אינה נלהבת מדרישות עמיתיה. ואולם, מה שלא נאמר באותו מעמד הוא שגרמניה עדיין אינה מוכנה לנקוט את הצעדים הקיצוניים שאובמה ואחרים סבורים שיש לנקוט כדי למנוע מצב שבו משבר החוב האירופי ידרדר לכדי סופה כלכלית עולמית. בנאום בפרלמנט הגרמני בשבוע שעבר, אמרה הקאנצלרית שהעולם לא צריך לצפות מברלין להיות המושיעה של אירופה.

התמוטטות האירו עלולה לערער על ההתאוששות של הכלכלה האמריקאית ולקבור את סיכוייו של אובמה להיבחר מחדש. הנשיא מוצא את עצמו עתה במצב משונה, שבו הקשר שרקם עם מרקל הוא אולי הטוב ביותר שיש לו כיום עם מנהיג זר כלשהו, אולם בין השניים הולכים ומתגלעים חילוקי דעות וחוסר הסכמה סביב שאלות הנוגעות לכלכלה העולמית.
אומבה ומרקל ייפגשו שוב היום (שני) בפסגת ה-G20 במקסיקו, שבה הנושאים המוטלים על כף המאזניים הם משמעותיים לאירופה הרבה יותר ממה שהיו לפני חודש ימים. על רקע הבחירות ביוון ייתכן שהפערים בין אובמה למרקל רק יילכו ויגדלו.

למרות המתיחות, גורמים אמריקאיים וגרמניים חוזרים ומדגישים שהיחסים בין שני המנהיגים טובים והדוקים. השניים קיימו בשנה האחרונה 12 שיחות טלפון, שתי שיחות ועידה בווידיאו ושלושה מפגשים אישיים; בכל אחת מהשיחות, אומרים העוזרים, מרקל ואובמה המשיכו מהנקודה שבה הפסיקו וניהלו באנגלית שיחה עניינית, על פי אותו היגיון בריא ההולם פזיקאית ומרצה למשפטים.

"יש לו כבוד רב אליה", אומר מייקל פרומן, עוזר היועץ לביטחון לאומי של אובמה, שהשתתף בשיחות בקמפ דייוויד. "היא מאוד 'מערב-תיכונית' בהתנהגותה: היא אומרת לו בדיוק מה שהיא יכולה או לא יכולה לעשות, מוכנה או לא מוכנה לעשות". לדברי בנג'מין רודס, עוזר היועץ לביטחון לאומי לענייני תקשורת, יש להם מכנה משותף נוסף: "שניהם אאוטסיידרים: הוא אפרו-אמריקאי מהוואי, והיא אישה ממזרחי גרמניה".

נשיאה לשעבר של צרפת, ניקולא סרקוזי, אמר בעבר שאובמה הוא אדם "קר". ואולם, ייתכן שבשביל מרקל זו הטמפרטורה הנכונה לדון בעניינים שבמחלוקת כמו בנקים, נטל החוב, או מיסוי. עם זאת, ההערכה ההדדית ויחסי העבודה התקינים לא יכולים להסתיר את ההבדלים הבסיסיים בתפישותיהם הכלכליות ובגישותיהם למצוא פתרון למשבר החוב של אירופה. "יש היגיון בעמדותיה", אומר ג'קסון ג'יינס, מנהל המכון האמריקאי ללימודי גרמניה. "היא אומרת: תראה אדוני הנשיא, יש לי בעיות שאני צריכה לפתור, שאינן עולות בקנה אחד עם הצורך שלך להיבחר מחדש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ